Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Seříznutí vinné révy

Dd, jako naprostý více než amatér v pětování vína mám dotaz. Je to rok, co jsem si zasadila 5 x vinnou révu. Zastřihla jsem jí na podzim, ale prý se zastřihává ted na jaře nějak spíš hodně, nechat jenom část nad zemí, když je tak mladá. Je to tak? Díky

Tak to je jako kdybyste na mě mluvil čínsky. Tohle mi vlastně zasadil zahradník, když mi pomáhal zakládat zahradu. Je mi ale blbé se ho na to teď zeptat. Myslím, že to naštěpované na podložce. Co to je divočina? Něco jako když si uříznu klacík ze stávajícího vína, nechám ho zakořenit a pěstuji? Možná je to i tak. V tom případě by byl rozdíl ve stříhání???

Ano, přesně tak vypadá "divočina", je to jen klacík, jako když se "sadí" třeba maliny, ostružiny.

Pokud je to štěpované (na "podložce", správněji na americké podložce), bylo by chybou to říznout pod štěpem, že. Štěp bude (odhadem) tak 60-80cm nad zemí. Pokud byly sazenice zasazeny loni, nechal bych nad štěpem dva "tažně" (mladé výhonky) se dvěma očky a po ujištění, že správně raší už první očko (nižší), bych ty druhé dodatečně odstříhl (ať se mladá rostlina příliš nevyčerpává).

Pokud se jedná o divočinu, stříhnul bych ten jeden proutek tak, aby na něm byly 2-3 očka.

---
Počkej na případné rady zkušenějších vinohradníků, já jsem v tom taky amatér (mám na to švagra).

Ani dobře, ani špatně. Roubované jsou šlechtěné "značkové" odrůdy (Portugal, Veltlín, Vavřinecké..), neroubované jsou "divoké" odrůdy, ze kterých se víno nedělá (možná je to oficiálně i zakázáno, netuším, vinař nejsem a o vinařský zákon se nezajímám). Na jídlo je to víceméně jedno (či podle chuti jednotlivce).

Ty neroubované mají ale jednu výhodu. Oproti těm vyšlechtěným odrůdám jsou odolnější, nemusí se chemicky ošetřovat proti plísním, perenospóře atd. Respektive můžou, ale mnohem míň než "choulostivé značkové" rostliny.

Podotýkám, že jsem naprostý amatér, o vinohrad se mi starají jiní. Já akorát konzumuju hrozny ;-)
Třeba se ještě někdo vyjádří.

Tak snad naposled. Šla jsem to fiknout, ale raději jsem to ještě nechala, protože: ten kmínek je jakoby ve tvaru praku. Nevím, jestli mám tedy ufiknout i jedno rameno"praku", tak aby zůstal jenom jeden výhon (rovný klacík), a ten nechat na 3 očka. Omlouvám se!!!!!!!!