dělám jarní údržbu pumpy - dá se lůj něčím nahradit?
Ahoj lidi, dělám jarní údržbu pumpy na zahradě, a při koupi kožených klapek mi poradili, abych je vyvařil v loji. Ale vloudila se chybička, lůj dnes není nikde k sehnání, všichni už dostávají čisté maso. A Carrefour bohužel zrušili, tam si sami bourali. Takže dotaz: víte někdo, zda se dá poctivý lůj něčím poctivým nahradit? Případně jak postupovat? Díky S.
Změna předmětu, původně: pumpa (Kurt)
Zkusil bych vepřové sádlo. Možá v nouzi i husí sádlo.
Pamatuju kamaráda studnaře, ten klapky nacucal fermeží.
Také jsem chtěl horkou fermež poradit.Ale spíše na ty pístové manžety.
JABRAKA
Lůj už používal můj dědeček na mazání pípy Nepřenáší se do kapaliny. Já bych se zeptal v lékárně na jelení lůj, lůj na rty. Občas jsem viděl lůj i u řezníka, kde se bourá maso (ne v marketech) a pak jej vyškvařit jako sádlo.
Napustit horkým vepřovým sádlem je rozhodně lepší než fermež.
sádlo se vymyje do vody.
JB
Fermež není jedovatá. Je to tepelně upravený lněný olej.
Když u slušného soukromého řezníka řekneš, že chceš lůj, tak ti ho nechá přivézt z dodávacích jatek, cena je směšná. Kupuji to na zimu sýkorkám kolem 10Kč za kilo.
Ovšem ten smrad, když to budeš škvařit ti nezávidím. Musíš totiž mít vyškvařený lůj, tak jako se škvaří sádlo.
Pak ještě můžeš vyzkoušet rozdíl mezi studenými a teplými lojovými škvarky viz:
Sádlo lůj a podobné materiály jistě s úspěchem používali naši prapředci, mazali tím i panty u dveří, nebo vyráběli kolomaz na kola u žebřiňáku. Ovšem do doby, než byla vynalezena vazelína. Dnes jsou už modernější materiály. Jak známo, pokecáme -li něco silikonovým olejem, jen tak se ho nezbavíme. Tak bych napustil tímto olejem nové suché kožené manžety. Dá se koupit ve spreji. Možná bych ho za tepla smíchal s trochou parafínu. Sil. olej v malém množství, které by se případně uvolňovalo do vody, není zdravotně závadný.
Silikonový olej doporučuji použít při škrabání v krku. Tam si za následky odpovídáte sám, ale lůj používali naši předci proto, že se nevymývá do vody a neznečisťuje ji, je zdravotně nezávadný a lze jej použít i v kuchyni, na rozdíl od moderního silikonu a motorového oleje.
Na svých cestách jsem se setkal i s tím, že byl podáván jako uctění hosta a po ochutnání bych dal přednost tomu vašemu silikonu.
S tím naděláte, pánové . Ono je úplně jedno, čím se nechá nacucat klapka. Jestli fermeží, sádlem, lůjem nebo vlastním potem. Neleje se toho tam litry. Za den dva pumpování je veškerá volná mastnota v čudu, ostatní tam vydrží, protože voda není zrovna nejlepším rozpouštědlem pro tuky.
Obnovuji starou diskuzi, ale třeba se bude hodit. Když jsem před lety opravoval jednu pumpu, tak mi pan prodavač radil použít výhradně živočišný tuk, protože těm kůžím je nejbližší, rozhodně víc než rostlinný nebo syntetický tuk. Dnes, po pár letech, opět při koupi manžety a klapky na ruční pumpu, jsem se chtěl ujistit - a na můj dotaz, čím namazat, mi radil, že to je jedno, třeba stolním nebo lněným olejem. Jen trochu namazat, aby manžeta nenabobtnala. Tak pak se v tom vyznejte. Asi to nechám na pár dní v teple zabalené v pytlíku s vepřovým sádlem. Pumpa bude na zahrádce a trocha mastnoty kytkám vadit nebude.
Chápu, že pumpa není psací stroj, leč měl jsem v práci kolegu, který servisoval právě mechanické psací stroje - nejméně rád měl vždycky ty, kteří stroj namazali stolním olejem. Po čase došlo k tomu, že olej nejen nemazal, ale naopak lepil, takže stav byl ještě horší, než kdyby nebyl namazán vůbec (to, jak špatně se ta lepivá vrstva dostávala dolů snad zmiňovat nemusím).
Nemohu, než souhlasit. Byl jsem na návštěvě u jedné seniorky ještě s klasickými kamny. Z trouby se ozývalo tikání a bylo mi sděleno, že po namazání stolním olejem jde budík jen v teple.