Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Montování okapů

Dobrý den, mám takový technický dotaz, potřeboval bych radu, jakým způsobem spojovat okapové plechové žlaby. Co všechno budu potřebovat a nějaké tipy jak si to ulechčit. Všem předem děkuji za jakou koliv radu.

Žlaby se dnes nejčastěji spojují silikonovým tmelem. Je to rychlé a spolehlivé. Pokud se nemusí řešit nějaké složité tvary, tak je to skládačka a zcela se obejdete bez letování. Čela se na žlaby naklepnou kladívkem aby se plech trochu rozevřel a spoj se opět vymázne silikonem. Svody a kolena se po sesazení můžou zafixovat nýtem nebo samořezným šroubem. Takže kromě šikovnosti je potřeba jen běžné nářadí, silikon, pár nýtů, provázek a vodováha.

Orfík je z oboru.

Jak vypadal spoj:
Styčné plochy spoje asi nikdo neodmastil. Po cca 5 letech začal pod "odplandávající" silikon zalízat prach. Jediné místo kde to naoko drželo byl přeložení žlabů. Praxe však ukázala, že voda a mráz jsou prevít a spoj protýkal v místě přeložení a lepení, paradoxně tedy tam, kde je tmel "chráněn" z horní a dolní strany stěnami okapů.

Závěr: To že všichni tmelí neznamená, že je to dobré a dobře udělané. Řemeslníkovi je to pochopitelně jedno, když po skončení záruky spoj propouští. Opravdu nejsem ochotný opravovat po někom fušařinu a ještě to znovu zaplatit. Dobře letovaný spoj vydrží celou životnost okapu.

Ten známej klempíř taky neodmaštuje okapy a ani pozink kterej je pěkně mastnej a lepí to neutrálnim silikonem.Když montujete hlinikové okapy a koupíte lepidlo od firmy Prefa nebo firmy Sag a pěkně to odmastíte a stáhnete klempířskou svorkou a dáte 2 pojistné nýtky ,tak máte pěknej a trvanlivej spoj a držíto jak čert.Klempířský tmel Soudal 40 FC nebo tmel Sikaflex - 11 a pořádně odmastíte tak to drží jako čert / osobně vyzkoušeno/ spoj okapu jsem vubec nerozebral . Musel sem okap rozříznout kus za spojem a udělat nový spoj.Jinak letování je na věky.Ale zaletovat okap až k náválkám je umění.Drát

Nic proti , ale okapy hlníkové nebo barvený pozink asi nezaletujete.Okap většinou prohníje ve spoji kde je letován / kyselina a teplo s pájky udělají své.N ebo okapy od firmy Lindap na spojky . Mužete montovat za každého počasí a spojky plní funkci dylatace.

tu "40" jsem tam dal jen tak nahodne,to cislo urcuje pevnost nebo spise elasticitu,jsou i mensi i vetsi,vyrobcu je hodne,vyzkousel jsem jich dost a s timto jsem od zacatku spokojen,lepim tim zlaby uz vice jak 15let a bez problemu,dneska uz chce malokdo zlaby letovane,mozna jeste tak medene,popripade titanzinkove,pro me je letovani zlabu prezitek a zbytecna strata casu,navic napriklad pri vymene casti zlabu,horkotezko naletujete stary na novy(pokud vubec)..........:puff:

Díky za vysvětlení.
Když sem pečlivě pročetl o tmelech tady 0421p.htm
nejsme z toho moc moudrej.
Chápu to dobře, že čím vyšší "modulovost tmelu", tím je nižší pružnost tmelu po vyzrání a tím vyšší tvrdost tmelu po zaschnutí?
Pokud je to tak jak píšu, tak je lepší vybrat polyuretanový tmel s vyšší modulovostí, tedy s vyšší tvrdostí. Spoj jak bude tvrdší a odolnější, např. při čištění okapů (listí, v zimě zmrzlý sníh atd.).
Dobře usazenej okap asi moc nedilatuje a tak snad není třeba pružného spoje.

Dobře, dám na mistra řemesla pokrývačského a půjdu do "40" od Denbraven.

Můžu tím podmazat takový ty háky co mají podržet sníh proti pánu ze střechy?
Pár mi jich ze střechy po poslední zimě upadlo. Normálně nevydržely vruty nápor sněhu a trhly se.

Díky za reakci. Ten klempířský tmel PROFI má však tvrdost dle Shore A (3s) jen 15 ± 3. Oproti PU 40 je to tedy pružný bláto.
Dnešní lepiči berou to co je ke koupi a nikdo nad tím nepřemýšlí. Už sem to takhle "na radu" lepil 2x a nepřežilo to víc než dvě zimy a okapy mi zase tečou :-(

Kvalitní zboží se opravdu špatně shání a prodejci mají jen rychloobrátkový zboží, který ovce podle návyku zprofanovaně kupujou podle nejnižší ceny.
Proto dám na radu někoho kdo má praxi a chci tu PU 40. Dotaz sem položil jen proto, že mě zajímá, jestli praktik řekne, že je nějaký rozdíl mezi Soudalem a Den Braven. Parametrově podle technickýho listu je to stejné. Nakonec dojdeme k tomu, že to vyrábí jedna fabrika a plní to do kartuší podle objednání "prodejních značek".

Aha teraz som si to este precital pozornejsie co je tu popisane, takze ty chces aby bol po zaschnuti tvrdsi. Ja som sice neni klampiar ale mne zase z praxe skor vychadza ze pruznejsi je skor lepsi. Mal som kedysi takto potmelene vsetky plechy dajakym ciernym klampiarskym tmelom co bol prave po zaschnuti viac tvrdsi ako pruzny (co to bol zac si uz nepamatam ale bol tiez urceny na plechy), po case sa to vsade popraskalo lebo to nebolo schopne poriadne pruzit, musel som to vsade oskrabat a dal som tam ten obycajny, odvtedy mozem povedat tri roky co som to potmelil tak zatial ziadny problem. Inak podla mna spoj okapov neni ziadne extra kriticke miesto, takze by som to tak nehrotil, aj tak tie dva kusy okapu musis prelozit cez seba tak aby voda netiekla smerom do spoja ale len cez neho pretekala. Subjektivne mi tento bezne dostupny obycajny tmel vysiel zatial ako najlepsi, drzi dobre na plechu (ale nie farbe) a zatial je ako pisu "trvale pruzny", ked sa to pretrie potom farbou tak ziaden problem. Inak to ake dlhe okapy vlastne potrebujes, 6m okap nestaci?

myslim,ze nezalezi moc na znacce,delaal jsem s nekolika polyuretanovymi tmely a vsechny maji podobne vlastnosti,nektere jsou pruznejsi,jine pevnejsi nebo dele schnou,ale jinak moc velky rozdil mezi nimi neni..........
P.S.kvalitni veci se zasadne nekupuji v hornbachu,obi a nebo v b-maxech,nejlepe ve stavebninach,kde se specializuji na strechy.........

No pak má ještě řešení zkusit to zaletovat sám.(nebo pozvat klempíře)Jestli to budeš dělat pozink by ti měl jít normálně u titanzinku si hlídej ať to nepropálíš,ale vyletovat to až nahoru ti asi bude dělat problém.Nejlepší je co nejvíc sletovat na zemi(kde si můžeš natáčet spojky jak potřebuješ).A nahoru do háků si jich nechat co nejméně.