Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Čím řezat polystyren síly 10 cm?

Zdravím. Chci zateplit vikýře 10 cm sylným polystyrenem, který počítám řezat velkým nožen.
Viděl jsem řezačky, které používají tavný drát, ale nechci jí kupovat na zateplování 5m2 plochy. Půjde polyš řezat větším nožem, nebo máte nějaký jiný fígl?

Odporová řezačka snadno a rychle: Odporový, ale klidně i jakýkoliv drát (třeba ze svářečky CO2, nebo i vázací pozink) o průměru asi 1mm, uvážeme k něčemu na stropě. (světlo, trám). Do kraje stolu zatlučeme hřebík a ohneme do očka. (lepší díra ve stole. pokud nam není líto stolu). Drát protáhneme očkem a dole uvážeme nějaké závaží. Do tohoto místa připojíme jeden pól baterie z auta. Vodič od druhého pólu namotáme na řezací drát nahoře, co nejvýše. Potom posouváním horního přívodu po řezacím drátu směrem dolů, nastavíme vhodnou teplotu. Vyzkoušeno -hotovo za cca 15 minut. 8-) (pokud řezačka přestane fungovat, auto s touto baterií, bez nabití pravděpodobně nenastartujeme;-))

Po pročítání vašich příspěvků jsem si nakonec řezačku vyrobil. Zatepluji vikýř a každý polyš musím řezat min 3x. Takové perfektní a čisté řezy bych nožem, nebo pilkou nikdy neudělal. Jde to rychle a hlavně bez bordelu. Sousedské vztahy tedy také nijak neutpí. Výroba mi trvala caa. 5 hod. Jelikož jsem vyvíjel v pracovní době, tak vlastně 0 hod. :-) Do polyše zapěňuji také latě na upevnění palubek, uděal jsem také drážkovačku. Výroba trvala caa. 3 hod, vlastně zase 0 hod. Nikdy už nebudu řezat polyš jinak a všem řezačku doporučuji.
Ještě přidávám pár fotek: https://worazim.rajce.idnes.cz/rezacka_polystyrenu (náhrada nefunkčních odkazů (sHpy00n))

Inspiraci jsem čerpal jen z tohoto vlákna, proto nemohu vložit žádné odkazy.
Použil jsem v podstatě odpadní materiál a co dům dal.
Základ tvoří trafo na dobíjení baterie, odporový drát (asi 20cm dlouhý), vypínač a starý potenciometr made in CCCP na regulaci nahřátí drátu. Ramena dlouhá caa 58 cm, mezi kterými je napnutý drát, jsou z pertinaxu (izolaní materiál), které jsou mírně prohlé natažením drátu a nemusí se přidávat tím pádem pružina na dopínání. Na konci jsou vyvrtané otvory pro šroubek, na který se namotá odpor. drát a z druhé strany se pod matku přidělá drát, který vede k trafu. Jeden drát je přerušený vypínačem a vloženým potenciometrem 4,7 ohmu. Na kolik amrér je potenciometr vyrobem nevím, ale nabíječka mi ukazuje odběr max 2,5 ampery. Ještě jsem přidělal kontrolku, která svítí při zapnutí vypínače. Ramena jsou přišroubována na překližku, která je pomocí vinglu přidělaná na desku. Do desky je vyvrtaná díra na protažení odpor. drátu. Na desku je dobré namalovat centimetr, ušetří se mnoho času při doměřování, když potřebujete více stejných řezů. Nic jsem předem nepočítal, smontoval a zatím řezačka funguje bez problému.;-)

Já si vyrobil malou ruční řezačku. Pro mě bylo nejdůležitější, aby byla co nejvíce skladná. Je udělaná z jednoho metrového hliníkového profilu a čtyř úhelníkú a dá se ještě jednoduše složit do malého nylonového puzdra. Napájí to zdroj z PC, který už používám na spoustu jiných věcí. Funguje luxusně, přežízne naráz celých 50cm EPS a o síle co sem zatím nejvíc řezal i 16cm [img]http://img7.rajce.idnes.cz/d0701/5/5250/5250125_f6 7cd7da0e94db220b3b799cce1c87b0/images/DSC03129.jpg [/img]
[img]http://img7.rajce.idnes.cz/d0701/5/5250/5250125_f6 7cd7da0e94db220b3b799cce1c87b0/images/DSC03130.jpg [/img]
[img]http://img7.rajce.idnes.cz/d0701/5/5250/5250125_f6 7cd7da0e94db220b3b799cce1c87b0/images/ezaka01.jpg[/img]
[img]http://img7.rajce.idnes.cz/d0701/5/5250/5250125_f6 7cd7da0e94db220b3b799cce1c87b0/images/DSC03131.jpg [/img]
[img]http://img7.rajce.idnes.cz/d0701/5/5250/5250125_f6 7cd7da0e94db220b3b799cce1c87b0/images/DSC03128.jpg [/img]

mates 24:
Jako zdroj nabíječku můžeš použít bez problému.
U Mého bazmechtu ji používám také.
Můžeš se podívat, ve vláknu výše na moje foto.

Miloš007:
Přímočará pilka jde taky použít, ale ten bordel okolo.
Nehledě na to, že při řezání odporovým drátem je řez perfetkně hladký.

ahoj,jsou týdny,kdy se ho nařežu docela dost a hlavně z kvádrů 2x1x0,5 m. Co jde,řežu ho na pásové pile s odsáváním,co nejde řežu odporovým drátem.Máme v práci udělanou velkou rámovou pilu,kde místo pily je drát.Druhý drát máme udělaný jako pásovou pilu s nakláněcím stolem,kde je zase místo pily drát. Konstrukce je dřevěná.Malé kousky opravdu řeším pilkou,je to z důvodu například pasování někam,abych nemusel chodit na pilu apod.Je ale samozřejmně rozdíl kvůli bordelu takto to řezat v práci nebo doma.A hlavně je to možná bordel, ale při delším řezání je to určitě zdravější.To jak se z polyst. čoudí a hlavně jak to smrdí,tak to určitě moc zdravý není.Raději se pak trošku ofoukám vzduchem z kompresoru.Občas něco oříznu normálním ostrým nožem,občas musím na hoblovku,dá se protáhnout,brousíme ho na brusce,do tvarů děláme malou flexou,kde je kotouč podobný rašpli. .....Fuj to sem se rozepsal :-)

nabíječku baterie nebo přímo na autobaterku?

Jestli myslíš PC zdroj a nabíjet s ním autobaterii, tak to nejde. Tedy ne bez zásahu do elektroniky zdroje, ale o to se bez znalostí problematiky spínaných zdrojů rozhodně nepokoušej. (musí se upravit zpětná vazba a na to napětí co bys potřeboval, ještě další úpravy, úpravou zpětný vazby se dá jít tak do 14V) Nejde to z toho důvodu, že origo zdroj dává max 12V a to je napětí vybité baterie - pro nabití je potřeba cca 17V.

Ahoj, smontoval jsem řezačku a jeden den celkem dobře jela, akorát se zbytečně přehříval drát. Druhý den jsem vyměnil drát za 1mm a teplota byla akorát. Během cca 15 minut ale začala nabíječka na autobaterie smrdět a kouřit. Nevíte z jakýho důvodu se to začalo přehřejvat? Dá se to nějak pořešit?
Díky
Phoenixd@seznam.cz