Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký plynový turbo kotel do bytu?

Jaký bych měl zvolit plynový turbo kotel do bytu v novostavbě? Vel. bytu je 80 m2, vytápění radiátory, v malé koupelně i podlahové topení. Všichni mi doporučují kotel se zásobníkem. Jak velký zásobník mám zvolit? Kotel bude na chodbě, kde není místa nazbyt. Jsme čtyřčlenná rodina, v koupelně vana i sprcháč. byl bych rád, kdyby byla teplá voda i současném odběru na více místech.

Mám plynový kotel se zásobníkem 60 l, jsme čtyřčlenná rodina, 2 dospělí a děti 10 a 2,5 let .

Pukud by se vyplácala voda ohřátá na mnou zvolenou teplotu, funguje kotel jako průtokový ohřívač . Maximální teplota vody je pak 37 °C . Vana se u nás napouští každý druhý den ( děti ), né plná samozřejmě, má 260 l .Já a manželka se většinou sprchujeme.V oběhu teplé vody mám ještě přídavné čerpadlo, tím mám teplou vodu z kohoutku hned . Ještě se mi NIKDY nestalo, že bych měl studenou, nebo vlažnou vodu . Vodu stejně mícháte napůl se studenou, jinak byste se ve vaně spařil jako selátko :-D.

Ale kotel připouští vodu hned jak klesne pod určitou mez a tu hned přihřívá, takže vlastně je té vody víc , než 60 l. To by se opravdu muselo vyplácat pouze 60 l vařící vody a pak dotáčet tu vlažnou 37°C .

Zatím ( 2 roky ) naprostá spokojenost 8-)

V oběhu teplé vody mám ještě přídavné čerpadlo, tím mám teplou vodu z kohoutku hned

Jak to prosím přesně funguje? To máte ke každému kohoutku od teplé vody tahané dvě trubky (jednu vracečku) a pořád tu teplou vodu čerpadlem proháníte, aby u kohoutku byla vždy teplá?

Jen se ptám, nemám s tím zkušenosti.:-)

Ne, dve trubky ke kazdemu kohoutku rozhodne nemam :-D

Cerpadlo je zapojene na vystupu teple vody z kotle, vlastne jakoby mezi kotlem a kohoutkem teple vody . Tedy vsemi kohoutky, proste rozvod teple vody . Proste to funguje, pokud cerpadlo nezapnu, tak tepla voda tece po cca 8-10 s, se zapnutym je to prakticky okamzite, tedy 1-2 sekundy.

A to nemam nijak dlouhe rozvody, kotel je na chodbe, prakticky uprostred, mezi koupelnou a kuchyni, delka rozvodu teple vody je tak 6 m .
A neproháním ji pořád, ale pouze pokud se jdeme koupat, myt nadobi, nebo rano pri hygiene .

No ten rozvod celkem chápu, vypadá to asi nějak takto, že?
[img=/file/view/1185-obr-png]http://kutilska.poradna.net/file/view/1185-obr-png [/img]

V místě zeleného kolečka je to čerpadlo. Takže když se otevře kohoutek v libovolné místnosti, tak čerpadlo sepne a tlakem vyhrne studenou vodu, která vychladla v trubkách od posledního puštění teplé vody? Takže jediná úspora je v času, nikoliv ve vodě, kterou to stejně bez užitku vyhrne pryč?

Tak ne. To by mělo akorát ten následek, že budeš mít v baterii takový tlak, že ti to urve v kuchyni kastróly z ruky a v koupelně skalpuje. To se dělá tak, že musíš vést teplou vodu dvouma trubkama, jednou tam a drouhou zpět do speciálního bojléru (ne do studené větve, míchalo by to vodu uvnitř). Kohoutek je na odbočce z té smyčky.

Ale jo mam to tak a funguje to.

Zadny skalpovani ani urvany kastroly v kuchyni se nekonaji :-D.

Ke kotli ( nebo od kotle jak kdo chce ) vedou 3 trubky .
Jedna je je privod vody, studene z vodovodu, 2) je tepla voda do systemu, radiatoru a ta 3) je tepla voda do vodovodnich baterii a ne te je to cerpadlo, nemyslim si, ze jeste nekde ve zdi, nebo podlaze jsou nejake zdvojene smycky k bateriim.

Tak všem se moooc a moooc omlouvam.

Sypu si popel na hlavu :-[. Ta vracecka tam samozrejme je. Jak jsem psal, ze tam vedou 3 trubky, tak to sice ano, ale vsechny ty tri jsou plastovy a je to tedy privod a 2x tepla voda k bateriim !!!

Voda do systemu je samozrejme vedena v medi, takze jsem ze sebe nakonec udelal peknyho blbce :-|.

VERY SORRY.