Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem SOS - prodej nemovitosti - finančák - prosím o radu!!

Dobrý den, prosím o urgentní radu!! V roce 1996 jsem koupila družstevní byt (za 820 tis). Až v roce 2009 jsem ho od družtva odkoupila do soukromého vlastnictví a hned jsem ho prodala přítelovi, s kterým jsem tam bydlela (za 1.200 tis. Odstěhovala jsem se a během měsíce jsem koupila malý baráček za 2.300 tis. Nyní mi přišel dopis z Finančního úřadu, že mám zaplatit z prodeje bytu daň z příjmu, jelikož jsem ho před prodejem nevlastnila dva roky. Byla jsem na 100% přesvědčena, že daň z příjmu vůbec platit nemůsím, pouze daň z převodu (kterou jsem zaplatila) a teď tohle. Jsem z toho hin!!

Situace se může podstatně zjednodušit tím,že do kupní smlouvy se zavede klausule,že kupující zaplatí daň z převodu nemovitosti.Protože při prodeji mimo rodinu je nutný úřední odhad,dá se smlouva koncipovat tak,aby pro kupujícího byla výhodnější.Pak veškeré finanční problémy jsou na tom,kdo byt kupuje.
JABRAKA

Já vím, že už o tom tady asi nechcete mluvit, ale přesto. Já si myslím, že daň z převodu, pokud prodávám byt, platim musím. Ale zároveň bych ještě musela za to zaplatiti daň z příjmu, pokud bych tedy nesplňovala právě tu vyjímku (2 roky bydlení a nákup další nemovitosti za účelem bydlení).