Autobaterie starline
Dobrý den, potřeboval bych poradit. Mám vybitou autobaterii starline 45Ah 12V právě vytaženou z auta.
http://www.starline-parts.com/brzdova-soustava/aut obaterie
Auto bych ještě dnes potřeboval, ale nevím jak povolit šrouby, aby mohly při nabíjení odcházet výpary. Nevíte jestli to musí být povolené? zkoušel jsem sundávat ten kryt ale ani se nehne, leda tak odlámat ho šroubovákem
Z té fotky v linku je vidět prd. Nejsou ty šrouby jen přelepené? Lepší by byla fotka přímo konkrétní baterie...
dobře, foceno mobilem
Vidíte tu kulatou díru v horní víku na straně? Je dokonce na obou stranách stejná - ta je určena k odvodu plynů. To víko samozřejmě sundat jde, ale nedělejte to.
Co chceš povolovat,přeci ti v tom odkazu který jsi sem dal píšou že je to baterie zcela bezúdržbová.Čili se nedolévá (odvětrávací či správně odplyňovací otvory by měly být součástí každé bezúdržbové baterie)čili nejdou špunty či záslepky odstranit.
aha, diky. Něco takovýho jsem potřeboval slyšet :) a když je bezúdržbová tak neměla by se snad ani vybíjet? S autem jezdím 1x týdně cca 100km
Přece když je napsáno bezúdržbová neznamená že se nevybíjí,auto které jezdí jednou za týden,a má stálý odběr proudu musí zákonitě baterii vybíjet.
Za těch 100km to zase dobije.
Proč myslíš?
Stáří baterie, sulfatace, doplňkové elektrospotřebiče, při hlubokém vybití nedostatečná doba na plné nabití, charakter jízdy, počet startování.....
Vyndat, dobít a čekat co to udělá.
Jo, pokud to najede po městě při startování, tak to ne. Měl jsem na mysli něco ve stylu "na chalupu a zpět".
Myslim za 100km ani nahodou, jen tak na dva starty a pak ho to necha viset nekde v prdelove lhote, vyndat z auta do tepla (garaz staci) a nechat minimalne pres noc na nabijecce, ale dle meho bude ta "StarLine" uz vicemene v predsmrtnem stadiu.
Odpoj - pól baterie /ukostření auta/ a dobíjet klidně akumulátor v autě,nepotřebuješ-li ho očistit.
Dělám to takhle na Fabii a žádné problémy.
Má ta Fobie palubní počítač? Já jen, že tyhle srandy v autě s PP mohou být poměrně drahé.
Pokud odpojí záporný pól, nemělo by to vadit, nedojde k uzavření obvodu. Ale osobně bych taky raději odpojil oba póly.
Fabie stará dva roky,pochopitelně s PP. Několikrát jsem to takto nabíjel,zásadou je odpojit mínus pól od akumulátoru.Žádný problém se nekonal.
Musíš pak jen seřídit palubní hodiny a naladit autoradio.
Nejen štelovat hodiny, ale odpojením dojde i k výmazu dat (a resetu do defaultu) z PP, a je nutné aby se tento znovu "naučil". Když jsem u Escorta odpojil baterku, tak první start byl takový nejistý a bylo slyšet, že si volnoběh "sedá". Stejně tak dojde k výmazu chybových kódů v paměti, takže v případě potřeby diagnostiky tato nic nezjistí...
Ale možná je to u nových aut už jinak.
To co tady píšete je hodně velká blbost.. Ja toto teda nezažil nikdy.. u otce jsem měnili batariri v Octavii I 1.6 s Palubnim PC.. Baterii jsem ZCELA ODPOJILI a nic se nestalo.. (snad jen to radio) Vsechny INSP servisy a pod kraviny zustaly nastavene jak byly a nic se neresetovalo jak tady pisete. Ja autum sice nikterak moc nerozumim ale tohle sem videl na vlastni oci a nic to s Pal. PC neudelalo jak tady tvrdite ze to udela.
V diagnostice rovnez vsechny chyby zustaly..
Napsal jsem:
Auto bylo z roku 1992 a mělo nalítáno skoro 300 tisíc km, tak možná i proto se to tak chovalo. Pravdou je, že v návodu bylo uvedeno, že po znovupřipojení baterie může mít motor zpočátku nevyrovnaný chod a že je to normální. Na vlastní oči jsem viděl a na vlastní uši slyšel, že návod nelhal.
Jednou se mi stalo to, že to ne a ne chytnout. Odpojil a znovupřipojil jsem baterku a chytlo to na první otočení... Tudíž k resetu došlo.
Ono taky záleží například na tom, na jak dlouho jste tu baterii odpojili.
poprve byla opojena pres noc(na nabijecce) a po druhe max hodku pri vymene.. a ani jednou se nic v nastaveni PC nedelalo.. vse zustalo pri starem..
Čili závěr - nelze zobecnit ani jeden "model" chování vozu při odpojení baterie.
asik tk nějak..
chyby z palubního počítače se rozhodně nesmažou odpojením baterie (to by měli prodejci aut radost:D),u starších aut dojde většinou jen k resetu volnoběhu...občas se stane,že z imobilizéru "uplave" kod od klíčku,na to je jednoduchá pomoc a to sednout si za volant a odemknou a zamknout klíčkem auto...horší je to u dlouhodobého odstavení bez baterie,protože paměť udržují kondenzátory,které se taky časem vybijí,ale to se týká odstavení po několik měsíců...
Tato zásada je zcela zbytečná,krokodilky se nasadí přímo na kontaky a je to.Dělám to od počátku mé řidičské kariéry A NIKDY SE NIC NESTALO.Není třeba nic ladit,pohoda.Řídím 45let.
No ona je hlavně otázka, CO těch 45 let řídíš...
Třeba Škodu 706RTO, poté ŠM/ŠL/ŠD11, následně Karosu LC 735...
1) zaber šroubovákem a vypač to .. jde to
2a) starší auta se takto dala resetovat, ale nikdy to neudělá nic negativního
2b) u novějších se nevymaže lautr nic. Maximálně rádio a hodiny.
2c) úplně běžně nabíjím baterie na voze zapojené. nemá se co po*rat. Baterii odpojuji, jen když elektroinstalaci v autě nějak zvlášť rozpojuji.
3) to, že se autobaterie nabije za 100 km pouze na 2 starty je pí*ovina.
4) pokud je to bezúdržbová (jako že je) tak to neřeš a dej jí nabít. V bezúdržboví se ti žádná kapalina neodpařuje a tudíš není potřeba jí dolévat (odpařená voda kondenzuje na víku a zkapává zpět) ...
5) a tak dále a tak dále
Hezky shrnuté, jen bych to opravdu nepáčil, i když to možná bude jen plastový kryt přilepený a pod ním nějaké "zátky". Nevím, neznám, používám jen údržbové a pečuju o ně.
Před připojením nabíječky baterii odpojím od el. soustavy. Viděl sem však, že autorizovaný servis Škoda se stejnou nabíječkou dobíjel v Superbu bez odpojené el. soustavy.
Hraju na jistotu, možná zbytečně. Dá se zálohovat/udržovat po dobu dobíjení menším gelovým akumulátorem.
Pro oba typy baterií je vhodné mít "chytrou nabíječku", která si vše ošéfuje sama. Mě by se líbila s možností manuální regulace dobíjecího proudu, ale to obstarává automatická regulace IO.
Sem spíš zastáncem pomalejšího dobíjení a udržování. Baterie u mě musí být vždy ve "100% kondici úměrné stáří".
Na aparuturách jsme mívali provozní akumulátory, a museli jsme se o ně starat. Pokud akumulátor delší dobu stojí a nepracuje, ztrácí kapacitu. Má sice napětí, ale nedá potřebný proud (= nenastartuješ). Proto je třeba ho cca 1/10 proudu vybít - žárovkou, odporem až na přípustné minimum a okamžitě zase nabít, opět 1/10 proudu (ze 45 Ah je 1/10 4,5A). Pak bude mít zase kapacitu a nastartuješ s ní. Ale pokud je už za svým zenitem, nepomůže ani svěcená voda. Fakt je, že moderní nabíječky tohle umějí udělat za Tebe. S.
Jak dlouho ji tak nabyjet ?