Jakou značku krbové vložky?
Dobrý den,
Chtěl bych se Vás zeptat, jakou značku krbových kamen by jste mi mohly doporučit. Dostal jsem nabídku, že dobrá značka je ABX, ale ty mají krbové vložky s výměníkem jen v šamotu a to se mi nelíbí. Rád bych chtěl litinové. Pak jsem taky slyšel o značce HAAS A SOHN ale ty mají zase vložky šíleně drahé a hlavně tam nemají mé kilowatty. Potřebuji max 8kw do vody a 7Kw vzduch. MAX 15KW. Pomalu hledám po netu a našel jsem i jiné značky. Ale vůbec s tím nemám žádné zkušenosti. Tak bych byl rád, kdyby mí z Vás mohl někdo poradit. Děkuji
Krbová vložky ako zdroj tepla je vhodná tak na chatu prípadne do priestoru alebo k lidem kde na čistote moc nezáleží ....
Málokdo z lidí mestkých si uvedomuje: fakt potreby neustáleho prísunu paliva, manipulácie s ním a čistenie popelníku.
Za topnú sezonu ... kolik dreva ... 2-3 nákladné vozy ???
Tam kde sa jedná o uzatvorený bytový prostor je to dnes nemysliteľné.
No samozrejme, mysliteľné to je, ak ti nerobí problém vrátiť sa do standardov pred rokom 1960. Približne vtedy sa tu masovo rozšírilo užívanie ústredného kúrenia, teda kotla mimo obytný prostor.
Zabudni na ten nezmysel, modny úlet.
Podle tohoto výplodu jsi nikdy nebyl v domě, kde se topí krbovou vložkou, že?
Rodinný dům, 130 m2 zastavěná plocha, 150 m2 obytná plocha, všude podlahové topení, teplovodní krbová vložka, topíme bukovým dřevem a rozhodně nejsme prasata, doma máme čisto. Na čištění krbu používáme vysavač a separátor.
Taky pěkný blábol. Jedno nákladní auto (cca 28 m3) na dvě topné sezóny.
Tak OK, vystačíš si so 14 metrami, máš dobre izolovanú stavbu, ostaneme pri zadaných datach.
14 m3 = 9 000 kg
topná sezona = cca 5-6 mesiacov = cca 180 dní
priemerne denne .... 50 KG
To udávaš Ty.
Prineseš odnekud, denne 50 Kg a nic z neho neodpadne, žiadna kúra, piliny ... nic.
Alebo tam máš zásobu na 2-3 dni ? Máš v byte uskladnených 150 kg dreva ?
Nosíš to Ty, manželka, deti ... ? Máš na to vozík ? alebo v rukou ?
Tvrdíš to isté co ja. Je potreba neustále drevo prinášať ... zvyšek nech si ujasní každý sám ...
Ano, shodneme se jen v tom, že dřevo je potřeba přinášet...
Ale, že by to bylo "vhodné tak na chatu" nebo pro toho "komu nezáleží na čistotě"? Bez problémů vytápím RD, dřevo nandám do koše, který nosím já. Během přenášení od balkonových dveří z terasy ke krbu z něj fakt žádný bordel nepadá, stačí mít uvnitř koše hadr (něco na způsob košů na prádlo) a veškerý drobný "odpad" tam zůstane.
Dřevo je venku ve dřevníku, z dřevníku na terasu v kolečku, cca 50 m, přes obývák v koši - i přítelkyně bez problémů ten plný koš unese. Když topíme hodně, je ten koš na jeden den, většinou je koš na dva dny.
No nic, kdo není líný, tomu můžu topení dřevem jen doporučit
Súhlasím. Podobne, kdo má silnou vúli, stane se otužilcem. Na 10 minut do ledové vody, vonku v prírode.
Doporučují to , je to zdravé, prej ....
S tím košem je to pravda. Dá se sehnat proutěný koš na dřevo uvnitř s látkou. U některých je pod látkou ještě igelit. Vím, že to dodává firma Lienbacher, dá se to sehnat na webu i u kamnářů. Nebo existují koše kožené s dřevěným dnem, které mají kolečka. takže i ženská si s plným košem poradí. jukněte třeba na http://www.firestyle.eu/kozene-kose-na-drevo/cadin nebo na 1102. nebo i kovový na kolečkách. 1176
Zdravím.
Krbová vložka je to nejlepší co mohu doporučit. Mám vložku KV1 /8kW/. V menším zatepleném domku spotřebuji okolo 6 m3 za sezonu. V součené době mně stačí jeden koš dřeva na celý den. O přísunu paliva, nečistotě atd. může mluvit jenom ten, kdo to v životě neviděl.V paneláku nemají někteří lidé čisto,jako my doma. Stačí pila a štípačka a dříví mám za týden na zimu hotové. Ten názor / 2-3 nákladné vozy ??? / je opravdu hloupý....
Zdravím
Tebe stačí v malém domku na topnú sezonu 6 m3, za cca 6500.- Kč ???
Je niekolko možných vysvetlení
- si otužilec, teplota v miestnosti 12 st Celsia, je pre Teba viac ako dostatočná
- nebývaš moc hodín/dní u seba doma, netopíš, hreješ se jinde
- tvoj domek stojí v lokalite výnimočne teplé
- tvoj domek má obytnú plochu 30 m2 alebo tvoj domek má plochu väčšiu no topíš iba v jednej miestnosti
Takto úsporne topení, každý den se nevidí. ....
Osobne spálim v kotlu za sezonu 18-25 m3, nielen Ja. Je to bežná spotreba v mojej lokalite. Domek nie je malý, 110 m3 obytnej plochy. Topí sa v celom dome, dom je plne obývaný 5 osob.
A sú to 2-3 nákladné vozy, cca 7-9 metrov na fúru. Z tunajších lesov nie je možné drevo zvážať kamionmi alebo velkokapacitnými návesmi. Co znamená spáliť 20m3 ročne, poznám viac ako dobre, robím to 15 rokov a nikto mi bulíky na nos vešať nebude o čistote a o tom, ako si vystačí s košom dreva, cca 15-20 kg, na den.
Zdravím ....
Zdravím.
Pro upřesnění.
Jedná se o přízemní rod. domek, půdorys 73 m2 s obytným podkrovím./ 2 ložnice/ Jsme důchodci, takže topíme denně.Přízemí má obytnou plochu bez přísl.40 m2. Vytápíme na 23-25. st.C. Schodiště do podkroví mám z přízemí uzavřené a večer před spaním otevřu stropní dveře nad schodištěm a ihned mám teplo v ložnici. Naposledy přikládám večer okolo 20 hod. a ráno mám v přízemí 20 st.C. V tomto teplém období stačí zatopit později. Bydlíme v doliku u rybníka , kde je o 2 st. chladnějí než jinde. Ostatní - vaření, tepl. voda a v mrazech přímotop v koupelně 500W = 1400 Kč měsíčně, bez doplatku ! Celkové náklady na energii mám okolo 20000,- Kč ročně na vše !!! Podmínky: Zateplený domek, nová plastová okna a dveře, nově zateplené podkroví včetně nového stř. okna,zateplená podlaha.V posledních letech jsem investoval pouze do úspory energie. Byly to postupné investice, které se ale vrací. V současném teplém období jsem ještě nespálil 3 m3.!!!, denně ne víc než jeden koš !!!!! Krbovou vložkou topím 15 let a vím o čem je řeč !!!!. A popel ? Popelník odnáším jednou za 14 dní.Tak jednou za 3 týdny vyčistím vložku vysavačem na popel. Dříve jsem vybíral popel každý den, pak jsem si dal poradit a nechávám ho a hoří to zcela bez problému.
Když nevěříte, nevadí.
Momentálně je 9,43 hod, ještě jsem nezatopil a v místnosti je 21 st C.......
Zdravím
Prajem pekný den.
Som rád že došlo k upresnení.
Potvrdil si predpoklad: domek má plochu väčšiu, no de facto, topíš iba v jednej miestnosti.
Toto je vec návykov. Dá sa takto. Dvaja lidé si neprekážajú, sú neustále pri sebe.
No nie je to použiteľné obecne, vonkoncom to nezakladá oprávnenosť na tvrdenie o krbovej vložke, ako najvhodnejšej volbe vykurovacieho telesa pre obytný priestor.
To že v Tvojom prípade to tak je, je specifikum Tvojích konkrétnych podmienok. Pri iných denných návykoch obyvateľov, inom počte osôb, inom spôsobe užívania obytného priestoru, častejšom otváraní vstupných dverí, vetraní, atd, ... to fungovať nebude.
Inak postreh o ponechávaní popelu je správny. Nikdy som to nerobil inak. Nie je dôvod do čista vymetať rošt. Ak neco popelu ostáva na roštu, je to prospešné, funguje ako tepelná izolácia, spomaluje to jeho prepaľovanie, zvyšuje životnosť roštu. Horenie a tah kotla to nijak neovlyvňuje.
My máme již čtvrtou zimu EDILKAMIN IDRO 50. Mají poměr 14/4 (voda/vzduch), tenkrát nejlepší poměr pro podlahovku.
Mají tam i IDRO 30 s nižším výkonem (13 kW).
Pokud chcete topit do vody tak bych šel do kotle.Jestli nemáte místo četl jsem spokojené uživatele na watch
Samozřejmě každy to chválí když už do toho vrazil ty prachy .Osobní zkušenost nemám.Odradilo mě dehtování a čištění vyměníku. Ja šel do klasickych kamen.
Chválím to, s čím mám dobrou zkušenost. Při výběru mi nezáleželo na značce, vybírali jsme s co nejvyšším výkonem do vody a tenkrát to bylo IDRO 50. Jak je to nyní nevím a už se o to nezajímám.
To moc nechápu. Výměník nečistím a ani nevím, jak bych ho měl čistit, už vůbec nevím proč. A dehtování není otázka krbové vložky, ale nevhodné obsluhy nebo nekvalitního paliva. Při špatné obsluze budou i kamna plná dehtu...
Ano při špatné obsluze mate zadehtovany vyměník.Já jsem si proto vybral kamna která budou pomalu a čistě hořet(zavřená). Jestliže budete omezovat vzduch(aby to dlouho hořelo) u teplovodního vyměníku se vám stane že topeniště se ochladí a dojde k špatnému spalování(zadehtované sklo, komín) .Já u svych krbovek to zavřu a pomalu to hoří, z komína se nečudí a dochází k sekundarnímu spalování.Do komína jde proto velice malo tepla.
S teplovodním vyměníkem toto nikdy neudělate.Dřevoplyn( nespaleny kouř co jde z komína) má zapalnou teplotu asi 600°c a voda v topeništi(vyměník) má asi 90°c.Proto je tak velky problém postavit dobra kamna s vyměníkem.Jestliže máte čisty vyměník ,tak to provozujete dobře , ale hromada tepla vám vylítne komínem.Je to asi jako když mate ventilator puštěny v autě na minimum a na maximum.V obou případech jde stejna teplota vzduchu , ale když mate na maximum ,tak vam odejde více energie.Dále u kamen date na kouřovod teploměr http://www.e-teplo.cz/krby-a-kamna/prislusenstvi/t op-el-teplomer-spalin-pro-kamna-a-kotle-1156.html a víte hned jak mate regulovat kamna. U krbu je to problém, tam nikdy nevíte jakou máte teplotu spalin.Kouřovod mate zazděny.
Osobně bych proto,jak jsem psal šel do kotle.Ktery má dlouhe tahy na dohoření a dobré vyměníky tepla.Logicky by to měl byt kotel ,ktery nepotřebuje velky tah aby nemusel byt vysoky komín.Vysoký komín potřebuje více tepla ,aby vám nedehtoval.watch
Já bych popřemýšlel nad koupí interiérového kotle se zadním přikládáním. Přikládat lze z jiné místnosti, než ve které je kotel umístěn. Samozřejmě není jisté, zda ho lze ve vašem případě instalovat. Krb máme doma a bordel ze dřeva tam vždycky nějaký je.
Mám rodinný domek o 190m2 obytné plochy a teplovodní vložku 15kw, která mi vytopí úplně v pohodě celý domek. Teplo z vložky mi jde jak do radiátorů, tak do podlahového topení,tak i do boileru, který je na 200L a el. kotel jsem za celou zimu nezapnul ani na minutu. Eonu nedám za topení ani korunu Doma máme čisto, jen člověk nesmí být lenivej nadělat dřevo atd. Za sezonu stopím cca. 15m3 břízy (cena 15 x 400kč/1m3 = 6000kč)Krbovou vložku můžu jen a jen doporučit.
15m3 břízy - to je teda masakr. Dřevo se suší většinou 2 roky . To mate pěkně zarovnanou zahradu. U nás je za břízu 1000kč a za smrk , borovici 800kč(dovoz dřeva ve kmenech na vleku)
Za rozumné považuji tak maximum 6-8m3 dřeva. Větší množství už je spíše kotelničina.
Nejmenuje se toto vlákno Jakou značku .....? Zatím mi to připadne, že se jmenuje Kolik spálím dřeva? Takže se ptám. Jakou značku ???????????
Již třetí sezonu používánm vložku s výměníkem Weber. Výkon 9Kw. není jediný problém. Spotřeba RD 150M2 Nízkoenergetická stavba 6M3/rok. teplota v domě 23-25 °C. Jsem naprosto spokojen, ale ten kdo tvrdí, že je to naprosto bez nepořádku, tak nemluví pravdu, I při používání vysavače popela atd....se prostě prachu neubráníte, ale není to zase žádná tragedie. mohu doporučit.
A co třeba tohle? Zkušenost nemám, ale vypadá to zajímavě. Nebylo by to řešení?
Jak to odstraní nepořádek?
O nepořádku nebyla v původním dotazu ani zmínka. Jestli chce tazatel krbovou vložku, jistě počítá s tím, že při topení dřevem nějaký ten "bordýlek" vždycky bude. Jinak by volil elektriku, případně plyn