Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem výroba elekrocentrály

Dobrý den mam chatu ale nemam v ní elektřinu je hluboko v lese a chtel bych alespon na světlo vyrábět elekrřinu. Mám k dispozici motor ze sekačky a alternátor když svařim k tomuto kostru bude to šlapat, popřípadě dobíjet autobaterii.
.

Bude, ale jdeš na to špatně. Sekačka má na motoru cca 3000rpm a výkon kolem 3-4kW (beru v potaz standardní zahradní sekačku). Alternátor z osobního auta má výkon maximálně kolem 1kW (kolem 2000-2500rpm, víc nemá smysl). Bude tam ale ztráta, resp. nevyužitelný rozdíl cca 2kW, když beru v potaz účinnost a to jsem jí dost podcenil. Chtělo by to slabší motor, osobně jsem to udělal z motorové pili. Při tomhle motoru bych se spíš pídil po srandě jako je dynamo z tanku nebo starého autobusu. Navíc tím získáš 24V DC což je schůdnější pro zvýšení na 230V AC. Navíc ty baterie mají i větší kapacitu (24V, 150Ah, máš uschováno cca 3,5kW což ti vystačí na hodně dlouhý svícení i nějakou tu práci s el. stroji). Navíc třeba dynamem z tanku se nechá rovnou svařovat :-)

No, von zas ten motor pri tech rekneme 2250 ot/min takovej vykon mit nebude. Jedinej problem bude poladit ten regulator otacek na tom motoru, protoze ten je odstredivej a ve vane s olejem.
Ja bych do toho sel - teda za prepokladu ze mam vsechno potrebny zadarmo nebo skoro zadarmo. Ukazka vysoky ucinnosti to sice nebude, ale nez clovek propali nejaky 4kKc benzinu v rozdilu ucinnosti, tak se ten motor rozpadne.

Soused si do hausbótu vyrobil něco podobného z motoru křovinořezu a alternátoru 14V/70A z Felicie a ampérmetru. Je to zamontované do rámu a velice snadno přenosné. Alternátor je bez převodu spojen pružnou spojkou přímo na motor, dobíjí tím dva trakční akumulátory 12V, dohromady 260Ah (ty už moc přenosné nejsou ;-).
Řve to jako kráva, ale funguje to, dobití prý trvá asi čtyři hodiny.

Ano je hlučný, ale to ostatní bych neviděl zase tak černě.
Má to určitě větrák na setrvačníku, který žene vzduch ze skříně startéru přes žebra válce, aspoň to podle obrázku tak vypadá, takže podle mě to mít problémy s chlazením nebude.
A na plný céres to běžet nemusí, když nebude potřebovat plný výkon, při 4 - 5 000 ot/min to nebude s životností tak zlé.
I když nízkootáčkový čtyřtakt je pro elektrocentrálu samozřejmě mnohem lepší řešení.

Trošku drahej ten medvěd... Jinak na motor z minibike se radim vám dobře vyserte. Za tejden by letěl z vokna. Kámoš měl minibýka a druhej minicrossku a furt jsem jim to spravoval :-D. Tekl karburátor, praskly kartery ( čínská kvalita ), původní ložiska na klice se za chvíly zadřely... Hlučnej je asi jako křovinořez, nebo mot. pila, ale spotřeba jak tank. Jedna nádrž (litr) na cca 25 km. A to jsem na tom jel tak na půl plynu.

Pokud by stačilo vyrábět 12V a je k dispozici motor a alternátor, nevidím důvod proč to neudělat(zadarmo).
S otáčkami bych si starost nedělal, alternátor v autě pracuje ve velmi širokém rozsahu otáček.
O napětí a výkon se stará regulátor (toho alternátoru). To že motor sekačky má větší výkon, není na závadu,
ale naopak. Lehčeji běžící motor má menší spotřebu -známe z auta. O otáčky se stará regulátor motoru, takže spotřeba je pak úměrná zátěži. Samozřejmě k alternátoru z auta je nutné připojit akumulátor.
Vzhledem k tomu, že charakteristika nabíjení alt. z auta je typu "U", je jedno jak velká je kapacita akumulátoru. (v případě běžné baterie z auta. U gelovek by měl být omezen počáteční nab. proud).