Zateplení stěny
Dobrý večer, prosím o radu zda je možné zateplit stěnu v místnosti nalepením polystyrenu 1 cm, z venku zateplení nelze je na ni nalepený jiný dům. Zeď je kamenná , bez vlhkosti , ale studená. Děkuji za odpověď Prchalová jitka
Dobrý večer, prosím o radu zda je možné zateplit stěnu v místnosti nalepením polystyrenu 1 cm, z venku zateplení nelze je na ni nalepený jiný dům. Zeď je kamenná , bez vlhkosti , ale studená. Děkuji za odpověď Prchalová jitka
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Ano, lze to udělat, jen stěna nebude akumulovat teplo (což asi stejně nedělá, jestli je furt studená). To znamená, že tepelná setrvačnost místnosti bude velmi krátká, nebo spíš zkrácená, pokud se jedná jen o jednu stěnu.
Děkuji za odpověď, jako technický antitalent nevím co je tepelná setrvačnost místnosti, v místnosti je docela chladno, tak jsem si myslela,že to tím nějak vyřeším. Děkuji a prosím o schovívavost s mými neodbornými dotazy
To znamená to, že místnost bude rychleji vychladat, ale taky se rychleji vyhřívat, protože ta zateplená stěna nebude pohlcovat teplo při topení, ale ani ho nebude vydávat při vyvětrání, tj. vyvětráte a budete tam mít kosu, pokud nezatopíte. Stěny a veškerý materiál v domě se při topení ohřívá, při krátkým větrání se vymění vzduch, ale hmota v místnosti vychladnout tak rychle nestihne, ale po vyvětrání to pomůže ohřát čerstvý vzduch.
Ale pozor - ta stěna musí být opravdu suchá, pokud je tam nějaká vlhkost, bude to za tou izolací plesnivět!
A než jen lepit polystyren na stěnu, tak bych udělal spíš sádrokartonovou přestěnu, mezi sádroš a stěnu se dá izolace (třeba i minerální vlna). Sádrokarton je na stěnu mnohem lepší, než ten polystyren, polystyren se časem může ošoupat. Pokud to budete omítat, tak je sádroš 100x lepší.
A pokud máte v místnosti chladno, nejsou tam ještě další příčiny? Např. úniky tepla okny, nebo nezatepleným stropem?
Děkuji za odpověď, okna mám plastová, ale strop mám nezateplený, ten se chystám snížit sádrokartonem a dát mezi vatu. U stěny jsem limitovaná místem vedou zde trubky topení asi 2,5 cm od zdi
Trubky do topení se dají schovat za tu předstěnu, ta bývá - vzhledem k nosné konstrukci - obvykle asi 5cm od stěny, případně se tam dá udělat soklík, aby se ty trubky skryly.
Nezateplený strop může být ta hlavní příčina, logicky, když teplo stoupá vzhůru a unikne stropem, tak se ta kamenná stěna nemůže ohřát.
A dělat zateplení stropu odspoda? Tím opět snížíte tepelnou setrvačnost místnosti.
Co je nahoře? Nešlo by to shora?
Centimetr zatepleni je uplne k nicemu, je to moc tenke.
Naprosto správně.
BTW při zateplení zevnitř se musí obzvlášť dávat bacha na rosný bod, aby stěna nebyla záhy nacucaná.
Jak bylo psáno přede mnou. Centimetr zevnitř je zcela k ničemu. Zateplete nejprve strop a nezapomeňte na parotěsnou fólii. Čím dříve, tím lépe. Ten strop bude dřevěný, takže k tepelné setrvačnosti příliš nepřispívá. Pokud máte dostatečnou výšku místnosti, zateplete nejméně 20 cm. Když to nepůjde, udělejte sondu shora. Vytrhněte na půdě prkno a uvidíte co bude mezi stropními trámy. Jestli prázdná mezera, nebo škvárový násyp (nepředpokládám). Zatím bych odhadoval spíš volný prostor mezi trámy, nahoře pak prkenný záklop a povrch z dusané hlíny, jílu smíchaného se slaměnou řezankou či plevami.
V případě zateplení do stropu se otevírá mnoho možností. Vytrhat montážní otvory a nafoukat např. climatizer plus, vyplnit polystyrenovou drtí, kompletně vytrhat záklop a položit minerální vlnu v rohožích nebo deskách. Polystyrenu v deskách bych se raději vyhl. Pokud by tam přeci jen byla škvára tak nejprve odstranit a vzniklou mezeru vyplnit izolantem.