Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak zlikvidovat sršně?

Prosím o radu se SRŠNI. Již 3rokem se mi usídlují vně dřevěné chatky a ani kupované spreje je nevymítí nadobro.Už jsem zkusila vše a stále nic. Od hasičů jsem se dozvěděla že mi pomoci nesmí, neb jsou na červené listině,ale já bych ráda i s malím synkem na zahrádce občas přespala či grilovala. Děkuji moc za případné rady.

Změna předmětu, původně: SRŠNI (host)

Tak třeba tady - Likvidace sršňů

A jak jsem tak namátkou koukal, tak skoro každý SDH (Sbor dobrovolných hasičů) zajišťuje likvidaci sršních hnízd, např. tady

Takže bych si sehnal místní SDH a zkusil se tam za flašku domluvit. Případně sehnat nějakého odvážného magora, vybavit ho kombinézou a zahradním vysavačem. Tím vysavačem to dělají i ti hasiči.

Tak holt jsou tito konkrétní hasiči líní lemplové.

To že je sršeň chráněná, není pravda. SRŠEŇ NENÍ CHRÁNĚNÁ cca od roku 2002. Chráněný je třeba čmelák.

Jsou dvě možnosti:

1) sršně zabít - pomocí sprejů otrávit, omámit a zadupat

2) sršně přemístit - pomocí hasičů nebo specializovaných firem

[p8040685.jpg]

Máte obavy z roje včel, či hnízda vos nebo sršňů?

Ulétlé roje včel nejlépe odstraní místní včelař (Český svaz včelařů, tel. 224 934 082). Lze také zavolat hasiče, ale ti většinou zasahují pouze jde-li o ohrožení životů na veřejném prostranství nebo ve veřejných budovách. Jinak si vlastníci a uživatelé nemovitostí musí poradit sami a objednat si odbornou firmu. Roj včel neznámého původu bude v každém případě zahuben.

U hnízda vos a sršní se nejdříve ujistěte, zda je jeho likvidace skutečně nutná. Jde o zahrádkářům velmi prospěšný hmyz, který zlikviduje spousty hmyzích škůdců. Navíc vosy ani sršni samy od sebe na člověka neútočí. Je rovněž dobré vědět, že kromě královny všichni ostatní v zimě zahynou a nové potomstvo se do původního hnízda nevrací.

Pokud je skutečně nutné hnízdo zlikvidovat, kontaktujte odbornou firmu. Sršně se také můžete pokusit vypudit pomocí přípravku, který se jmenuje METATHION. Dá se sehnat v drogeriích nebo v lékárnách, pokud jej nemají, mohou nabídnout něco obdobného. Přípravkem se potře něco v blízkosti hnízda a sršni sami místo opustí.
Zdroj Český svaz ochránců přírody

Pokud to není nad oknem, nebo nad vchodem, tak bych se pokusil být tolerantní, a ignoroval bych je - věřte, že je to malá daň za to, že vás bude obtěžovat POUZE bzukot sršní. A ač alergik, po vosách a sršních se neoháním - párkrát si "čichnou", a odletí jinam, a pokud je nedráždím prudkým pohybem, tak se mi nestalo, že by zaútočili…