Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem schema na Jawu mustang

Zdravím, doufám že se zde najde at už součastný nebo bývalý fanoušek,majitel malých motocyklu Jawa pionýr :-) .
K věci. Na svém asi půl roku koupeném Mustálu bych chtěl, nebo spíše je potřeba vymněnit kabeláš. Prosil bych, aby mi někdo sem dal odkaz na schméta el. obvodu na Mustála. Na 20,21 by mněli stejné ale z nějakými odchylkami. Jedná se o to, že v mastce ( světla jak jsou na spínači dráty tak jsou zašlé, staré né moc dobře přichytlé chytlé. Proto bych je chtěl vyměnit. Ale důvod chématu je, že nějaký kutil překopal pár drátu a svítí na mustálu jak ve přededu tak i vzadu 12V žárovky ( vzadu sulfinky).Je pěkné, že tam svítí ale jakmile zapnu světla v noci a jedu do kopce ubírá to na výkonu. Takže prosím o schéma zákaldního schematu el. na Mustála popřípadě i za hodící se rady. Předem děkuji.

S pozdravem Jawař24.

Jak sHpy00n tak i Carbon Ti nabídli vyhledání schematu jak to vše zapojit. Jedna věc, žádný pincek nedisponoval 12 V, všechno to je na 6V, to za prvé a ani Ti to nemůže svítit. V nabídce od Carbona se podívej i na zapojení typu 50/555 a najdeš tam usměrňovací cívku, tu Ti doporučuji na zadní světlo osvícení SPZ zapojit pokud tam budeš mít i brzdový, jinak to zapoj normálně. Proč?, při přepínání světel jde všechen proud dozadu, protože to není přerušený a vždy se brzo žárovka spálí takhle Ti to chytne ta cívka a máš po starosti. Pokud budeš mít brzdové tak na to to být nemusí to naopak je potřeba slušný proud

A ještě maličkost, výkon pařeza není nijak oslnivý a každý kopec mu dělá problém, nehledě, že ty žárovky, aby aspoň trochu svítily potřebují točit a samozřejmě nějaký výkon to vezme, protože to je větší zátěž a na to dynamo není stavěné. Původní žárovky měly 15W vepředu a vzadu 5W. Dynamo má cca 25-30W tak ho více nemůžeš zatěžovat, co se týká světelného okruhu a potom tam máš ještě okruh pro zapalovací systém, čili to má celé cca 45W

Už jsem si zvykl, že někteří mlamojové si na internetu se psaným projevem nelámou hlavu.
Ale tohle je unikát:
Mustál
vymněnit
kabeláš
schméta
mněli
v mastce
né moc dobře přichytlé chytlé
ve přededu
zákaldního
mněl
chématu

Když jsem měl co do činění s pionýrem (Jawa 20, nevím jestli mustang měl nějak odlišné zapojení), tak na magnetu byly tři cívky a elektrické obvody byly rozdělené.
Koncové světlo mi svítilo tak, že jsem každou chvíli musel měnit žárovku. Nepomohly ani různé předřadné odpory. Tak jsem tam místo 6V dal 12V, svítilo to dostatečně a a žárovka přestala odcházet.

Já si pamatuju, že "pincky" měly několik různých zapojení. Jeden typ měl v alternátoru extra cívku na zadní světlo. Mustang měl žárovku zadního světla připojenou k vývodům vláken předního světla, takže běžela vždy do série s právě nesvítícím vláknem přední žárovky (podle toho jestli bylo zapnuté tlumené nebo dálkové). Stejně ale odcházela co chvíla, což opravdu řešila žárovka na 12V.

Yarda:
Vážený příteli, když už píšeš záležitosti, které do tohoto příspěvku nepatří tak aspoň nedávej rady typu připojení nějakého obvodu na zap. cívku.
Pro Tvou informaci - jsem starší ročník a začal jsem na pionýru když vyšel typ 555 to byl plný zadní blatník. Tam bylo trochu jině zapalování než dále v typech 05, 20, 21, a 23. Samozřejmě v brzké době jsem začal upravovat vše a nakonec to byl na tehdejší dobu velice úspěšný motocykl při soutěžích a crosech, neboť jsem s ním začal závodit, poté přešel na čízy a vyjel si velmi vysokou výkonnostní třídu.
Uvedené modely od 05 měly již zapalování takové co je podnes t.zn. dvě světelné cívky a jednu pro zapalování. Jestliže omylem zapojíte něco na tu zapalovací tak si to ani neškytne!!! Cívka nabíjí kondík a při odskoku kontaktů to naleje do indučky a na svíčku. Když tento předpoklad není spněn nemáte na svíci jiskru.
A na závěr, současně vlastním Enduro Yamahu XT 600 a před ním jsem měl KTMku.
Čili co jsem napsal již výše tak je platné a se zapojením cívky nedochází k pálení stopžárovky

Nechápu, co chtěl básník říci. Tazatel tvrdí, že na silostroji má 12V žárovky a že když rozsvítí, silostroj ztratí výkon. Takže z toho usuzuji, že v elektrice silostroje se někdo vrtal a mohl narušit i zapalovací obvod. Pionýra jsme v rodině měli, nyní mám v garáži ČZ 175 typ 477/7. Elektrice trochu rozumím, prolezl jsem FEL ČVUT, v současné době mám glejt na §6,7 8 a 10 vyhlášky 50.
Panu corve43 gratuluji k jeho sportovním úspěchům. Mne tento sport neoslovil. Ale jsem v tomhle seznamu:
ODZPLST.HTM
A pokud corve43 naráží na můj jazykový koutek, tak to co zplodil tazatel mne z češtinského hlediska uráží.

Yarda má pravdu a divím se, že pominul p. corve43.
Pro Vás p. corve43:
Psalo se tady o Mustangu - Pařez není Mustang.
Usměrňovací cívka (to mě fakt dostalo) je tlumivka - funkci nebudu vysvětlovat.
Cituji: "Pokud budeš mít brzdové tak na to to být nemusí to naopak je potřeba slušný proud".
Zkusím přeložit: "Pokud bude zapojené i brzdové světlo, tak usměrňovací cívka nemusí být zapojena". Pak ovšem podle Vašeho návodu je nutné při přepínání světel brzdit aby tam byl "slušný proud".
Žádný z těchto strojů nikdy neměl dynamo ale magneto (rozdíl je dost podstatný).
No a vysvětlení funkce kondenzátoru v zapalování je úžasné ale je to pěkná hovadina.
Kondenzátor zabraňuje jiskření na kontaktech přerušovače nic víc, nic míň(pro Vás dodávám - při rozpojení kontaktů).

Pane BouBou, jen tak pro Vás, laskavě si přečtěte větný slovosled a potom poučujte! Píši o zapojení osvětlení SPZ, kde má žárovka 5W a brzdové má svůj vodič a vlákno 15W.Podívejte se na zapojení, které se popisovalo před 50 lety, dnes se hovoří o tlumivkách popř. relé viz škodovky na přepínání světel. Mě zase dojalo jak víte nač je tam kondik. Když ho tam nedáte tak si strčte prst do fajfky a ruku položte na válec, nic Vám to neudělá. Dejte ho zpátky a stejný pokus a budete překvapen jak to s Vámi zamává. A jen tak pro zajímavost, když mi na číze kondik odešel tak kontakty nejiskřily a jestli víte jaké tam bylo magneto tak je to fajn to byl jeho správný název.

Zdravím,
tak ten kondenzátor jsem skutečně pohnojil. Kondenzátor je tam nejen na zhášení oblouku mezi kontakty přerušovače (sekundární funkce) ale je i součástí LC obvodu (primární funkce) bez kterého by to nepracovalo.
Pokud píšete jen o osvětlení SPZ tak mi prosím ještě jednou vysvětlete tuhle větu: Pokud budeš mít brzdové tak na to to být nemusí to naopak je potřeba slušný proud.
Kondenzátor může mít tři stavy (funkční a ..). Ten Váš "odešlý" je jaký?

Omlouvám se, že Vám odpovídám tak dlouho, koukal jsem na TV.Tak po pořádku. na stop lampu dva vodiče,SPZ s tlumivkou na brzdový bez tlumivky, proč? Když má chudák dynamo napájet předek i zadek tak je to na něj moc, aby to svítilo tak se musí pěkně točit motor, však taky když to jelo na volnoběh tak to mělo "žlutý světlo", markantní to bylo když se zapnul bzučák ten skoro světla zhasl. Co se týče kondiku tak ten ztratil kapacitu neboli "vyhořel" když použiji správnou terminologii a nebyl schopen podpořit správnou jiskru. Venku na svíci byla pěkná fialová jiskra, ale jak se to dalo do válce tak v tlaku jiskra nepřeskočila. My jsme říkali, že je proseklý

Já se z toho picnu. Já to z Vás nedostanu. Kam jdou ty dva dráty z toho stop světla? Třeba máte nějakou fintu o které nevíme.
A něco mimo - pokud jste se věnoval zřejmě motokrosu, jezdil v té době Churavý? Na nikoho jiného jsem si momenálně nevzpoměl. Případně připomeňte mi prosím pár jmen z Plzně severu.

ze stopky neodchází tam jsou přivedené od přepínače z reflektoru. Na osvětlení SPZ s tlumivkou a na brzdu bez. Když se začínal Jarda F. prosazovat tak já už nejezdil, Jirka Ch. začínal později. Já se motal kolem Roučků, Polánky, Zemena a spol.