Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem SOS - prodej nemovitosti - finančák - prosím o radu!!

Dobrý den, prosím o urgentní radu!! V roce 1996 jsem koupila družstevní byt (za 820 tis). Až v roce 2009 jsem ho od družtva odkoupila do soukromého vlastnictví a hned jsem ho prodala přítelovi, s kterým jsem tam bydlela (za 1.200 tis. Odstěhovala jsem se a během měsíce jsem koupila malý baráček za 2.300 tis. Nyní mi přišel dopis z Finančního úřadu, že mám zaplatit z prodeje bytu daň z příjmu, jelikož jsem ho před prodejem nevlastnila dva roky. Byla jsem na 100% přesvědčena, že daň z příjmu vůbec platit nemůsím, pouze daň z převodu (kterou jsem zaplatila) a teď tohle. Jsem z toho hin!!

Ze strany finančního úřadu je to naprosto správná reakce - je to ochrana toho, aby si fyzické osoby nehráli na realitku, bohužel je to přesně podle zákona. Celý prodej se vám tak může vééélmi prodražit. Ale je tu jedna možnost, od daně z příjmu lze být zproštěn, pokud jste tam měla bydliště více než dva roky (či vlastnila déle než 5 let, ale tohle není ten případ), což jste měla, otázkou je odkdy se ty dva roky počítají, jestli až od od "soukromého vlastnictví", tak bohužel máte smůlu, ale myslím, že když zajdete na finančák a doložíte, že jste byt pořídila již v roce 96 a od té doby tam bydlela, měli by vám daň z příjmu odpustit.

EDIT: Takhle dlužíte finančáku cca 180tis, což jistě nepotěší, ale jak psal kolega, jde to kdyžtak částečně snížit odpočtem za koupi jiné nemovitosti.

V roce 1996 jsem koupila družstevní byt (za 820 tis)

V 1996 si nemohla kúpiť družstevný byt nakolko si ho kúpila až " v roce 2009 .. od družtva ... do soukromého vlastnictví "

V roku 1996 si zrejme " kúpila " , " práva člena družstva " od nejakého člena družstva - previedol ich na teba a obdržal finančné vyrovnanie oných 820 tisíc, no mohol tak urobiť aj bezodplatne ... z dobrého srdca

No co teraz narobíš ? už ťažko niečo. Veď si nemusela priateľovi byt predať, mohla si napríklad, mu ho na tie 2 roky dať ako zálohu za pôžičku ktorú by ti poskytol, .. tých 1.200 tis. ...
Ak ide o milion, konzultácia s právnikom sú drobné

No jasně že "práva člena družstva". Ale mám doklad, že jsem tyto peníze zaplatula (820 tis.), Pokud bych tedy měla platit daň z příjmu, tak potom snad pouze z rozdílu (1.200 tis - 820 tis). Nebo to tak není?? Ale já spíše vsázela na to, že když hned ty peníze dám do dalšího mého bydlení, že to bude ok.

Jako jakýkoli vedlejší příjem vyšší než 20tis/rok musí přiznat a náležitě zdanit, ovšem vám to s ničím vůbec nepomůže. Navíc promlčecí lhůta je 10let, pak již nic stát vymáhat nemůže. Vám nezbývá než doufat, že vám to prominou, když prokážete, že jste tam bydlela déle než dva roky. Předpokládám, že za 14 let, jste tam měla i trvalé bydliště, takže prokazování by neměl být problém, jestli to uznají, toť jiná otázka a jinde než na finančáku vám to asi nepoví.

MNo, nevím. Našla jsem si toto:
Kdy se neplatí daň z prodeje rodinného domu či bytu?
Aby se nemusela při prodeji rodinného domu, bytu včetně podílu na společných částech domu nebo spoluvlastnického podílu, včetně souvisejícího pozemku… platit daň z příjmu fyzických osob, tak musí být splněny tyto zákonné podmínky:

1 prodávající musel mít v uvedené nemovitosti bydliště nejméně po dobu 2 let bezprostředně před prodejem

2 pokud prodávající neměl v uvedené nemovitosti dva roky bydliště před jeho prodejem, tak je tento příjem osvobozen pouze, pokud použije prodávající získané prostředky na uspokojení své bytové potřeby

Splňuji oba body.

To je zajímavé, já to znám takto (momentálně také výňatek z článku):

Příjem z prodeje nemovitosti je osvobozen od daně z příjmu ve dvou případech.
1) Pokud byl prodávající majitelem nemovitosti alespoň po dobu dvou let a měl v ní bydliště (nesměl ovšem nemovitost používat k výdělečné činnosti, pronajímat ji apod.)
2) Pokud byl prodávající majitelem nemovitosti po dobu alespoň pěti let

Nesplňujete ani jedno, jestli odkoupení proběhlo v roce 2009... Koupi domu jde uplatnit jako náklad a daň snížit. Zeptejte se na fin. úř. nebo se poraďtě s právníkem, tohle je jen dohadování se. Ale výsledek by mne opravdu zajímal.

Ano, daň se platí z rozdílu mezi pořizovací a prodejní cenou bytu. Ovšem pořizovací cena bytu není těch 820k (=převod členských práv), ale to, co jsi zaplatila družstvu, které ti byt prodalo.

Použití peněz na další bydlení si naštuduj v zákoně; je nutno splnit dané podmínky. Jen jestli už není pozdě...

TAK JEŠTE TAKO:

Otázka
Dobrý den,vlastnila jsem družstevní 10 let, ale nikdy jsem tam neměla trvalé bydliště, nyní jsem si byt nechala převést do osobního vlastnictví,byt bych chtěla prodat, budu platit i daň z příjmu 15%.Děkuji za odpověď.

Odpověď
Od daně z příjmu je prodávající osvobozen, pokud měl v bytě bydliště alespoň 2 roky.Bydliště a trvalé bydliště jsou 2 různé pojmy, bydliště je skutečný stav věci, trvalé bydliště je jen evidenční záležitost.Z hlediska zákona jste od daně z příjmu v případě prodeje osvobozena.V případě eventuelní kontroly ze strany FÚ je třeba doložit, že jste v bytě měla skutečné bydliště (vyúčtování služeb, různé účtenky za služby spojené s bydlením v bytě apod.

§ 4 Osvobození od daně
(1) Od daně jsou osvobozeny

a) příjmy z prodeje rodinného domu, bytu, včetně podílu na společných částech domu nebo spoluvlastnického podílu, včetně souvisejícího pozemku, pokud v něm prodávající měl bydliště nejméně po dobu 2 let bezprostředně před prodejem. Obdobně se postupuje také u příjmů z prodeje rodinného domu, bytu, včetně podílu na společných částech domu nebo spoluvlastnického podílu, včetně souvisejícího pozemku, pokud v něm prodávající měl bydliště bezprostředně před prodejem po dobu kratší dvou let a použije-li získané prostředky na uspokojení bytové potřeby.

Situace se může podstatně zjednodušit tím,že do kupní smlouvy se zavede klausule,že kupující zaplatí daň z převodu nemovitosti.Protože při prodeji mimo rodinu je nutný úřední odhad,dá se smlouva koncipovat tak,aby pro kupujícího byla výhodnější.Pak veškeré finanční problémy jsou na tom,kdo byt kupuje.
JABRAKA

Tak neplatím nic. Důvod: použila jsem získané finance na nové bydlení. Jak jednoduché.

Lidi, co pořád ještě řešíte, stejně jsou to jen samé dohady, a tvrzení proti tvrzení. Navíc každý finančák může stejnou kauzu posoudit úplně jinak, protože si příslušný úředník jinak vyloží nepříliš srozumitelný zákon.

Tazatelka měla štěstí, nic neplatila. Tedy hotovo, vyřešeno, Howg. Navrhuju tohle téma definitivně uzavřít.... ;-)

Já vím, že už o tom tady asi nechcete mluvit, ale přesto. Já si myslím, že daň z převodu, pokud prodávám byt, platim musím. Ale zároveň bych ještě musela za to zaplatiti daň z příjmu, pokud bych tedy nesplňovala právě tu vyjímku (2 roky bydlení a nákup další nemovitosti za účelem bydlení).

do kupní smlouvy se zavede klausule,že kupující zaplatí daň z převodu nemovitosti

Ve zkušenostech s realitkou jsem psal, že jsme to takhle u prvního bytu měli. Byli jsme bez zkušeností a proto jsme uvítali, že nás realitka jako "bonus" upozornila, že nám do smlouvy přidali větu, že daň z převodu se zavazuje zaplatit prodávající.

Bohužel nás neupozornili na to, že kupující je automaticky ručitelem.

Jediné bezproblémové řešení je složení částky odpovídající dani z převodu do depozitu.