Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Izolace staré střechy

Dobrý den, řeším nyní jak zateplit tuto starou střechu mzstarastrechaj Asi na 3 místech se objevila mokrá lať, ale po vyčištění tašek od nánosů špíny v místě zatékání se pak mokro ztratí a už tam netezatéká. Přesto mám ze zatékání strach. Chtěl bych se jen zeptat, zda-li lze tato střecha vůbec nějak zaizolovat zespodu, nebo je nutné tašky i latě sundat a provést izolaci z vrchu. Samozřejmě vím, že by byla nejlepší nová střecha, ale na tu bohužel nejsou a zřejmě ani nebudou finance, střecha má 170m2. Popř. co byste mi poradili jako vhodné alternativy? Budu vám velmi vděčný.

Kde přesně se vlhkost sráží?

No jsou asi tři možnosti nápravy.
1. Doteplit nejméně na 200 mm celkové tloušťky izolantu, zaroštovat a zaklopit sádrokartonem. Nezapomenout na parotěsku. Ale nevíme jak natěsno máte původní polystyren, takže pořád se mohou objevit vlhká místečka.
2. Shodit původní polystyren zateplit komplet nanovo nejméně 200 mm izolantu. Opět zaklopit SDK.
3. Zateplit horem, na střeše. Skladba bednění - papírová lepenka - šindel není dobře, takže shodit, položit izolant, nová konstrukce pro krytinu a krytina.

Možná by to chtělo podle okolností před tepelnou izolací nejprve navléknout pod tašky difuzní folii.Muselo by se zajistit dokonalé utěsnění plochy.Folie má rub a líc,musí dovolit procházení par zkrz ní pod krytinu a zamezit stékání kondenzátu do izolace.Takže se musí překrývat jako ta krytina.Spoje přelepit pásou.Pak můžeš polžit vatu mezi krokvě a po zakrytí latěma pod sádroš ještě doplnit mezi latě.
JABRAKA

Velmi děkuji za rady. Ano, tou izolací jsem myslel disuzní fólii, špatně jsem se vyjádřil. S tepelnou bych si potom snad už poradil, ale nevím jak bych jí tam dal zespodu (bez sundávání tašek a latí), aby nezatékalo na trámy,z toho mám asi největší obavy. Foto je nekvalitní, bohužel na půdě není světlo a nemám ani foťák, takže znouzecnost starastrecha.jpg ... :-( Zkrátka složení je: tašky - latě - trámy. Jestli tomu tedy dobře rozumím, šla by ta difuzní fólie nalepit zespodu (směrem z půdy) bez sundávání tašek a latí?? Díky moc

Honzo, fotka se neotevřela,
ale k dotazům
"zda-li lze tato střecha vůbec nějak zaizolovat zespodu" pokud myslíte izolace tepelná, tak není problém. samozřejmě to lze třeba dle foto, lépe dle aplikačního manuálu JUTA.cz,
"nebo je nutné tašky i latě sundat a provést izolaci z vrchu." není třeba subdávat tašky

"Samozřejmě vím, že by byla nejlepší nová střecha" ale proč nová střecha, když je stávající OK, nebo není?

máte úžlabí či nároží, nebo jen sedlovou střechu?
ICQ 55180641 skype: milancukrar

Mám zálusk příští rok zateplit a zabydlet podkroví. Chtěl bych ještě před tím ošetřit staré trámy. Provezt izolaci atd. Poradíte mi prosím jak a čím trámy ošetřit? Slyšel jsem, že existují jakési impregnační postřiky. Někdo trámy prý ošetřuje tak, že do trámů navrtá díry a pomocí trychtýře napustí trámy jakousi tekutinou. Může mi někdo ukázat tu správnou cestu?
Předem děkuji

Tomáši, je mnoho chemie, jak ošetřit trámy. Určitě ne vrtat do trámu dírky a trychtyrem vhánět kapalinu. Nesmysl.
Jen nátěrem, namáčením, stříkáním a podobně lze nanést chemii. Jen upozorňuji, pokud budete stříkat trámy, nesmí být kontaktní folie na tráměch. Postříkaní některou chemií zničíte funkčnost folie.

Dobrý den,
Podle manuálu pro aplikaci difuzní folie JUTADACH z vnitřní strany, folie zabrání přístupu vlhkosti na izolace , ale ne na krovy. Co když časem začne krytina propouštět vodu na trámy? Není šance si toho všimnout a trámy začnou hnit. Nemáte na toto nějaké řešení, krom sundání krytiny střešních latí a aplikce difuzní folie zvneku?
Předem dekuji za reakci. Tomas

Jestli v tom nemam zmatek, tak difuzní folie = podstřešní folie.
Tím, že bude téct voda po trámu na folii, trám zvlhne a začne hnít. Samozřejmně, že folie větší množství vody odvede do okapového žlabu. Takže s tím, že by se v budoucnu mohl vyskytnout problém s vodou na trámu si podle vás starosti dělat nemám, protože se voda odpaří a trám vyschne.

Ano, je to tak, difuzní je podstřešní...
to že bude téci přímo na trám?
tak jinak, máte střešní krytinu, ta leží na kontralatích, pod nimi je kontaktní membrána (difuzka). Ta je připevněna na krovech...
teď mi vysvětlete kudy se dostane voda na trámy....
milan.cukrar@volny.cz

už to vidím, vy máte dodatečně vkládanou pojistnou folii. Ale po krátké době stejně dojdete k přesvědčení, že vyměníte krytinu. Pak tam dáte kvalitní membránu....

dobrý den
děláme podkrovní byt a potřeboval bych poradit s výběrem kontaktní difuzní folie. mam střechu s bedněním na střechu chceme dávat krytinu capacco, pod bednění izolaci knauf ekoroll 044,parobrzdu a sadrokarton. prosim poraďte jaká difuzní folie by byla nejvhodnější. děkuji za odpověď

Dobrý den,

rekonstruuji starou střechu na chatě a chci použít plechové šablony (ty co vypadají jako tašky). Původní střecha jsou prkenné vazníky na kterých jsou prkna a na prknech ipa.
Rád bych nechal vazníky zevnitř viditelné a z toho důvodu se mi tam vejde pouze cca 60mm izolace. Chtěl bych proto zvolit takovéto řešení: zavnitř chaty směrem ven - sádrokarton => parotěsná fólie => 60mm izolace (vata) => původní prkna střechy => původní ipa => latě kolmo k okapu a mezi nimi 40mm střešní polystyren => kontaktní difuzní fólie => latě kolmo k okapu (výška 30mm) => latě rovnoběžně s okapem (výška 30mm) => plechová střešní krytina.

Bude takováto skladba střechy v pořádku, hlavně vzhledem ke srážení vody a případnému zatékání?

Jedná se o rekreační chatu která nebude v zimně často obývaná a proto nejsou velké nároky na tepelnou izolaci střechy.

Děkuji za jakoukoliv radu, přeji hezký den.

Jarda

Špatný postup skladby.

zevnitř chaty směrem ven - sádrokarton => parotěsná fólie => 60mm izolace (vata)ZDE MUSÍM UPOZORNIT, ŽE 60MM JE HROZNĚ MÁLO IZOLACE A TÉMĚŽŘ NIC TO NEŘEŠÍ)/ ZDE ALE MUSÍ BÝT ODVĚTRÁVANÁ MEZERA MEZI IZOLACÍ A ZÁKLOPEM ALESPOŇ 4CM, DLE SKLONU STŘECHY/ => původní prkna střechy => původní ipa => latě kolmo k okapu a mezi nimi 40mm střešní polystyren => kontaktní difuzní fólie => latě kolmo k okapu (výška 30mm) => latě rovnoběžně s okapem (výška 30mm) => plechová střešní krytina.

Díky za odpověď,

ještě zbývá otázka jak vytvořit odvětrávání mezi izolací a záklopem. Mněl by to být otvor skrz záklop, polystyren a paropropustnou fólii? něco jako odvětrávací komínek?
Může toto odvětrání vést do prostoru mezi paropropustnou fólii a krytinu, nebo nad krytinu?

Vím že izolace by měla být alespoň 200mm, ale na to tam není prostor a vzhledem k tomu že původně nebyla žádná, dojde doufám ke zlepšení. Možná by stálo za úvahu použít polystyren o větší tloušťce z vnější strany záklopu.

Díky za rady

Jarda

Dobrý večer, pročetla jsem si všechny příspěvky a některé i vícekrát,ale moje střecha je asi "vyjimečná". Pane Milane, prosila bych o radu. Mám 3roky starou střechu na přístavku u domu. Do budoucna - topení el. Při stavbě jsem neměla v úmyslu zateplovat, tak se asi odbyla. Teď bych střechu zateplit potřebovala. Rozměr: délka 3,6m, šířka asi 2,5. Vrstvy: kanadská šindel, hráškově zelený "filc" nebo něco takového chlupatého, prkna a trámy. Chybí difuzní folie, nejsou tam ani latě na vzduchovou mezeru. Sundavat krytinu bych nechtěla. Dá se zateplit tak, aby prkna nehnila? Fotky (střecha, filc,folie, izolace) přikládám k dotazu.
Děkuji za Vaši odpověď Jitka

Pane Cukrar, našroubil sem mezi krokve late abych vytvoril prostor pro odvetravani,a zajimalo by me jak si poradit s okny jestli na kazde strane okna udelat to same nebo je to zbytecne,a jeste mi vrta hlavou jestli mám dat odvetravaci okynka mezi kazdou krokvi nebo treba ob dve stím že vrchní prostor bude prodyšný tím pádem by to měla asi stačit ne?