Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Montování okapů

Dobrý den, mám takový technický dotaz, potřeboval bych radu, jakým způsobem spojovat okapové plechové žlaby. Co všechno budu potřebovat a nějaké tipy jak si to ulechčit. Všem předem děkuji za jakou koliv radu.

Žlaby se dnes nejčastěji spojují silikonovým tmelem. Je to rychlé a spolehlivé. Pokud se nemusí řešit nějaké složité tvary, tak je to skládačka a zcela se obejdete bez letování. Čela se na žlaby naklepnou kladívkem aby se plech trochu rozevřel a spoj se opět vymázne silikonem. Svody a kolena se po sesazení můžou zafixovat nýtem nebo samořezným šroubem. Takže kromě šikovnosti je potřeba jen běžné nářadí, silikon, pár nýtů, provázek a vodováha.

Orfík je z oboru.

Jak vypadal spoj:
Styčné plochy spoje asi nikdo neodmastil. Po cca 5 letech začal pod "odplandávající" silikon zalízat prach. Jediné místo kde to naoko drželo byl přeložení žlabů. Praxe však ukázala, že voda a mráz jsou prevít a spoj protýkal v místě přeložení a lepení, paradoxně tedy tam, kde je tmel "chráněn" z horní a dolní strany stěnami okapů.

Závěr: To že všichni tmelí neznamená, že je to dobré a dobře udělané. Řemeslníkovi je to pochopitelně jedno, když po skončení záruky spoj propouští. Opravdu nejsem ochotný opravovat po někom fušařinu a ještě to znovu zaplatit. Dobře letovaný spoj vydrží celou životnost okapu.

Ten známej klempíř taky neodmaštuje okapy a ani pozink kterej je pěkně mastnej a lepí to neutrálnim silikonem.Když montujete hlinikové okapy a koupíte lepidlo od firmy Prefa nebo firmy Sag a pěkně to odmastíte a stáhnete klempířskou svorkou a dáte 2 pojistné nýtky ,tak máte pěknej a trvanlivej spoj a držíto jak čert.Klempířský tmel Soudal 40 FC nebo tmel Sikaflex - 11 a pořádně odmastíte tak to drží jako čert / osobně vyzkoušeno/ spoj okapu jsem vubec nerozebral . Musel sem okap rozříznout kus za spojem a udělat nový spoj.Jinak letování je na věky.Ale zaletovat okap až k náválkám je umění.Drát

Nic proti , ale okapy hlníkové nebo barvený pozink asi nezaletujete.Okap většinou prohníje ve spoji kde je letován / kyselina a teplo s pájky udělají své.N ebo okapy od firmy Lindap na spojky . Mužete montovat za každého počasí a spojky plní funkci dylatace.