Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ako zapojiť alternátor?

Mám alternátor z Felícii 14V/55A.Je tam vestavený regler.Sú tam vývody B+ čo ide
priamo na baterku,B- to je kostra, ale je tam ešte D+ , čo pripojiť na D+ ? Chcem to dať na malotraktor - do teraz tam nebola elektroinštalácia,teraz to robím.
Za poradu vopred ďakujem.

Ja momentálne nemám tam vôbec elektroinštaláciu.Motor je z čz 175/502 skúter s nakopávačkou, má elektromagnetické bez baterkové zapalovanie, čo dá prúd priamo na sviečku.Tak, že nemám spínaciu skrinku - elektrické štartovanie tam nebude.
Tak potom z D+ na kontrolku, a z kotrolky cez nejaký spínač na baterku? Treba tam
niekde nejaká poistka?

A co by ten altík napájel? Světlomety a tak?
Stačí třeba motocyklová baterka 12V/4Ah. Mínus pól ukostřit, plus pól připojit na altík na svorku B+. No a potom plus pól baterky vodičem propojit přes 0,5A pojistku, spínač a žárovku 12V/2W se svorkou D+ na alternátoru.
Před nastartováním spínač sepneš, rozsvítí se kontrolka. Nastartuješ, kontrolka zhasne. Chcípneš motor, a vypneš spínač.
Minimálně z toho bude slušná 14V/770W elektrocentrála :-D

Budú tam predné a zadné svetlá,maják,trúbka - klakson,popr autorádio, a jeden elektromotor, čo bolo používaný na stahovanie okna v Oktávii. Asi bude tam treba väčšía baterka.Mám aj voltmeter z auta, to ako zapojiť aby ukázal nabijanie?
Jeden vývod na kostru a druhý na D+ ?

Tak pokud tam budou tyto spotřebiče a rádio, tak samozřejmě použít větší baterku.
Počítáš s nějakým hlavním vypínačem?
Lepší než voltmetr by byl ampérmetr. Měl bys přehled o nabíjecím a vybíjecím proudu akumulátoru. Voltmetr se zapojuje přímo na svorky akumulátoru, ve tvém případě přes vypínač.

Bater s min. akou kapacitou Ah ?
Dal by som tam hlavný vypínač na kábel čo ide z baterku na spotrebiče , popr. aj poistky na spotrbiče, tak že keď traktor odstavený tak by boli spotrbiče odpojené.
Dobre by bolo tam nejaká spínacia skrinka z auta,že po otočení klúča zapol prívod na D+ , na spotrebiče a aj ten voltmeter.Dalo by sa to nejako vyriešiť?

Všechno se dá, fantazii se meze nekladou.
Pokud tam bude hlavní vypínač, tak to lze vyřešit přehledně a jednoduše. Já bych tu elektroinstalaci udělal následovně:
- kabel od B+ altu na plus baterky. Její mínus ukostřit.
- kabel od B+ altu na hlavní spínač.
- kabel od hlavního spínače do nějaké svorkovnice.
- ze svorkovnice by šel proud přes spínače k jednotlivým spotřebičům. Pořadí svorkovnice - spínač - pojistka - spotřebič. Pojistku by měl tedy každý spotřebič svojí, zadní světla společnou.
- buzení alternátoru - kablík ze svorkovnice přes pojistku do žárovky kontrolky a do D+ altu.
- voltmetr mezi svorkovnici a kostru.

Rádio a klakson bych zapojil přes pojistku přímo na kabel mezi altem a hlavním spínačem, klakson se tak zapojuje u všech "samohybů".
Akumulátor myslím stačí 44Ah, to je na tobě, jak dlouho budeš bez motoru třeba vyhrávat na rádio, svítit, troubit, blikat a podobně ;-)

Výborně, lépe bych to nenakreslil (protože jsem línej).
Z tohoto schématu vycházej. Teď už jen malé úpravy podle toho co máš k dispozici. Svorkovnice, spínač a pojistka, nebo rovnou pojistková lišta s pojistkami a teprve poté kablíky a spínače, to je jedno. To samé typ pojistek nožové/válečkové.
Pojistky zvol podle odběru, třeba u nožových 7,5A.
Jedna pro každý reflektor. Jedna společná pro koncová světla. Další pro drobné spotřebiče a ten maják. A společnou pojistku pro kontrolku nabíjení a voltmetr. Jednu pro klakson, rádio jí má většinou vzadu na sobě. Jo a jednu pro ten motorek.
Jako hlavní spínač by se hodila spínací skříňka.

Ešte jedna otázka: keď by som snížil príkon spotrebičov na minimum tj.
jedna 10W žiarovka v predu
jedna 10W žiarovka v zadu
klakson z motorky
autorádio zostane
elektromotor vypadne
maják použivaný len príležitostne
stačilo by tam motobaterka s kapacitou 4 alebo 5 Ah.
Nebude to alternátor prebíjať?
Poviem úprimne že nechcem kúpiť autobaterku - min cena za 44Ah bat je cca 50euro,
ale motobaterka stojí okolo 15euro, je tam rozdieľ.

A co kompromis:
http://www.autoomega.sk/index.php?id_sek=265&id_to var=19530&uroven=4&zaradenie=265&ukaz=detail&hlzar adenie=1 nebo podobnou.
Dávat do světel 10W žárovky je nesmysl. I motocykl jí má ve světlometu silnější. Jak už bylo zmíněno, pokud poběží motor, máš k dispozici 55A (tedy pouze pokud bude altík točit 6000 ot/min), takže netřeba šetřit :-) A rádio ti bez motoru na chvíli v pohodě utáhne i malá baterka. Houkačku z auta taky. A vlastně i 55W reflektor, je to odběr jen asi 4,5A, to ten akumulátor v pohodě i deset, dvacet minut vydrží.
Při běhu motoru můžeš mít vepředu v provozu reflektorů třeba osm :-D

Ale nabíjel, na kapacitě akumulátoru nezáleží, na otáčkách alternátoru také ne, tedy musí být aspoň 1500 - 2000 ot/min aby se nabudil. Poté už nabijí poměrně v pohodě, při 2000 ot/min dává max. 37A, při 3000 ot/min max. 48A. To je pro malotraktor energie dost a dost.

Jen tak na okraj, dal bys fotku? ;-)

Čo ja tam mám,má 2x takú hrúbku je to DDR výroba, a dá sa oddeliť od uhlíkov. Z hora je asi hliníkové puzdro, z dola plast - to sa dá odstrániť, a tak by som vedeľ
dostať kontaktom a pripájkovať k tomu káble. Ináč je to celé zaliaté, okrem kontaktov.Preto som mislel,že pripájkujem tam dve káblíky a spojím to s uhlíkmi,a
ten káblík čo ide na D+ len predlžovať a pripojiť na svorku altíka D+.
Napr. Dacia 1300-ka originálne mal osobitný regler,a bol pripojení s káblikmi ku
altíku.

Pokud budeš spotřebiče používat při běžícím motoru, jsou napájeny z alternátoru, který má dostatečný výkon.
Nemusíš je tedy nijak omezovat. Pouze při zastaveném motoru běží z baterie a je potřeba například světla zhasnout. Takže je možno použít i akumulátor pro motorku. Nebude přebíjen pohlídá to regulátor alternátoru.
Ale nevím, jestli bude mít malotraktor startér. Pokud ano a motor bude z auta, může být tato baterie na start slabá.

Vážení, bavíte se tady o zapojení altíku, ale tazatel nenapsal jak to provede ohledně pohonu. Tyto skútry měli od 6 Kw výkonu až 9 Kw popisovaná 502. Při plném výkonu altík odebere z motoru cca 3 Kw, potom si kladu otázku jak se traktůrek bude chovat v tahání nářadí. Z mého pohledu by bylo lepší dát tam dynamo na své místo, které by zajistilo dostatek kapacity na požadovaná světla, nehledě k tomu, že tyto modely měly 6 V elektriku. Pro vaši informaci podívejte se na řemenice u altíku a na klice a udělejte si obrázek o točkách když fáčko taky má max 4500 n/min.

1. Je to jeho věc, jak to spřáhne a v jakém poměru. Nebude ho točit naplno, tipuji poměr 1:1.
2. Je čistě na něm, jak využije potenciál této "elektrocentrály na kolech".
3. Nebude ho zatěžovat na max. odběr, nemá tolik spotřebičů, ten motor to utáhne v pohodě.
4. Měl k dispozici alternátor, není důvod se shánět po dynamu.
5. Chce tam mít autorádio, potřebuje 12V.
6. Pro tvojí informaci, motorový prostor Škody Favorit znám nazpaměť, tedy i řemenice. Mám tedy "představu o točkách". A jen tak na okraj, favoriťácký motor točí až 6000 ot/min, při 4500 ot/min nemá ještě ani maximální výkon.
7. Je to zajímavý technický projekt, tak proč ho neuskutečnit.

Motor 175/502 skúter má výkon 9,5k tj. 7,125kW pri otáčkach 4750ot/min.
Alternátor má parametre 14V / 55A tj. max.výkon je 14x55= 770W = 0,77kW,keď
počítáme nejakú stratu z dôvodu trení, aj tak je príkon pod 1kW.

corve43 tých 3kW-tov ako si vypočítal?

Pôvodná výroba elektriny likvidovaná,na miesto pôvodnej dynama je tam teraz
remenica,a z toho bude pocháňaný alternátor, a cez prevod aj rotačná kosačka.