farebne znacenie fazi - poradie
je nejaky predpis ci norma, ktora farba zodpoveda ktorej faze? ja by som dal 1. hneda 2. cierna 3. seda alebo je to jedno?
je nejaky predpis ci norma, ktora farba zodpoveda ktorej faze? ja by som dal 1. hneda 2. cierna 3. seda alebo je to jedno?
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Zvyčajne: čierna,hnedá,sivá. No norma na to nie je, pokiaľ viem. Skôr je to tak zaužívané aby 3-fázové motory mali rovnaký smer otáčania.
No fajn, takze kym nemam motor, nezistim ci je zasuvka OK . . . ?
Většinou u nových kabelů:
žlutozelená - nulový vodič.Vede v zásuvce na kolík.
Modrá - ochranný vodič. Vede v zásuvce na pravou zdířku.
Hnědá - fázový vodič.Vede v zásuvce na levou zdířku.
V objímce žárovky.
Hnědý vždy na spodní kontakt objímky.
modrý na horní kontakt objímky zelený je přiPokud je svítidlo plastové,nepřipojuje se,nebo se spojí s modrým.pojen na kostru svítidla.
JABRAKA
Ale ale! Když tomu nerozumíte, nepřispívejte v takové nebezpečné věci, jako je elektrika!
Modrá je nulový vodič a ten je obvykle vpravo.
Žlutozelená je ochranný vodič a je v zásuvce na kolíku.
Tady je to přímo z wikipedie:
Elektroinstalace
Už vícekrát jsem vás Jabrako přistihnul, jak tlacháte o věcech, který jsou mimo mísu a ještě k tomu špatně. Rozmyslete si příště, co hodíte do placu, někdo by si to tu mohl přečíst a vzít to za bernou minci a někoho zabít.
A ještě něco - k původnímu tématu pan Jabraka samozřejmě neřekl vůbec nic, dotaz byl na značení fázových vodičů v třífázové soustavě, nikoliv na značení kabelů v jednofázové soustavě. Ale hlavně že opět něco chytrýho napsal.
trofjazova ziarovka?
Barevné označení fázových vodičů slouží jen ke snažší orientaci při zapojování. (například aby byly všechny třífázové zásuvky stejně zapojeny). Skutečné pořadí fází lze zjistit jen pomocí zkušebního přístroje, například vadaskou. Jinak není předepsáno, která barva přísluší které fázi, protože neexistuje "první, druhá, třetí" fáze, ale pouze která následuje po které. Takže u jednofázového rozvodu je jedno, kterou barvu použijeme. U třífázového rozvodu, pokud v rozvaděči jsou např. všechny černé na jednu fázi, hnědé na druhou, atd. , zachováme to i při zapojování zásuvek např. první kolík černá atd. Tím zajistíme správný směr točení motorů, při připojení do různých zásuvek. Pokud je např. 3fáz. zásuvka pouze jedna, tak na tom nezáleží.
To Jabraka Modrý a žlutozelený vodič nikde v rozvodu nespojujeme Pokud by byl použit proudový chránič, tuto ochranu tím zdegradujeme. Spojení je možné pouze v rozvaděči v bodě rozdělení na ochranný a pracovní nulový vodič!
Tuto ochranu tim zdegenurejme na trvale vypnuto, coz je sice bezpecny, ale nevhodny stav. Protoze oba draty budou mit proti zemi priblizne stejny(velmi maly) odpor, proud se rozdeli zhruba na pul a bude-li proud vic nez 2x30mA, chranic po pravu vypne.
Ano, ochrana nebude degradována, ale zajistí nám vypnutí proudovýho chrániče. Chvála tomu, kdo ho vynalezl.
To je pravda. Při připojení jednof. spotřebiče nastane stav jak píše Bahno. Ale při připojení např. 3fáz. motoru, bez použití středního vodiče a poruše, kdy dojde k probíjení na kostru, se poruchový proud rozdělí též zhruba na polovinu. Část proudu se vrací po ochranném vodiči a měla by vést k vybavení chrániče. Ale druhá polovina poruchového proudu prochází chráničem po středním vodiči a citlivost chrániče snižuje. Tím se stane, že z 30mA chrániče se stane jakoby přibližně 60mA. Tím je způsobeno, že poruchový proud třeba 50mA chránič nevybaví. Ochrana je zdegradovaná. Proto se zdůrazňuje, že se nesmí nikde spojit ochranný vodič se středním.
Akoze keby bol pouzity prudovy chranic tak sa spojenim modreho a zltozeleneho ochrana degraduje? Mne sa pri zapajani zasuvky (v rozvadzaci kable zapojene, ale vyhodeny istic) spojili modty a zltozeleny (asi srobovakom alebo pri prihybani vodica) a hned chranic vypol. Talze predpokladam ze spojenim modreho a zltozeleneho nieje mozna prevadzka vobec.
To se nedá paušalizovat, je to jednotlivý případ pro každou elektroinstalaci, záleží na tom, jaký je potenciál mezi PE a N v místě vzájemnýho dotyku. Pokud je v baráku chránič 15mA, tak to vypne snad vždycky.
Další vysvětlení viz kolegové výše.