Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký plynový turbo kotel do bytu?

Jaký bych měl zvolit plynový turbo kotel do bytu v novostavbě? Vel. bytu je 80 m2, vytápění radiátory, v malé koupelně i podlahové topení. Všichni mi doporučují kotel se zásobníkem. Jak velký zásobník mám zvolit? Kotel bude na chodbě, kde není místa nazbyt. Jsme čtyřčlenná rodina, v koupelně vana i sprcháč. byl bych rád, kdyby byla teplá voda i současném odběru na více místech.

Spočítejte si výkon radiátorů,přidejte cca 15% a máte minimální výkon kotle.K tomu ještě poměrná část na ohřátí zásobníku.
Nechápu určení výkonu kotle jen podle velikosti bytu !!!
Co se týká zásobníku - spočítejte si,kdy jste doma a potřebujete teplou vodu.Pokud přijdete všichni večer z práce a školy a sprchujete se skoro v jednu chvíli,je Vám zásobník,který udržuje teplotu vody celý den,jen ke zvýšení nákladů za plyn.
Pokud zásobník chcete,počítejte alespoň 25 litrů na osobu,tj.100-120 litrů zásobník pro 4 osoby.Teplá voda při odběru na více místech bude bez ohledu na zásobník.

Mám plynový kotel se zásobníkem 60 l, jsme čtyřčlenná rodina, 2 dospělí a děti 10 a 2,5 let .

Pukud by se vyplácala voda ohřátá na mnou zvolenou teplotu, funguje kotel jako průtokový ohřívač . Maximální teplota vody je pak 37 °C . Vana se u nás napouští každý druhý den ( děti ), né plná samozřejmě, má 260 l .Já a manželka se většinou sprchujeme.V oběhu teplé vody mám ještě přídavné čerpadlo, tím mám teplou vodu z kohoutku hned . Ještě se mi NIKDY nestalo, že bych měl studenou, nebo vlažnou vodu . Vodu stejně mícháte napůl se studenou, jinak byste se ve vaně spařil jako selátko :-D.

Ale kotel připouští vodu hned jak klesne pod určitou mez a tu hned přihřívá, takže vlastně je té vody víc , než 60 l. To by se opravdu muselo vyplácat pouze 60 l vařící vody a pak dotáčet tu vlažnou 37°C .

Zatím ( 2 roky ) naprostá spokojenost 8-)

V oběhu teplé vody mám ještě přídavné čerpadlo, tím mám teplou vodu z kohoutku hned

Jak to prosím přesně funguje? To máte ke každému kohoutku od teplé vody tahané dvě trubky (jednu vracečku) a pořád tu teplou vodu čerpadlem proháníte, aby u kohoutku byla vždy teplá?

Jen se ptám, nemám s tím zkušenosti.:-)

Ne, dve trubky ke kazdemu kohoutku rozhodne nemam :-D

Cerpadlo je zapojene na vystupu teple vody z kotle, vlastne jakoby mezi kotlem a kohoutkem teple vody . Tedy vsemi kohoutky, proste rozvod teple vody . Proste to funguje, pokud cerpadlo nezapnu, tak tepla voda tece po cca 8-10 s, se zapnutym je to prakticky okamzite, tedy 1-2 sekundy.

A to nemam nijak dlouhe rozvody, kotel je na chodbe, prakticky uprostred, mezi koupelnou a kuchyni, delka rozvodu teple vody je tak 6 m .
A neproháním ji pořád, ale pouze pokud se jdeme koupat, myt nadobi, nebo rano pri hygiene .

No ten rozvod celkem chápu, vypadá to asi nějak takto, že?
[img=/file/view/1185-obr-png]http://kutilska.poradna.net/file/view/1185-obr-png [/img]

V místě zeleného kolečka je to čerpadlo. Takže když se otevře kohoutek v libovolné místnosti, tak čerpadlo sepne a tlakem vyhrne studenou vodu, která vychladla v trubkách od posledního puštění teplé vody? Takže jediná úspora je v času, nikoliv ve vodě, kterou to stejně bez užitku vyhrne pryč?

Logicky. Jestliže tam nemáš cirkulačku, která ti stále udržuje teplou vodu v řádu, tak s tímto klasickým zapojením a s vloženým čerpadlem co máš ty, tak při otevření kohoutku odpouštíš stejný objem vody at tam máš čerpadlo nebo ne. Čily žádná ůspora vody!

Zadna stala tepla voda se nekona, ver mi nebo ne. To cerpadlo si fyzicky zapojuju pouze v inkrimonovanou dobu, tot vse.

Ale nehodlam rozmlatit kachle a zed, jen kvuli nejake vracecce, abych se 100% presvedcil, to fakt ne.

V podstate je mi jedno jak je to zapojeny, funguje to a to je hlavni.

Tak ne. To by mělo akorát ten následek, že budeš mít v baterii takový tlak, že ti to urve v kuchyni kastróly z ruky a v koupelně skalpuje. To se dělá tak, že musíš vést teplou vodu dvouma trubkama, jednou tam a drouhou zpět do speciálního bojléru (ne do studené větve, míchalo by to vodu uvnitř). Kohoutek je na odbočce z té smyčky.

Ale jo mam to tak a funguje to.

Zadny skalpovani ani urvany kastroly v kuchyni se nekonaji :-D.

Ke kotli ( nebo od kotle jak kdo chce ) vedou 3 trubky .
Jedna je je privod vody, studene z vodovodu, 2) je tepla voda do systemu, radiatoru a ta 3) je tepla voda do vodovodnich baterii a ne te je to cerpadlo, nemyslim si, ze jeste nekde ve zdi, nebo podlaze jsou nejake zdvojene smycky k bateriim.

Tak všem se moooc a moooc omlouvam.

Sypu si popel na hlavu :-[. Ta vracecka tam samozrejme je. Jak jsem psal, ze tam vedou 3 trubky, tak to sice ano, ale vsechny ty tri jsou plastovy a je to tedy privod a 2x tepla voda k bateriim !!!

Voda do systemu je samozrejme vedena v medi, takze jsem ze sebe nakonec udelal peknyho blbce :-|.

VERY SORRY.

Potřeboval bych vysvětlit, jak funguje plynový turbo kotel se zásobníkem vody? Kotel by měl fungovat jako průtokový ohřívač, jakou funkci tedy má zásobník? Kdy je čerpána teplá voda ze zásobníku a co se děje, je li teplá voda ze zásobníku vyčerpána. Děkuji!

Vzdyt jsem to psal v prispevku vys ?

Vodu v zasobniku kotel ohreje na vami pozadovanou teplotu ( napr. 60°C ), pak vypne. Bavime se o ohrevu vody, ne o topeni do systemu , tedy radiatoru .

Pokud vy zacnete odtacet teplou vodu, hladina teple vody klesa a pokud klesne pod urcitou mez, zacne kotel pripoustet "studenou" vodu do zasobniku, kterou ale okamzite prihriva na vami zvolenou teplotu.

Pokud byste opravdu odtocil veskerou ohratou vodu ze zasobniku, funguje pak kotel jako prutokovy ohrivac vody.
( alespon u mne a meho kotle na teplotu 37 °C )

Pokud vse funguje jak ma, tak by se vam nikdy nemelo stat, ze potece pouze studena voda a opravdu to tak je, me se to jeste nepovedlo ;-)

Takze zasobnik je jakasi rezerva jiz predehrate vody ( jako bojler ), ktera ceka na odcerpani. Pokud nebudete teplou vodu cerpat, kotel pouze pomoci termostatickeho cidla hlida vami zvolenou teplotu vody a tu, pokud klesne pod zvolenou teplotu automaticky prihriva .

Na kotli lze samozrejme zvolit pouze ohrev vody ,( jako to mam ja a topim krbovkama s vymenikem ), nebo pouze ohrev radiatoru, nebo kombinace obou moznosti .

A jeste doporucuju pridat do obehu teple vody obehove cerpadlo, budto s casovym spinacem, nebo normalne na zastrcku, nestoji to majland a je to luxus tocit teplou vodu okamzite :-D

váhám zda koupit klasický turbo se zásobníkem cca 50 l např. Viessmann Vitopend 111 - W nebo typ Vaillant VUI 282-7 aquaPLUS turbo, kde je zásobník jen 20 l, ale udávají, že díky ohřevu vody po vrstvách odpovídá objem 70 klasického zásobníku. Nevím, jak velký rozdíl je mezi těmito 2 typy kotlů

Dal bych přednost tomu Vaillantu. Tedy z těchto dvou. Osobně bych si vybral něco od Buderusu nebo Junkerse, ale to je trošku jiná cenová hladina.
Vtip spočívá v tom, že se to furt dohřejvá a nepředpokládá, že vycamráš všech 20 litrů. Za pár minut máš dalších 20 litrů znova teplých (trošku zjednodušeně).

Je výhodnější ohřívat míň vody než víc. Velké zásobníky měly význam u elektriky, kdy se nočním proudem vyhřály vysoké hromady vody a prostě musely vydržet do další noci. Plyn ohřívá za stejné peníze ráno, v poledne i večer. Noční plyn zatím nemáme. Nejvýhodnější jsou průtokové ohřívače, protože ohřejou jen to, co se okamžitě spotřebuje a nemusí dohřívat ztráty za klidu. Ale z toho zase teče jen čůreček. Proto malý zásobníček je takovým rozumným kompromisem mezi tímto čůrečkem a plynulým odběrem teplé vody.