Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Tepelné čerpadlo vs plyn

Mám stacionární plynový kondenzační kotel Protherm Lev 24kW.
Je to věc, která vypadá jak lednička a má All In One
(bečka na TUV 100L+regulace s ventilama, řízení vč ekvitermu. spínací hodiny na TUV atd.)
Barák je postavený z citermu v roce 2003, komín Schiedel.
Nezapolystyrenovaný, fasáda silikonová. Plocha 2x 80m2. Tepelná ztráta 10,5 kW.
Přízemí podlahovka, patro radiátory(předimenzované), teplota otopné vody max 40°/-15.

Spotřeba plynu = +/- 2000m2/rok(jen topení a TUV)
Spotřeba elektřiny = 7000 kW/rok(sazba D02d, OSVČ - pracujeme doma+jeden kus 88letý ležák).

Vyplatí se změna zdroje tepla na TČ vzduch-voda? Myslím celkově, změna tarifu za el. na D56d a investici do TĆ.

Dnes:
Plyn/rok = 25800,-
El D02d/rok = 32200,-
celkem energie = 58000,-

TČ:
El D56d topení/rok dle tzb-info = 14200,-
ostatní el v téže sazbě = 20300,-
celkem = 34500,-

Rozdíl/rok = 23500,-

Teď to vypadá na 150k Kč dědictví(doslova spadlé s nebes - bohužel), které by náklady na změnu topení snad zamázlo.
Stavební úpravy cca 10k Kč = propojení vnitřní a venkovní jednotky cca 5m a jeden průraz venkovní a vnitřní zdi.
Šli byste do toho? Zkušenosti, názor?

Njn, když ceny neovlivníš. 2003 = plyn 5,- 1800m2 včetně TUV mi nervalo játra(z pohledu k 3+1 panelák).
Dnes plyn 11,-.
El.= 7000 kW je hrůza ale za komfort se platí.
D02d dnes 4,4,- a lepší to nebude. Právě tady by se slušně šetřilo na změně na D56d.(2,2,-)
Prolejzám fóra, jestli do TČ jít nebo ne. Na Tzb jsou už velcí odborníci, jeden zalepluje polystyrén 20cm, druhý si TČ staví sám, třetí si stěžuje na plíseň a čtvrtý chválí rekuperační teplovzduch. Nakonec se skoro vždy pohádají.
U výrobců-prodejců TČ nemlich to samý. Každý chválí svůj chleba. Ceny 40-400k Kč.
Spíš by to chtělo praktika. Servis, ND, životnost, údržba. Asi budu muset najít slušnýho projektanta a vypláznout peníz za studii.

Vyplatí se takovýhle klimo-tepelný čerpadlo, když topím plynem? Mám byt v zateplené novostavbě a s plynem se vejdu do 12 tisíc za rok (topení, vaření, ohřev TUV). Něco mi našeptává, že asi ne, že návratnost by byla hodně dlouhá. Zase v létě by se klima hodila, ale ten provoz je drahej...

Vyplatí se takovýhle klimo-tepelný čerpadlo, když topím plynem? Mám byt v zateplené novostavbě a s plynem se vejdu do 12 tisíc za rok (topení, vaření, ohřev TUV).

Nezateplený starý 2-patrový domek, žena je trvale doma. Spotřeba elektřina 2.65 MWh, plyn 18 MWh, celkem 38k Kč. Díky invertorové klimě máme D56D.
Šlo hlavně o komfort v létě. Provoz je drahý? jak se to vezme. Spotřeba 1.1kW, ale to jen v době, kdy jedeš naplno. Jakmile pak jen dochlazuješ, je spotřeba mnohem menší a jsou k dispozici režimy, které nejedou tak agresivně s mnohem menší spotřebou. Podmínkou pro D56D je, aby klima vytápěla určité procento plochy bytu - takže to v podstatě záleží na firmě, jak ti napíše vyjádření pro dodavatele energie.
Ale používáme klimu i pro vytápění na začátku a konci zimy, kdy ještě nemá smysl zapínat plynový kotel - potřebuješ si jen přitopit.

Teď se mi to trošku zkomplikovalo fotovoltaikou - budu muset vyhodnotit, zda se nevrátím k nějaké základní sazbě elektřiny, protože pravidelné měsíční poplatky v D56D budou větší než dražší základní sazba s nižšími poplatky.

Zdravím, o tepelných čerpadlech jsem zatím všude možně slyšel jen to nejlepší a uvyžuji o koupi. Má někdo zkušenosti s tepelnými čerpadly společnosti BARX Energy? Slyšel jsem, že je to kvalita za rozumnou cenu, ale pro jistotu se ptám kde můžu, ať nekupuju zajíce v pytli..

Dík za info

Tepelná čerpadla pro paneláky, byty, bytovky a činžáky

Stále více bytovek a paneláků instaluje tepelná čerpadla. Zpravidla jako náhradu za dálkové vytápění. Je to výhodné. Kvalitní tepelná čerpadla mají vysokou účinnost – levné teplo, topí účinně i v mrazech, a mají dlouhou životnost. Navíc jsou velmi tichá.

http://www.jakbydlet.cz/clanek/587_tepelna-cerpadl a-pro-panelaky-byty-bytovky-a-cinzaky.aspx

Dle čeho se rozhodujete? Jaké TP použijete? Já nevím vůbec od čeho se odpíchnout. Co jsem se díval jsou zem/voda, voda/vzduch a já nevím jaké kombinace. Ještě jsem narazil na http://www.schwank.cz/cz/produkty/produktova-rada/ tepelne-cerpadlo.html na plynová TP. Dle čeho se mám jako rozhodnout? Prakticky klasicky všichni píšou, že se vyplatí každé a že se ušetří a já nevím co ještě. Ale jaká je realita?

Voda-voda: bere teplo z vody (vrt, studna, rybník), vzduch-voda bere teplo z okolního vzduchu, zem-voda: bere teplo ze země (rýhy, vrty pod zemí), rozhodnout se musíte podle toho, co máte k dispozici nebo do čeho hodláte investovat. Pokud nemáte vrt, rybník, studnu nebo nechcete nic takového dělat, zbyde vám tepelné čerpadlo vzduch-voda. To je sice nejlevnější, ale zase v případě mrazů netopí - potřebujete vykrývací další zdroj energie na topení v zimě (plynový kotel, el.aku nebo přímo - top, kotel na uhlí. A nejlépe podlahové topení nebo předimenzované radiátory.

Tepelné čerpadlo je holt v dnešní době taková móda. Lidi jsou ze všech stran masírovaný jak ušetří a hlavně zachrání tu naši planetu. Výhody už ví všichni z reklam. Nevýhody prodejci už ale neřeknou a nikdo je nepřizná veřejně. A je jich poměrně dost.
Trochu se pohybuji v oblasti servisu těchto zařízení a realita je trochu jiná.
Už jenom pořizovací náklady jsou dosti vysoké. Nyní proto také láká každý na samospásné dotace. Zařízení se nerozbíjí a bezproblémový servis je zařízen. To je další nepravda. Sice se náklady vrátí okolo 8-10 let, ale nikdo již neřekne, že v této době odchází důležité části zařízení které je většinou v rámci desetitisíců a zase poté je musíte postupně splácet tím, co jakoby šetříte na jiné energii. Ve skutečnosti nefunguje, když se objeví závada, že technik namístě vše dá opět dohromady. Tepelko je poměrně dost komplikované zařízení a trvá i několik dní vůbec zjistit závadu a poté i vše opravit. V této době potřebujete nějaký záložní zdroj-elektrokotel, plynový kotel,... Nebudu se dále rozepisovat, jelikož je to na několik stránek.
Další poměrně časté komplikace ohledně zhoršení sousedských vztahů a i svého domácího komfotru může způsobit tepelko vzduch/voda. Jelikož je venku instalovaný výměník, který je dost často hlučný skoro jako malé letadlo. Je v něm umístěný veliký ventilátor, který je opravdu při provozu hodně hlučný. Každému doporučuji, jít si poslechnout v běžném provozu. Hlavně v nočních hodinách je to značně příjemné. Při větších mrazech také nemusí tepelko zvládat vytápět a připojuje se záložní zdroj, který vždy musíte mít instalovaný.
Pravidelný servis a častá údržba je také dost zásadní pro správnou funkci tepelek.
To je tak v rychlosti pár věcí, které dost často nepřiznají ani samotní majitelé tepelek, aby museli uznat svojí chybu o výběru zdroje tepla.
Podle mého názoru, když máte u domu přípojku plynu, není o ničem diskutovat. Dejte kondenzační kotel, který je v dnešní době poměrně úsporný a nenároný na servis. Není v pořizovacích nákladech tak náročný a i případné větší opravy se pohybují v rámci tisíců. U tepelka desetitisíce.
Když máte ve vlastnictví bytovku, panelák a další velikostně podobné budovy, nebo nemáte žádný jiný zdroj energie který se nedá zavést do domu, uvažujte o tepelku. V opačnén případě bych do toho osobně nešel.

Konečně odpověď od někoho, kdo tomu rozumí.
Já jsem četl nedávno článek, kde se probírá návratnost TČ (vrt).Nevím, jestli se v článku jen dohadovali a všichni věděli kulový, ale psali tam, že tepelné čerpadlo do vrtu se nikdy neoplatí a ve finále nula od nuly pojde.Počáteční investice vysoká, provozní náklady přesně jak popisujete (spotřeba elektřiny, údržba, servis atd.) a životnost vrtu je něco kolem dvaceti let.
Prý okolo neroste ani tráva :-)
Po nějaké době se prý musí vrt posunout jinam, kvůli vyčerpání.Další náklady.

Pokud bych měl na pozemku plyn, šel bych do něj, koupil bych kondenzák a po prdeli.
My topíme elektřinou, vaříme a ohříváme s ní vodu a za rok provozu novostavby jsme prosvítili, prokoupali a protopili 12 tisíc korun.Plus dřevo za 6 tisíc do krbovek (to se nepočítá) a ještě nám čtvrt fůry zbylo.A to byla stavba ještě vlhká a další dva roky počítám že bude.

A chtěl jsem se optat, zmiňujete tady TP na vodu. Máte stejný názor pro toto čerpadlo http://www.robur.cz/produkty/bytove-domy/plynove-tepelne-cerpadlo-gahp_a-vzduch-voda ? Jde o plyn a využití vzduchu. Tak vzduch je zdarma a plyn dneska je o dost levnější než elektrika. Takže ten efekt by mohl umocněn? Náklady pořizovací jsou teda taky docela vysoké, ale to mají asi všechny TP.