Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem nevím jak vychladit sud

zdravím vás,chtěli bysme dělat bečku,ale nevím jak vychladit sud do země se mi to moc dávat nechce tak nemá někdo nápad jak na to?Jo a chlazení od hospodského taky ne.
Změna předmětu, původně: Bečka
Změna kategorie, původně: Zahrada (Kurt)

Když je možnost, tak bečku dáme do potoka. Pak se vytáhne ven a vychlastá, nebo dá-li dispozice, narazí se bečka přímo v potoku.

Pokud měl někdo známosti a možnosti, dávali jsme vychladit bečku do chlaďáku v místní sámošce (chlazená skladovací místnost na maso, nikoliv regál na prodejně), nebo u jednoho místního výrobce uzenin, taky měl doma takovou chladící komoru.

A ještě je možnost dát bečku na noc do staré chladičky, vykuchat poličky a dát tam bečku, pokud tam ovšem vejde.

Další, ale pracnější způsob ochlazování je hodit na bečku deku a polít to vodou. Jak se voda odpařuje, tak ochlazuje sud. Mělo by to fungovat i na slunci, ale nikdy jsem to nezkoušel. Ale určitě by to fungovalo, kdyby se na to foukalo větrákem. Jen občas znovu prolejt deku vodou.

Zajímalo by mne, kdo tohle vymyslel. Z fyzikálního hlediska ano, prakticky se nám tak nikdy nic vychladit nepodařilo :-), a že jsme to v nouzi zkoušeli mnohokrát :beer:

srazi to teplotu na takovejch 14°C, to uz se da pit.

to mi připomíná mistra J.C. :-): "Byla taková zima, že rtuť v teploměru jsme vůbec nenašli. Až po hodině usilovného dýchání a zahřívání se nám podařilo rtuť vyhnat alespoň na mínus čtiřicet, což už se dalo vydržet."

To není specialitka anýbrž běžná věc. Čutory bývaly a bývají v pouzdru z filcu (neplést si s filckama) a to proto, že se nosívaly u pasu a byla li v nich ledová, nebo vařící tekutina nebylo by to nic příjemného. Navíc to fungovalo jako termoska. Možná, že po namočení do potoka prodloužil nasáknutý obal. :-D

Jestli máš k dispozici elektriku (zásuvka či centrála) dopručuju sehnat starší ledničku či mrazák, do který se to vleze. Zboku se provrtá díra na výčep, pod se udělá stoleček na pantech, který se připleskne na ledničku, když není potřeba (po zkušenostech doporučuju spíš něco ocelovýho a děrovatýho, třeba tahokov, většina lidu je nešikovná a dřevo není to pravý). Při troše šikovnosti tam jde schovat i kompresor a tlaková lahev, pak je to s plnou parádou a vlezeš se do tisícovky :-).

Vezmu starou lednici, dovnitř dám nádobu na vodu. do nádoby naleju vodu, do vody vložím měděného šneka, který jink výhodně používám při pálení slivovice.Jeden konec hadice nasadím na šneka a připojím k pípě, druhý konec připojím k narážecí soupravě. Lednici zavřu a připojím k elektrice.Pokud by měl někdo odvahu, tak může zkusit výparník položit do vody.

S úspěchem jsme nechali vysněžit CO2 (tedy suchý led) do dvou jutových pytlů (dvojitý plášť aby to lépe izolovalo a neodpařil se příliš rychle) a tím obložili sudy s pivem. Vydrželo to chladit cca 30 hodin a pivo bylo při venkovní teplotě třicet nad nulou perfektně pitelné po celou dobu.