Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Volba izolace

Dobrý večer,
měl bych na vás dotaz ohledně volby izolace.Situace je taková,strop ve vrchním patře je dělaný z iček a hurdisek,nahoře vrstva betonu.Natom novinový papír a cca 5cm ještě staré (kousavé)skelné vaty - to je moje půda,děláno ještě v 60-tých.letech.Moje představa je že bych ještě nahoru položil cca 20-25cm izolace a přikláním se k nějaké izolační vlně.Tet prosím o radu kterou vybrat.Slyšel jsem že evistují tzv.hustší a řidší vlny.Když jsem se poohlížel po něčem tak jsem narazil na údaje Tepelný odpor R m2K/W (např.1,28) a řecké písmeno lambda se spodním indexem D (např.0,039W/mK).Můžete mi prosím podadit na jaké parametry bych se měl zaměřit??
Kde potom příjde parozábrana když z teplé strany - z místnosti,nejde instalovat(nechci snižovat strop a dělat SDK).Mohu položit pod vatu místo nynějšího novinového papíru??
Všem mnohokrát za své názory a rady mnohokrát děkuji.

První bych se zeptal jak jsou na tom obvodové zdi - zateplené? Totiž pokud je to pouze z čistých pálených cihel, je tu jisté riziko, že zateplením stropu dojde k vytvoření tepelných mostů mezi stropem a obvodovou zdí. Hrozí kondenzace a plísně, dokonce i narušení zdí. Teď k zateplení. Určitě bych položit parotěsnou fólii. Není třeba ji pokládat jedině v případě silného betonového stropu. Parotěsku položit tak, jak se používá na zateplení střech, tedy přelepit všechno páskou, na koncích stropu povytáhnout (pokud je nadezdívka) 20 cm a přilepit ji silikonem. Když už budete izolovat dejte alespoň těch 25 cm. Takové "tenké" vrstvy izolantu nejsou náchylné k sedání, to bych řešil až u tloušťky 30 cm a víc. Použít lze jak desky tak pásy, záleží spíše na tom, kolik do toho chcete vrazit. Levné varianty jsou např. Domo, Orest, Orsik, Airrock LD,... Nevím jak jsou na tom cenově foukané izolace, ale existují systémy, které zachovají pochůznost půdy např. od IPPolna. Určitě bych si ale nechal udělat nabídku. Mají zaizolováno za den, což není na škodu.

Dobrý večer,
obvodové zdi jsem zatím nezateploval jelikož je to velká investice ale chystáme se na to v budoucnu(asi při jednom se střechou).Mají tlouštku 41cm a jako izolace je uvnitř vzduchová mezera(tehda se to tak dělalo).Nechápu ale to přilepit parotěsku silikonem.V příloze jsem nakreslil obrázek jak jsem to teda pochopil,červený bod značí silikon.Je to tak správně??Děkuji za odp.

Loukmene, není to tak jednoduché, jak se zdá. Folie na beton jje dobré dát, avšak musíte dát kvalitní vatu s lamdou 0,039 a menší. Tloušťka asi 25 až 40 cm, dle ostatních izolací. Pokud ale plánujete tak slabou vrstvu (20cm) asi bych se obával....Je to kvůli rosnému bodu, aby nebyl pod folií!!!
Hustší vaty jsou čedičové, jsou těžší a dražší, levnejší jsou skelné a lehčí. Tepelný odpor je stejný, třeba:
Schwenk role DF 1 lambda 0,039 cena asi 500Kč za kubík, čedič Orsík, lambda 0,039 cena asi 850 Kč za kubík.

Pak je ještě důležité vlasní provedení, odvětrání kondenzátu a zakrytí vaty. Nevěřím tomu, že přidním vaty na strop hrozí tepelné mosty a destrukce stěn..... Principielně, tepelný most je, a zateplením se sníží až zruší!!

Koukal jsem na ten rosný bod a při 20 cm je to v pohodě. Ono spíše je škoda nedát víc. Když se to všechno nachystá, položí ne právě levná fólie, je škoda šetřit na tloušťce.
Nemáte náhodou zkušenosti s izolováním stropu pomocí EPS? Kdyby se desky přesně nařezaly a mezery mezi jednotlivými deskami vypěnily PUR, šlo by o levnější řešení. Z vrchní části by se to asi muselo zatížit nějakýma fošnama (případně ještě položit něco na ně), aby se EPS přitiskl k podlaze. Mělo by to výhodu, že by půda byla v rámci mezí pochozí.

To zatížení mě nenapadlo. Viděl jsem to pouze na nějakém stavařském fóru. Osobně s EPS nemám zkušenosti co se izolace stropů týče (vlastně čehokoliv kromě fasády a podlahy). Zdůvodněno to bylo tím, že parotěska je hladká a polyš na ní plave. Navíc by místy mohly vznikat malé mezery které by umožňovaly proudění vzduchu a tím snížení izolačních vlastností. Použití EPS jsem uvedl spíše z toho důvodu, že se může objevit nějaká superakční cena a mohlo by se to vyplatit. Sám bych dobrovolně EPS do střechy nedával. Musela by mě přesvědčit opravdu zajímavá cena.

Dobrý den,
co jsem se tak díval po nabídce vaty tak jsem uvažoval o dovozu z PL jelikož jsem z příhraničí(v příloze foto o čem jsem uvažoval).Asi bych se po přečtení příspěvků přikláněl k dvěma vrstvám po 150mm +bych navrch hodil i to co tam mám doteť = ca 35cm vaty.A folii pod určitě.Samozřejmě mrknu na to co Vy uvádíte.Tet už vím na co se zaměřit a začnu vybírat dle rad všech zúčastněných.Určitě se ještě ozvu :-)

Já mám na dřevochajdě izolaci podlahy 10cm polyš.Stěna - 15cm a strop 20cm.Je to naprosto super! Večer zatopím asi 25°c a rano je asi 20°c.Venku asi kolem nuly.Je duležité aby byli minimalizovany studená místa - mosty.To znamená aby izolace stropu odpovídala stěnám , podlaze ,oknum , dveřím atd. Jednoduše řečeno - vezmete si v zimě kožich a kulicha ale když jste bos je vám zima.
Takže nemá smysl cpat na strop 35cm vaty a nemít zaizolovanou podlahu atd.
Někde na tzb jsem četl příspěvek, že 10cm izolace má na 100m2 plochy při -12°c tepelnou ztratu 1kw/h.Takže 20cm izolace má ztratu 0,5kw/h !!!