Bezúdržbovou baterii do Felicie?
Zdravím, dát do Felicie bezúdržbovou baterii? Chtěl jsem Vartu Silver ať to pár let vydrží, ale v obchodě mne od toho zrazovali. Že když je bezúdržbová nedá se dolít destilka a když bude auto přebíjet dolívat (což prý ty staré auta dělají) bude potřeba. Existuje autobaterie s postříbřenými elektrodami (prý více vydrží) ale dolívací? Nebo jakou obyčejnou dolívací? Akuma má prý největší zkratový proud ale jaksi už té firmě nevěřím a hypermarketovým také. Raději bych si vybral lehce dražší ale kvalitní. Diskuze tady jsem pročetl ale tam jsou protichůdné informace s mými - radí bezúdržbové atd..
Na Akumu šla Fabie bez zaváhání 10 let, jednou celá zmrzla, dvakrát se vybila že nešly ani hodiny a fungovala by dál, nedávno jsem ji vyměnil jen abych měl na zimu jistotu.
Já bych bral Akumu. Máme ve felicii baterku AKUMA comfort už 6 let, moc nejezdíme, nikdy jsem ji nedobíjel ani nedolíval vodu a startuje i v zimě jak fík Až tahle pojde budu kupovat bezúdržbovou Akumu.
Feldu máme model 98 a dochází nám tam třetí baterie, z toho druhá Akuma. Baterky nepravidelně kontroluji, případně dolívám destilkou (cca jednou za půl roku). Auto stojí ve studené garáži, ve 12V zásuvce je "kondik" - malá dobíječka. Baterka ale vydrží oproti mým představám jen pár let, pak se při startování nulují hodiny atd. Tož nevím...
Felda IMHO už není "staré auto" a bezúdržbovku bych do něj dal s klidem..
edit: bezúdržbovky se nedolívají, neboť se z nich nic neodpařuje...
Díky za názor, ten prodavač co mne od beúdržbovky zrazoval vypadal že tomu rozumí, bylo to ve specializ. prodejně autodílů. Bral jsem to tak že pokud by se přebíjela buď má odvzduš. otvory a pak by voda ubývala nebo nemá otvory a mohla by se při přebíjení roztrhnout.
Ona má otvor, kudy si může "ufouknout", ale je v ní nějakej článek, myslim z platiny nebo jiných drahých kovů, a ten nedovoluje, aby se z ní voda vypařovala. Bezúdržbovky bych se vůbec nebál, felda má kvalitní regulátor napětí a víc jak 13,8V z altíku nedostaneš (buď 13,8V nebo nic). Plně nabitá baterka má pod proudem kolem 16V. Takže jak vidno, nemáš šanci jí v autě dobít ani na 100%.
Díky.
Já jsem vždycky myslel a taky naměřil, že v palubní síti regulátor udržuje 14,4V ..
Kdo tam má jen 13,8 ten má počínající problém...
Vskutku užitečná poznámka. Po 4 letech se tazateli vyplatí
V palubní síti jak čeho. U feldy regler drží 14,2V. Minimum je 13,8V, krátkodobě 13,6V. U nových aut jsou kalciové akumulátory a tam musí regulátor držet 14,7V.
Montuji do Felícií Vartu Blue Dynamic a lidi mi za to ještě platí
Přebíjení u alternátoru feldy samozřejmě hrozí, ale pravděpodobnost že k tomu dojde je velice malá, spíš už se u něj spálí dioda. Navíc, tento stav lze snadno poznat a rychle "zasáhnout", výměnu regulátoru po zapůjčení šroubováku provede i cvičená opice. Silver Dynamic je výborný akumulátor, není třeba mít obavy.
Akuma je a vždy byla dobrá značka, teď je dokonce vyráběná z italských dílů a lidi si na ně nestěžují. Narozdíl od Banneru...
Díky za ujištění, Vartu Blue dynamic (nebo Silver dynamic) jsem měl na mysli. "tento stav lze snadno poznat" - nevím jak poznám přebíjení? "výměnu regulátoru ... provede i cvičená opice" - ani nevím jak vypadá, šroubování se ale nebojím . Akuma - viz výše
Pokud shoří zenerova dioda nebo řídící tranzistor v regulátoru napětí, přes jeho výkonový tranzistor prochází proud pro buzení trvale. Alternátor se pak chová podobně jako "dynamo" na kole - větší otáčky motoru = větší napětí. To často leze až na dvacet voltů, takže kontrolky v přístrojovce nezvykle silně září, větrák topení hučí podle otáček motoru, při spuštění směrovek bliká i jejich prostřední kontrolka (jako když je připojen přívěsný vozík), může se vypínat rádio a podobně. Hlavně se zkracuje životnost H4 v reflektorech doslova na pár minut a dokonce hrozí zničení řídící jednotky motoru. Tohoto "divného stavu" si člověk snadno všimne. Tato závada může občas potrápit každé auto, u Felicií všechny motorizace. Nejjednodušší a nejlevnější výměna je u jedna trojek, tam je regulátor přišroubován na altíku dvěma šroubky a připojen kablíkem s fastonem.
A co se týče akumulátorů, všechny mají přetlakový ventil. Natlakování a roztržení tedy nehrozí, přebíjený akumulátor ale zaprská celou pravou zadní část motorového prostoru elektrolitem, což je docela lahůdka...
Díky za radu opravdového odborníka, vidím že tomu opravdu rozumíš. Nemám vozit náhradní regulátor? Myslím to vážně. Nerad bych zůstal někde viset se zničenou řídící jednotkou.
Asi takhle:
Před pár lety nám do servisu přijel Favorit, jehož trápilo právě takové přebíjení. Majitel, aby si úplně nezničil baterku, to vyřešil nejlíp jak to v té chvíli bylo možné. Odpojil od altíku kablík buzení od regulátoru a jel a jel a když se napětí začalo snižovat, zastavil a ten kablík zase připojil. Poté zapnul všechny spotřebiče aby se aku nenabíjel plným proudem a aby mu kleslo napětí (i tak ta baterka dostávala slušně na prdel) a tak stále dokola, a takto dojel s manželkou prý už za tmy domů a druhý den, v pondělí, až k nám. Když jsme se ho zeptali odkud až jede, tak že z hor. Když se s námi poté při placení loučil, vypadl mu z peněženky parkovací lístek z jednoho hotelu ve Vysokých Tatrách...
Regler s sebou vozit netřeba, na feldě jsou častější závady a tahle je opravdu velice málo častá.
Ještě drobnost - konfigurátor na www.varta-automotive.cz mi pro naši Felicii nabídl Black Dynamic 45Ah, Blue Dynamic 52Ah, Silver Dynamic 54Ah, 63Ah. Ten Blue Dynamic má ale na výšku 190 mm, původní baterie 175 mm. Vejde se tam?
Vejde. Akumy jsou nízký.
Díky, ale raději bych ty Varty, a ty nad 45Ah jsou vyšší...
Né, já myslel jakože Akuma je nižší než Varta, ne abys sis tam dával Akumu, to jsi špatně pochopil
Varta se tam vejde, tam je místa dost.
Tak moc díky, jsi skvělý. Udělal jsi mi radost.
Hm, tak přesně tohle se mi stalo na Felicii, jenže tenkrát jsem nevěděl o co jde, najednou při jízdě vše zářilo, pak postupně odcházely světla, až auto zdechlo uplně :(
Já mám bezúdržbovou ve Favoritu. Je-li to dobře nebo špatně, nevím. Tak to rozhodl můj dvorní autoelektrikář.
no ono je to asi tak, že pokud má akec špunty není úplně bezúdržbový jak se rádo tvrdí ale jak zde bylo uvedeno dolévá se. Bezúdržbové baterky špunty nemají a jsou většinou gelové....
Na gelové by podle toho prodavače měly být speciální nabíječky.
ANo, to říkal správně...proto se nepředpokládá že bude v autě,
Baterie se *sníženou údržbou* je lepší termín....
Baterka se zátkami je dnes až na výjimky akumulátor "se sníženou údržbou". Antimon, stříbro nebo vápník, nebo kombinace těchto látek, kterými jsou legovány olověné desky akumulátoru způsobuje menší ztráty vody. Není jí potřeba tak často kontrolovat jako u starých akumulátorů.
Baterka bez zátek je většinou obyčejný aku s volně zaplavenými elektrodami a s katalizační patronou v každém článku. Úbytek vody je v běžném provozu nulový. Gelovek a AGM je mezi nimi naprosté minimum.
Naopak pro motocykly a čtyřkolky jsou dnes nejpoužívanější právě AGM a gelovky.
Zase jsem o něco chytřejší já myslel, že dolévací už nikdo nepozužívá.Kvalita je stejná a nechceš li ji používat ve zvláštním režimu (výkonná Hi fi aparatura se zesilovači, kapacitory...případně výprava na severní pól) kup něco ve střední cenové relaci. Zlacených ani stříbřených kontaktů netřeba. Zdvojnásobily by cenu tvého auta.Zkratové proudy, ani úhel předstihu před horní úvratí válce neřeš. Za to jsou placeni vývojáři ve fabrice. Lidem zbytečně blbnou hlavu.
Navíc ti to nic neřekne, neboť jak jistě víš údaje jsou posuzovány různě a vyjádřeny různými normami (DIN, EN) takže .....
mám felicii 2000 kupuji jedině vartu a zádný problém ted po 7 letech musím koupit novou . ale já jedině Vartu jinou nechci dostala jsem přímo doporučení pro tento typ vozidla
Bezůdržbová je parádní protože se nemusí udržovat. Pokud se ti posere stabilizátor a auto ti začne přebíjet (jak je u felin občasné) tak je jedno jakou máš baterii a stejně ju možeš vyhodit.