Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Jaký plynový kotel?

Ahoj, chtěl bych v letošním roce kopit Turbo, plynový kotel i s ohřevem užitkové vody. Chtěl bych se zeptat, zda někdo máte s tímto zkušenosti, potřeboval bych poradit, na co při výběru kotle koukat, na co si dát pozor, jakou volit značku, zda je lepší stacionární nebo závěsný? Předem děkuji za všechny názory. Vytápím dvougenerační dům.

loading...
Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Stacionárne sú vo všeobecnosti robustnejšie ako závesné. Osobne sa obávam malých kompaktných kotlíko…
Joseph 21.08.2010 14:54
Joseph
Děkuji za názor, zní to logicky a souhlasím, rovněž se přikláním ke sktacionárnímu, na velikosti mi…
newmen 21.08.2010 16:14
newmen
Vlastním stacionár Therm 24kw a jede bez zastavení 8let-s ohřevem vody v zásobníku.Ani nevím jak je… nový
Des 26.08.2010 23:03
Des
Cihlový dům z roku 1927, bez jakýchkoliv izolací, dvě patra, každé vytápí jeden kotlík Protherm Pant…
jindra2 23.08.2010 15:02
jindra2
Chtěl bych Vám poděkovat za Vaše názory, už jsem se imformoval u prodejce a dám na názor a zkušenost…
newmen 23.08.2010 19:43
newmen
Já nevím, nejsu topenář, ale 24kW na dvoupatrovej dům mi přijde málo, obytnou plochu máš velkou - dv… nový
Prasak 23.08.2010 20:39
Prasak
Nech si spočítat kotel od projektanta. Nevyplatí se to nějak odhadovat. Malý výkon kotle znamená cva… nový
Rce 27.08.2010 01:11
Rce
Zdravím Newemene,k problematice co řešíš jsem se před časem dostal také.Spoustu věcí a informací mi… nový
kotlík 05.09.2010 22:40
kotlík
Na topení se dělá projekt. Projekt dělá člověk k tomu kvalifikovaný. Takže sázet výkon kotle podle r… nový
kejki 23.08.2010 21:38
kejki
Zdravím, pročetl jsem si vlákno a zjistil že vybrat kotel sám nebude uplně ideální vzhledem k tomu ž… nový
V8HEMI 03.12.2011 22:52
V8HEMI
My máme dvojpodlažný dom postavený v roku 1965 z betonóvych kvádrov, plastové okna, zateplené podkro… poslední
Milan_Sk 03.12.2011 23:29
Milan_Sk

Stacionárne sú vo všeobecnosti robustnejšie ako závesné. Osobne sa obávam malých kompaktných kotlíkov, všetko z medi, optimálne prepočítané, ani gram, ani milimeter naviac ako musí byť, bez rezervy s ohladom na starnutie, znečistenú vodu, plyn obsahujúci síru a fosfor, a iné nepriaznivé okolnosti reálnej prevádzky.

Chceš kotol čo má fungovať 15-20 rokov tak nekupuj malinké útle zariadenie, s rúrkami priemeru 12 mm. Nech si tvrdí výrobca čo len chce. Poznám kotolňu menšej základnej školy kde projektant dostal báječný nápad a podobných kotlíkov inštalovali 5 kusov. Po 5-tich rokoch prevádzky, 4 majú za sebou pomerne rozsiahle a drahé opravy a je temer isté že 10 rokov prevádzky sa nedožijú. Síce pracujú nie v práve optimálnom režime, škola potrebuje vykurovať inak ako rodinný dom, no hlavnú príčinu vidím v prílišnej úspornosti konštrukcie.

Cihlový dům z roku 1927, bez jakýchkoliv izolací, dvě patra, každé vytápí jeden kotlík Protherm Panter 12 kW a zcela výkonově stačí. Výhoda je, že si každé patro topí jak chce. Zatím spokojenost. Ekvitermní regulace s kombinací pokojových termostatů.
Jindra

Chtěl bych Vám poděkovat za Vaše názory, už jsem se imformoval u prodejce a dám na názor a zkušenosti Prasaka a vyzkoušim Vaillant. Akorát si nejsem moc jistý tím výkonem, nevím zda když použiji moc silný kotel, tak to bude spíše ku škodě - jak píšete výše. Mám vybraný Vaillant 24kW na dům o zastavěné ploše 140m2, dvě patra, kde ještě nemám udělané nové rozvody v mědi, nebo v plastu, ale v kovu, kdy zde ale není využita samotíž ale nucený oběh čerpadlem. Obvodové zdi jsou z tvárnic a dutých cihel, zatím bez zateplení, ale již mám všude plastová okna. U kotle Vaillant píšou, že u něj jde plynule regulovat výkon od 8-24 kW tak si myslím, že tím nic nezkazím a kotel bych tímto nastavil k využitelnému výkonu. Ještě jednou děkuji, kdyby ještě někdo něco měl k otázce výkonu, budu vděčný....;-)

Já nevím, nejsu topenář, ale 24kW na dvoupatrovej dům mi přijde málo, obytnou plochu máš velkou - dvě patra + přízemí, než to vytopíš, bude to trvat. Pokud nespěcháš na koupi, ještě se poraď s topenáři, nejlíp s někým ve svým okolí, kdo ví, co máš za barák a pak si z jejich rad udělej průměr :-)
Ono jde taky o to, že menší kotel bude dýl topit, zatímco velkej to dřív ohřeje a pak jen honí vodu v trubkách, než schládne a ono to stojí další elektriku. Kolega si to měřil a kotel honící vodu mu bral asi 60W, pokud k tomu kotel hořel, tak 160W.

Nech si spočítat kotel od projektanta. Nevyplatí se to nějak odhadovat. Malý výkon kotle znamená cvakání zubama při větších mrazech (které bohužel hrozí) a velký výkon zase nadměrně "žere". Plynulá regulace 8-24 kW není určena pro to, abyses rozhodl jaký výkon potřebuješ, ale pro rozumnou spotřebu při různém mraze venku.

Zdravím Newemene,k problematice co řešíš jsem se před časem dostal také.Spoustu věcí a informací mi pomohl vyřešit internetový portál tzb.info.cz. Tak tam skus mrknou a pročti si ho trošku.Jinak já jsem se před třemi lety rozhodl pro kondenzační kotel geminox THRI s výkonem 2-17 kw a jím nabíjeným zásobníkem TUV o objemu 120L od DZD Dražice.Prozatím jsem s kotlem a jeho službou nad míru spokojen.Každoroční prohlídky jsou sice o něco dražší než jsme předpokládal,ale kotel si na ně vydělá.:-)
Jinak pro představu,kotel vytápí dvougenerační barák z roku 1948 s přístavbou z roku 1976.Zastavěná plocha je 134m2,užitná plocha je cca 2x 86m2.Dům není nijak zatepeln a to ani na střešní části.Pouze jsem zatím vymněnil část oken za nové plastové.
Kotel mám i s ekvitermní regulací a domek vytápí s naprostým přehledem,plný výkon kotle je využíván jen pro ohřev TUV a při silných mrazech pod -16oC,jinak jede při mneších výkonech.
Ale jak zde bylo již někým řečeno,je nejlepší si nechat výkon kotle spočítat k dané otopné soustavě kterou máš v RD a k teplotnímu spádu na který je otopná soustava dimenzována.Jinak si můžeš spíše do budoucna přitížit.
Přeji úspěšný výběr kotle a spoustu pohodových a teplých dní při venkovních mrazech.

Aleš

Na topení se dělá projekt. Projekt dělá člověk k tomu kvalifikovaný. Takže sázet výkon kotle podle rad z netu ja hovadina. A přísun teplé vody je dobré řešit s akumulační nádrží, jinak je to o nervy.

Zdravím, pročetl jsem si vlákno a zjistil že vybrat kotel sám nebude uplně ideální vzhledem k tomu že o nich vím velké kulové. Přesto bych se chtěl poněčem poohlédnout abych měl určitou představu než se zeptám odborníka. Mohli by jste mi prosím poradit na co, jaké parametry se při koupi dívat? jak vybírat? Potřebuji plynový kotel pro dvoupatrový dům, postavený zhruba před 100lety, máme plastová okna, izolace polystyrenem není, leží ve 200m n.m. takže pod -30C snad nikdá nebude, objem vytápěných místností je 419m3 pomocí 15 radiátorů. Kotel musí bát zároveň na ohřívání teplé vody pro kuchyň a koupelnu.
Měli by jste nějaký tip na kotel/le? Děkuji za reakce

My máme dvojpodlažný dom postavený v roku 1965 z betonóvych kvádrov, plastové okna, zateplené podkrovie. Ináč tepelne totálne nevyhovujúci. Suterén 130m2 sa v kuse vykuruje zhruba na 20 stupňov, poschodie 130m2 sa vykuruje na 23-23 stupňov, podkrovie sa nevykuruje. Čiže vykurujeme 260m2 ! Štvrtú sezónu kúrime kotlom Junkers ZWC 24-3 MFK Ceraclass Excellence (24kW)a bolo už vonku aj - 18 stupňov. Teplota vtedy klesla myslím na 19-20 stupňov, no to trvalo jeden - dva dni. Nekupujte iný ako NEMECKÝ KOTOL ! Nedajte sa nachytať na Protherm, ktorý je lacný, ale veľmi poruchový. Mal som Protherm 6 rokov a nikdy viac !

Zpět do poradny Nahoru

loading...