Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem spojování prodlužek

Dobrý den. Mám možná hloupý dotaz, ale jednou jsem někde slyšel, že prodlužky by se neměly spojovat- je to nesmysl nebo s tim může být nějaký problém.. chci si tu zapojit na nějakou dobu halogen. lampičku 20W- spojit dvě prodlužky ale furt mam tohle v hlavě :-) .. (je to jen vodivej spoj ne?) díky za reakce P.

Nevím co zakazuje norma, jak tady psal touchwood, ale prodlužky se normálně spojují a nejen na 20W spotřebiče. Třeba posledně jsem na prezentaci středních škol viděl oprodlužkovanou celou tělocvičnu (nejmíň deset prodlužek za sebou), přičemž na každém "spoji" po cca pěti metrech bylo napojeno několik počítačů, někde i projektor. Jen pro malej soustruh měli extra přívod, ale určitě jen proto, že byl třífázový :-) A jak hezky to fungovalo!

tohle by mě také zajímalo - mám doma také propojeny 2prodlužky - protože do jedné se to prostě nevejde (TV, setobox, router, switch, telefon, xbox, radiobudik) A bydlím v tak inteligentně řešeném panelákovém bytě, že na místnost je jedna zásuvka, takže jinak to ani nejde :-(

no já jen reagoval na to, když se to všechno nevejde do jedný, jinak odpověďi na otázku jsou v předešlých odpovědích (spoj= odpor, zahřívání,jiskry, oheň :D tak jsem to pochopil, pokud je zapojená tv a další přístroje asi to už nějaký odběr bude (narozdíl od mojí 20W lampičky

jak už bylo napsáno, moderní "psi" mají zásuvky natočené, takže by se vše mělo pohodlně vejít.

Použití rozdvojek moc nedoporučuju, jednak místo neušetříš (rozdvojka zabere prostor nad vedlejší zásuvkou psa) a jednak můžeš mít doma starou "socialistickou" rozdvojku, která na jedné své zásuvce otáčí fázi (což je taky proti normám).

Zajímavá diskuse ohledně rozdvojek:
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,20130. 0.html/view

....na jedné své zásuvce otáčí fázi (což je taky proti normám)...

Proti normám to není a ani tehdy nebylo. To nařízení, že fáze musí být vlevo a kolík s ochranným vodičem nahoře platilo jen pro pevné zásuvky.
BTW: Můžete někdo dát odkaz na normu kde by se zakazovalo nebo nedoporučovalo, aby se prodlužky zapojovaly jedna do druhé? Samozřejmě, že je lepší se bez toho obejít.

Fáze nemusí být vlevo, ale všechny zásuvky v rámci objektu musí být zapojeny stejně. Takže všechny zásuvky budou mít fázi vlevo, ale na té rozdvojce bude jedna mít fázi vpravo. No a pak na to někdo zapojí prodlužku s pětipsem a máš pět zásuvek s fází vpravo. K tomu se připojí ledacos a někdo se v tom může vrtat a počítat s tím, že fáze je vlevo, když ve zdi je přece taky vlevo, no ni?