Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem spojování prodlužek

Dobrý den. Mám možná hloupý dotaz, ale jednou jsem někde slyšel, že prodlužky by se neměly spojovat- je to nesmysl nebo s tim může být nějaký problém.. chci si tu zapojit na nějakou dobu halogen. lampičku 20W- spojit dvě prodlužky ale furt mam tohle v hlavě :-) .. (je to jen vodivej spoj ne?) díky za reakce P.

Co se týká spojování viz rekace kolegy níže, plus přidám další:

Obecně platí, že pohyblivý přívod je "nadnorma" k pevnému přívodu (tj. to co končí zásuvkou), nicméně se považuje za prodloužení tohoto pevného připojení. Prakticky pak může dojít ke stavu, kdy jištění nebude odpovídat vedení, na které je projektováno a určeno (jistí se vždy vedení, nikoli zátěž). A samozřejmě - můžeš teoreticky zapojit do zásuvek jištěných na 16A (nebo dokonce 25A) prodlužku s vodičem pro 10A, ale vážně riskuješ požár v okolí prodlužovacího kabelu nebo zásuvek prodlužky, pokud toto vedení zatížíš okolo jištěného maxima.

Spoj znamená odpor, odpor znamená teplo, jiskření, špatný přenos - ELEKTRIKA = co nejjednodušší cesta od zásuvky ke spotřebiči, co nejrychlejší a s co nejmenším odporem. 20W není nic, ale kdybys to řešil u silného spotřebiče, tak zjistíš, že i každý metr jedné prodlužky je znát, natož pak spojení mezi dvěma, proto to norma zakazuje. Když nevyhoříš, nikdo nebude zkoumat, kolik jsi měl doma zapojenejch prodlužek.

Nevím co zakazuje norma, jak tady psal touchwood, ale prodlužky se normálně spojují a nejen na 20W spotřebiče. Třeba posledně jsem na prezentaci středních škol viděl oprodlužkovanou celou tělocvičnu (nejmíň deset prodlužek za sebou), přičemž na každém "spoji" po cca pěti metrech bylo napojeno několik počítačů, někde i projektor. Jen pro malej soustruh měli extra přívod, ale určitě jen proto, že byl třífázový :-) A jak hezky to fungovalo!

tohle by mě také zajímalo - mám doma také propojeny 2prodlužky - protože do jedné se to prostě nevejde (TV, setobox, router, switch, telefon, xbox, radiobudik) A bydlím v tak inteligentně řešeném panelákovém bytě, že na místnost je jedna zásuvka, takže jinak to ani nejde :-(

no já jen reagoval na to, když se to všechno nevejde do jedný, jinak odpověďi na otázku jsou v předešlých odpovědích (spoj= odpor, zahřívání,jiskry, oheň :D tak jsem to pochopil, pokud je zapojená tv a další přístroje asi to už nějaký odběr bude (narozdíl od mojí 20W lampičky

Ta prodlužka v odkazu má zásuvky natočené o 45°, takže by neměl být problém, že by se koncovky kabelů nevešly. Tedy pokud tam nebudeš připojovat nějaké napájecí adaptéry, která mají vidlici zalitou v plastové krabičce.

Ve zdi máš jednoduchou zásuvku nebo dvojzásuvku?

Mám v práci pod nohama psa (prodlužku s vícečetnými dírami) vlastní výroby. Sešrouboval jsem na novodurovou dlouhou desku patnáct elektrikářských krabic pod zásuvku a do toho nacpal zásuvky a propojil. Je to sice dlouhé skoro dva metry, ale vejde se tam všechno a ještě zbyde :-). Patrně by se dalo použít také prkno a pod krabice by bylo vhodné dát nehořlavé podložky.

jak už bylo napsáno, moderní "psi" mají zásuvky natočené, takže by se vše mělo pohodlně vejít.

Použití rozdvojek moc nedoporučuju, jednak místo neušetříš (rozdvojka zabere prostor nad vedlejší zásuvkou psa) a jednak můžeš mít doma starou "socialistickou" rozdvojku, která na jedné své zásuvce otáčí fázi (což je taky proti normám).

Zajímavá diskuse ohledně rozdvojek:
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,20130. 0.html/view

....na jedné své zásuvce otáčí fázi (což je taky proti normám)...

Proti normám to není a ani tehdy nebylo. To nařízení, že fáze musí být vlevo a kolík s ochranným vodičem nahoře platilo jen pro pevné zásuvky.
BTW: Můžete někdo dát odkaz na normu kde by se zakazovalo nebo nedoporučovalo, aby se prodlužky zapojovaly jedna do druhé? Samozřejmě, že je lepší se bez toho obejít.

Fáze nemusí být vlevo, ale všechny zásuvky v rámci objektu musí být zapojeny stejně. Takže všechny zásuvky budou mít fázi vlevo, ale na té rozdvojce bude jedna mít fázi vpravo. No a pak na to někdo zapojí prodlužku s pětipsem a máš pět zásuvek s fází vpravo. K tomu se připojí ledacos a někdo se v tom může vrtat a počítat s tím, že fáze je vlevo, když ve zdi je přece taky vlevo, no ni?

možná jsem se nevyjádřil dobře - "zakázané" to není, a myslím, že to není ani "nedporučené" v normách.

Nicméně je to velmi, velmi špatný nápad, z důvodů uvedených výše. Kdokoli, kdo dbá na bezpečnost svou, svého okolí (děti, staří lidé), popř. má respekt před rizikem požáru, by neměl přistupovat na taková "samodoma" řešení.

Spojování prodlužek za sebou není povoleno. Aspoň tak mi to kdysi říkal jeden elektrikář.
Zato to přehození fáze prý není nebezpečné, připojovací vidlice které se dají otočit o 180 stupňů s tím počítají. Dokonce je prý ve Francii a Belgii u těchto zásuvek fáze vpravo, jen my a poláci jí máme vlevo.

Zaujalo mně to především z důvodu počítačových učeben, kde to máme řešené tak, že na první stůl je přivedena prodlužka, do ní zapíchutá další k vedlejšímu stolu a totéž ještě jednou a do volných dírek napíchané počítače, monitory, printserver a switch. Revize vždy prošly bez problémů ale pro jistotu jsem právě kontaktoval revizáka a tvrdí, že je to opravdu v pořádku. Samozřejmě za předpokladu, že to nejsou čínské šmejdy s kontakty nastříhanými z plechovek bez jakékoliv přítlačné síly.

Dobrý den možná vám to pomůže.
Délkou přívodu se rozumí délka od čelní plochy vidlice k čelní ploše nástrčky, nebo pohyblivé zásuvky, nebo nejdelšího vodiče šňůry nebo kabelu před připojením do el. předmětu, nebo zařízení.
Na pohyblivé přívody se používají pouze ohebné kabely a šňůry s měděnými jádry.
Jmenovitá délka pohyblivých přívodů s jádry průřezů 0,35 mm² nesmí být delší než 2 m a s jádry průřezů 0,5 mm2 delší než 3 m. Jmenovitá délka prodlužovacího přívodu s průřezem žil 1,0 mm2 nesmí být delší než 10 m a jmenovitého proudu 10 A. Jmenovitý proud 10 A nebo max. dovolený odběr v kW musí být uveden na prodlužovací zásuvce. Pokud je prodlužovací zásuvka vícenásobná, musí být uveden maximální odběr jako součet všech odběrů zásuvek. Prodlužovací přívody a navijáky prodlužovacích přívodů s průřezem žil 1,5 mm2 mohou být do maximální délky 50 m.

Do nové normy nebyly ze stávající normy převzaty doporučené jmenovité délky pohyblivých přívodů. V normě není uvažováno o proti stávající normě s použitím hliníkových vodičů na provedení pohyblivých přívodů.

• Celková délka pohyblivého přívodu (včetně použitých prodlužovacích přívodů) nemá překročit 50 m. Je-li výjimečně nutno zřídit pohyblivý přívod delší, musí se u připojovaného spotřebiče zajistit a ověřit spolehlivé působení ochrany před úrazem elektrickým proudem (viz ČSN 33 2000-4-41 ed.2).

Jinak s elektřinou nejsou žádné špásy.PAV.