Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ovládání 2 kotlů

Dobrý den ,
prosím o radu v následující věci :
V domě mám na výtápění paralelně zapojeny 2 kotle , jeden na tuhá paliva druhý je elektrokotel a řeším následující problém či jak to nejlepe vymyslet aby se automaticky když vyhasne kotel na tuhá paliva v závislosti na pokojovém termostatu zapnul elektrokotel.
Aktuálně to mám řešeno 3cest.ventilem a příložným čidlem který při poklesu teploty na teplé vodě u kotle na tuhá paliva pod 30stupňů přepne na el.kotel.Nicméně nastavení příložným čidle m je dost nepřesné a stává se že po domě cirkuluje studená voda s kotle na tuhá paliva, je prosím možnost využít nějaké osvědčenější regulace ? Používám v tomto paralelním okruhu jedno čerpadlo zapojené na teplou vodu což asi taky nebude nejvhodnější předpokládám?
Moc děkuji za jakoukoliv radu či zkušenost.
T.:-/

Mám též dva kotle,plynový +pevná paliva.Je to rovněž řešené,jak u tebe,ale mně to funguje zcela dobře,je to zřejmě v citlivosti čidla.Používám TH167.Jinak to přepíná už při 40°C.Pokojový termostat s tím nemá nic společného.PT je připojený na plyn.kotel přes Duomix a regulátor Adex.

Kotle plyn + dřevo jsou spojeny přímo do sebe teplé vody a jde to do stoupačky.Zpátečky jsou svedeny do trojcestného kohoutu a vývod do čerpadla a zpátečky topení.Takže čerpadlo saje vodu ze systému a tlačí ji do toho kotle co je zrovna v provozu.Přepínání řídí servomotor s čidlem na dřevokotli.Čidlo je nastaveno tak,že když je kotel dřevo ohřátý je to přeplé na něj.Jakmile vychladne přepne se na plyn.Plynový kotel je tzv.řídící=regulovaný pokojovým termostatem.Pokud jede dřevokotel a vytápí,termostat plyn.kot. nezapne.Když dřevokotel netopí,PT zapne kotel a protože se také přestavěl trojcest.kohout ,natápí systém.Jak jednoduché.Po zatopení v dřevokotli,se aut.přestaví trojcest a plyn .kot.se zase sám vypne.Nic se ručně nedělá jde to samo.

Pokud ten systém chápu dobře, tak pokud ti barák prochladne - velké mrazy a tudíž bude sepnutý plyn. kotel, tak nemůžeš topit dřevem, dokud to plyn nevytopí nad určitou teplotu. Tj, pokud jsou takové mrazy, že to plyn kotel nezvládá, tak si dřevem nepřitopíš... tedy pokud nedojdeš do pokoje a nesnížíš teplotu na tom termostatu.

Danielh-správně.Je vidět že jsi přečetl co jsem napsal.Urobos nemá šajnu o provozu plyn.kotle-na vysvětlenou-plyn.kot.je nastaven na určitou teplotu,takže řeč o přetopení je min.hloupá.PK nejde přetopit!Takže pokud není z PK odběr stojí a netopí.OK?Mimoto je vypnutý PT-pokojovým termostatem.Ten indikuje že je teplo,a tak kotel ani nezapne.

PK nejde přetopit!

Neměl by jít, pokud vnitřní termostat funguje jak má.

Mimoto je vypnutý PT-pokojovým termostatem.Ten indikuje že je teplo,a tak kotel ani nezapne.

V ideálním případě.
Beru, že ten systém funguje, ale bezpečný neni, protože umožňuje sepnutí plynového kotle který není připojen k radiátorům, minimálně si bude hřát jen tak sám pro sebe což zbytečně plýtvá plyn a to po celou dobu co budeš vytápět z nějaké nízké teploty dřevem, než PT plyn kotel vypne. Ono jde o to, že do takového stavu by se to dostat nemělo, neb ten plyn by tam měl nějakou minimální teplotu udržet.
Teď jsem našel tu správnou větu:

Po zatopení v dřevokotli,se aut.přestaví trojcest a plyn .kot.se zase sám vypne.Nic se ručně nedělá jde to samo.

PK jede, zatopíš v DK, ventil se přestaví, ale PK jede stále vypne se až když se "přehřeje" či dřevem vytopíš místnost kde je PT na požadovanou teplotu a PT PK vypne. Než k jednomu z těch činů dojde, plýtváš plyn. Osobně bych ještě termostatem na DK rovnou vypnul PK.

A tomu že se PK nikdy neuvaří nevěř, soused o něj předloni takhle přišel, prostě hřál, hřál, hřál, až to už nevydržel... - spekl se vnitřní termostat, nevím jak jsou na tom nové kotle, ale tipuju, že bimetal se používá stále :-)

Nejdřív zkus napsat správně přezdívku ;-) a pak se nauč smysluplně diskutovat. Když se ti to nezdá, napiš tezi a vyvrať můj příspěvek. Že jsi byl 40 let topenářem je naprosto irelevantní. A ty tvé nic neříkající lehce urážející příspěvky jsou jen zrcadlem tvé duchaplnosti.

Prosím, vyvrať to (jestli se pletu, rád to uznám):

Po zatopení v dřevokotli,se aut.přestaví trojcest a plyn .kot.se zase sám vypne.Nic se ručně nedělá jde to samo.

PK jede, zatopíš v DK, ventil se přestaví, ale PK jede stále vypne se až když se "přehřeje" (například nastavených 70°C) či dřevem vytopíš místnost kde je PT na požadovanou teplotu a PT PK vypne. Než k jednomu z těch činů dojde, plýtváš plyn. Osobně bych ještě termostatem na DK rovnou vypnul PK, aby nikdy nejeli oba kotle zároveň.

Citát:PK jede, zatopíš v DK, ventil se přestaví, ale PK jede stále vypne se až když se "přehřeje" (například nastavených 70°C) či dřevem vytopíš místnost kde je PT na požadovanou teplotu a PT PK vypne. Než k jednomu z těch činů dojde, plýtváš plyn. Osobně bych ještě termostatem na DK rovnou vypnul PK, aby nikdy nejeli oba kotle zároveň.
BLablabla.Pk jede,rozhodl jsem se zatopit v DK.Zatopím tedy,protože je systém natopený od plynu,roztopení DK trvá asi čtvrthodinu.Při teplotě 40°C přestaví trojcest na DK.Protože PK nemá odběr,zastaví se ohřev na nastavené teplotě.Mám nastavenou teplotu 70°C.Nic nevybuchne,nepřetopí se,má totiž systém který ho v nebezpečí zastaví.Říká se tomu havarijní pojistka.Vypíná kotel při 90°C.Ještě se mi nestalo,žeby kotel zhavaroval,je to blbost.Kotel stojí na těch 70°C.Plýtvání plynem?Za čtvrthodinu?Nebuď směšný.
Citát:dřevem vytopíš místnost kde je PT na požadovanou teplotu a PT PK vypne-Kde vidíš problém?Místnost s PT je vytopena plynem?!Tak otázka jakéhosi přetopení či plýtvání ,je blábol.DK pouze převezme vytápění a PK se vypne PTem.Howgh a už mne nezajímáš.

Dyť jsme se shodli... :-), jen ti říkám, že PK jede občas naprázdno (při roztopení DK a při jakémkoli poklesu teploty v místnosti - třeba větrání atd) nic víc, zbytečně se hřeje. Nikde jsem nic o žádném "bouchání" nepsal. Vařit kotel začíná už na nějakých 85-90°C. Plýtvání je relativní, při 1/4 hodině denně a to bude určitě víc, jsou to za půl roku zbytečně protopený 2 dny... (při přepočtu kotle 20KW a ceně 1Kč/KW je to cca tisícovka vyhozená z okna za rok - nevím na kolik vychází KW ani jaký máš kotel) Když by ti ovládání serva od trojcest. ventilu vypnulo současně PK (nebo jiný termostat s čidlem na DK), tak se už zbytečně PK hřát nebude.
A když máš rád ty irelevantní informace, tak já mám zase vystudovanou Automatizační techniku.
Děkuji, že jsi moji tezi nevyvrátil, ale jen potvrdil.

Naopak,vůbec jsme se neshodli,mě totiž na nějaké usmolené kačce nezáleží,jsem spíš pro pohodlí.Což mi můj systém zaručuje.Ono být hvězda za každou cenu,být nemusím.Myslím,že jako škrabák teorie,jsi na výši,ale praxe je pro tebe v paneláku na hony vzdálená.Jinak pro informaci,topím trvale DK a PK mám jen jako zálohu.Ten systém jsem udělal jen proto,že jsem obklopen 4babami,které umí jen zmačknout knoflík od PK.

nějaké usmolené kačce nezáleží,jsem spíš pro pohodlí

ušetřená tisícovka ročně a pohodlí pořád stejné - jen přibude termostat ;-)

ale praxe je pro tebe v paneláku na hony vzdálená.

jakožto "kovozemědělec" se spoustou jiných zájmů co v baráku topí jen dřevem vím dobře co je to práce a "kutilství" neb mi nic jiného nezbývá a automatizací si ulehčuji práci kde to jen jde ;-)

Brý den ,
přidám se se svou troškou do mlýna ...
Jak jsem již psal uplně první - zakládal dotaz , mám kotel na tuhá a elektrokotel.Když začnu topit TP příložné čidlo po nahřátí nad 40st přepne elektroventil a vypne elektrokotel ( pokud jede ), zpět zase když dohasíná TP při poklesu pod 40st odepne příložné čidlo větev zpátečky u TP a přepne na větev el.kotle přitom sepne silovinu el.kotle který je již dál regulován pokojovým termostatem.Takže v praxi to znamená když kolem 3tí ráno vyhasne kotel na TP ten je přepnut na el.kotel , vždy je místnost ve které je pokojový termostat natopena a ráno cca 7-8 dle nastavení teploty na termostatu v závislosti na čase a pokud teplota v místnosti není sepne termostat el.kotel.Pak když jdu topit na TP tak mi zase příložné čidlo odpoji el.kotel a jedu bez regulace pokojovým termostatem na TP.
Co mám za velký problém je ten že na rozdíl od kolegy mám čerpadlo v teplé vodě nikoliv na zpátečce, příložné čidlo mám u výstupu kotle na TP.Příložné čidlo bohužel nereaguje moc přesně na teplotu vody v kotli na TP - vždy se musí ohrát trubka pak to sepne , což je můj další kámen úrazu protože voda má na budíku cca 40 cm od kotle 50st, pak se to přepne ( nedej bože když už okruh předehřál elektrokotel)přepne se elektroventil a teplota vyběhne až na 90-95 st.Proro se ptám jestli to nelze regulovat nějak přesněji.Při vypínání je opačný problém voda je již skoro studená ale příložné čidlo pořád drží a nepřepne na el.kotel a dům se vychlazuje.
Hledal jsem jednoduchší řešení a radu jak na to ?
Děkuji