Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Převoz kaprů

Dobrý den. Mám problém. Potřebuji převézt 6 kaprů z Prahy do Brna (autobusem cca. 3 hodiny). Napadlo mě, že kapry umístím do přepravky s vodou, ale nevím jestli vydrží (přepravka s vodou bude zavřená). Žádám o rady. Děkuji.

Autem by nebyl problém, ale autobusem si to nedovedu představit. Nemyslím si, že by řidič byl ochoten svolit, abys měl vedle sedadla bazének. Pokud náhodou ano, chudáci kapři.

Zabít, stáhnout, vykuchat, zabalit - a převést v zavazadlovém prostoru (kde snad nebude teplo).

Sám jsem to nezkoušel, moje babička kdysi povídala, že kaprovi se strčí do tlamy kus chleba namočený v rumu a může se převážet nasucho (asi obalený v namočeném hadru). Pak se dá do vody, ten namočený chleba vyplivne a obživne. Ale spíš bych se přikláněl k zabití před cestou.

převážet tři hodiny busem kapry, pak ještě cestovat po městě, no nevím, to mi zavání skoro týráním. Hlavně nechápu motivaci dotyčného, vždyť je určitě kaprů všude plná prd...
Názor Jabraky bych snad být modama i smazal, neboť navádí k týrání zvířat a nemá tu co dělat.
Když už, tak kapry zabijte, lepší než kdyby Vám chcípli po cestě, já bych to teda pak nejedl.

Málokterý rybář, kterého znám, a že jich díky svému působení ve svazu znám dost, by nechal kapra trápit tři hodiny na suchu. Většina těchle lidí má k rybám, vodě a povodí svým způsobem úctu.
Když kapry převážet takhle daleko, tak zabitý. Jinak koupit na místě. V opačném případě je to týrání.

No, třeba v Asii na to mají jiný názor. Když zvíře trochu "trpí" před porážkou, uvolní se do krve a do masa "adrenalin" a maso je tak kvalitnější, pro člověka prospěšnější.

Konkrétně Vietnamci u nás převážejí kapry hezky na sucho, v igeliťáku. A není problém je vozit z Prahy do Karlových Varů nebo do Brna...

Nechápu, o co jim jde. Na jatkách denně zařvou tisíce kusů prasat a hovězího a tam nikdo z nich nestojí.
Psi se žerou v Asii běžně, u nás ne, i když to není zakázaný, spíš jde o pocit. Když mají blbej pocit z mrtvých kaprů, tak ať je nežerou, nikdo jim je nenutí. V Indii nežerou krávy, muslimové zase vepřový. Ale nekafrají nám do toho.
Takovýto aktivisty nemám rád, považuju je za lidi, co nemají v životě opravdový problémy a tak strkají rypák do věcí, po kterých je jim hovno.

BTW - na Štědrej večer budu mít kapra. A nechám si chutnat, navzdory těm kreténům.

Nechápu, o co jim jde.

Chtěli by, aby se lidi zamysleli nad tím, jestli není tradiční vánoční kapr zbytečná krutost. Pro někoho ano, pro někoho ne. Pak je určitá skupina mezi, která se po některé z podobných akcí zamyslí a kapry/maso jíst přestane.

Na jatkách denně zařvou tisíce kusů prasat a hovězího a tam nikdo z nich nestojí.

Vesměs tam nejde nic změnit.

Co je na tom krutýho? Je to normální potravinová pyramida. Přestat jíst maso je proti přírodě, bo člověk je od přírody všežravec. Neschvalují trápení zvířat při porážce, ale nejsem proti tomu ty zvířata/ryby porazit a sníst. A že ryby na Vánoce? Ježíš přece taky neodrazoval rybáře od jejich živobytí, naopak ryby dával zástupům hladových. Tak proč ne rybu na Vánoce?

Však jsem psal, že to někomu kruté přijde (mně) a někomu ne (tobě). Mně přijde kruté narvat hromadu ryb do malé kádě a nechat je tam čekat na „zbavení života“ za deset korun. Vnucovat ti to ale nebudu. Respektuju, že to bereš jinak. Argumentovat tím, co je a není proti přírodě, a co přesně dělal nebo nedělal Ježíš a co z toho pro nás plyne, je na delší a nejspíš zbytečnou diskuzi :)

To Redsnake.
Ty si doopravdy myslíš, že rybáři na moři mají pracovníky, kteří s kladívkem v ruce mlátí ryby po hlavách? A co sardinky. Dovedeš si představit ty otlučené palce aby ses jim trefil do hlavičky?:-D A ten stres, když je vysypou do podpalubí a je tam tma? Já sám jsem byl svědkem, když na loďce chytali ryby pro tržnici a byli půl dne na moři a nevšiml jsem si, že by kařdou chycenou rybu dopravovali letecky na břeh, aby netrpěla dlouhou cestou.
Jinými slovy - neříkej co bys nejedl, když nevíš co jíš.:-D
A když znáš rybáře, zeptej se jich na znaky čerstvosti (ryba čerstvá jedlá - červené žábry, lesklé oči ...i kdyby ji někdo ulechtal k smrti.)
A co se týče streszu - už jsi někdy byl na libovolné porážecí lince?

ahoj Henessy,
trochu s Tebou nesouhlasim, ale to je asi vec nazoru. Verim, ze na mori neni uplne mozne v tom mnozstvi usmrcovat kazdy kus zvlast.Na druhou stranu tam maji vykonne chladaky a mrazaky, takze se to maso preci jen uchovava asi lip, nez kdyz se placa nekolik hodin na podlaze autobusu.

Ohledne znaku cerstvosti, nejde ani tak o to, ze bych se toho masa bal, spis mi to vadi osobne.Asi bych opravdu nejedl utyraneho kapra, kdy podminky umoznuji jeho pohodove zabiti.A ver mi, nejsem vegetarian, maso miluju, nemam problem ryby sam zabijet.
proste mi jen prijde divne, v nasich podminkach, nechat zvire takhle dlouho pred zabitim trpet v naprosto nevyhovujicich podminkach.

k Tve otazce, jatka znam diky svemu vzdelani docela dobre.Byl jsem na nekolika exkurzich v provozu, takze si o nestresovosti iluze nedelam.Na druhou stranu, jak lip to udelat v tom mnozstvi porazenych zvirat, ze..Nicmene je to vzdy kompromis s ohledem na co nejrychlejsi usmrceni zvirete. S cimz se mi tri hodiny bez vody pro rybu uplne moc neslucuji...

Ale co, kazdy podle sveho vedomi a svedomi. A bacha na kosti u stredrovecerni vecere pratele:)

Ber to jako předvánoční pokec. Rybolov k přímému konzumu není o obřích lodích s mražáky a dokonce se zpracovatelskými linkami, ale o bárkách, které zásobují celé pobřeží včetně restaurací a to je na úrovni distribuce kaprů v česku, ale celosvětově jsme statisticky zanedbatelná veličina. A co se týče nejrychlejšího usmrcení, pak se postav před zpracovatelský závod a dívej se odkud přijíždějí kamiony a a co se v nich děje.
A až se ti poštěstí dostat se za hranice do některé muslimské země v období Ramadánu, budeš v šoku, když uvidíš prodej oveček tak jak se u nás prodávájí kapři a při způsobu jakým jsou zabíjeny se asi pozvacíš.A počty ovcí se počítají na miliony.

Jednou se bavíš o tom, co jím nebo nejím já, pak zas mluvíš o malých bárkách, co zásobují pobřeží, tak nevím.Ad kamiony, znám, sám jsem je rok nakládal, pracoval jsem v zemědělství. Až vymyslíš lepší způsob jak tam ta zvířata dostat, máš u mě pívo..(třeba teleport?)

Co bys nejedl jsi uvedl ty. Na trhu jsou konzervy ze zpracovatelských závodů na pobřeží, kde jsou zpracovávány ryby od drobných dodavatelů, proto mluvím o bárkách co zásobují pobřeží. Já sám jsem skorozemědělec, protože celý život ochutnávají zemědělci plody své práce mojí hubou.:-)
No a ovečky jsem uvedl proto, že jejich zabíjení je stejný rituál jako u kaprů a kdybys nabídl muslimovi že si má raději koupit jehněčí klobásu.....
A kdybych vymyslel bezstresový způsob transportu živých zvířad napřed bych řešil kapry.
A co se týče piva, tak to si můžeme dát i tak.

Proč mám dojem že se nám debata zvrtla na dohady o tom kdo má většího pinďoura?

Myslím že je humánnější ukončit kaprovi život co nejdříve, než mu protahovat utrpení, kterého si beztak prožil dost, než se vám dostal do tašky. To ostatně platí pro všechny živé tvory.

Asi tak. Pro zasmání dvě příhody:

Soused mě jednoho dne požádal, zdali bych mu nezabil králíka. Nic jednoduššího, pravím. Odběhnu domů, soused zatím vylovil králíka určeného k porážce z chlívku. Přijdu, pravím aby uchopil zvíře za zadní nohy a upažil, aby viselo volně dolů. Učinil tak. Já udělal pět kroků vzad, sáhl za pas a namířil svého věrného Sig Sauera .45. Chlap vytřeštil oči, příšerně zařval, zvíře upustil na zem a bleskurychle se zamkl uvnitř baráku. Já pak střílel králíka zalezlého pod hrání prken. Pak teprve útlocitný soused vyšel, holt neunesl smrt jatečného zvířete.

A s kaprem. Kdysi dávno, ještě jako majitel Žigulíka, jsem na Vánoce koupil odborně popravené ryby. Pochopitelně, když se auto vyhřálo, začaly se mrtvé ryby plácat v tašce. Ještěže měl Žigulík takový krásný pádný hever, vydlabaný z jednoho kusu železa. Tak jsem za chvíli ujížděl s rybama v naprostém klidu. Dnešními nůžtičkovými zdviháky bych si akorát přiskřípl prsty.

když uvidíš prodej oveček tak jak se u nás prodávájí kapři a při způsobu jakým jsou zabíjeny se asi pozvacíš.

Copa? Ja nevim, kdyz si u me kuci muslimsky poradali nejakej ten svuj mejdan, tak si privezli ovci, chlapik ji podriz behem vteriny az dvou a za dve hodiny sme sundavali maso z grilu. Pravda, z toho kvanta masa co sem sezral sem se malem poblil, ale dobry to bylo. Zadny velky trapeni zvirat se nekonalo.

Když já jsem byl u kluků muslimských a před každým činžákem byla improvizovaná ohrada a v ní ovečky označené barvou...Ovci nesmí zabít, musí ji nechat vykrvácet a za vteřinu nebo dvě nevykrvácíš ani ty.....Kapr - rána kladívkem, řez a hlava je pryč - dvě vteřiny a pokud se půjdeš podívat do rybnikářského muzea třeba na třeboňsko uvidíš sud, v něm z boku díra 30 x 30 cm a v rudu vozili živé kapry koňmo až do Prahy a o tom je celá debata.