Dobrý den, jsem si vědom, že na téma zateplení RD tu již bylo zodpovězeno hodně dotazů. Ale jelikož i mnme příští rok čeká zateplení RD, trápí mě hlavně otázka rosného bodu, protože použitým izolantem bude polystyren. Pochopil jsem dobře, že když projektant podle výpočtů určí tlouštku izolace 10 cm, s tim že rosný bod vyjde bezpečně do izolace, a já pro jistotu dám tlouštku izolace 12 cm, mohu být klidný? A jak je to s větráním? Opravdu jako prevence proti kondenzaci stačí 5 krát denně udělat průvan aby se vzduch trošku hnul? Náš barák: tlouštka stěn 45cm, eurookna s izolačním dvojsklem, částečně zateplená střecha, kondenzační kotel Buderus, místnosti vytápěné na 20C. Děkuji všem za reakce.
Ne, to jsem uvedl pouze jako příklad(zřejmě špatný). Nikdo mi to ještě nepočítal, jsem teprv ve fázi zjištování. Dává se více?
skype: milancukrar a můžeme vést debatu. Páč zateplení není to samé, jako zateplení.
děkuji za nabídku, podle mých možností se s Vámi spojím. I přesto budu vděčný za každé info.
Nemůžete to tady vést jako tajemství dvou mužů,odborná veřejnost je taky zvědavá.......na výživnou diskuzi
Taky jsem zvědavý , protože tohle téma mě docela zajímá, pane Milane, můžete mi doporučit nějakou literaturu?
Rád bych tuto debatu ve vlastním zájmu rozvedl, ale zatím to skončilo na této ůrovni. Jde mi hlavně o odstranění obav z kondenzace při použití polystirenu a tudíž nějakých rad pro předcházení tohoto neduhu. Snažil jsem se dodat i nějaké technické parametry domu. Dobrá 10 cm je asi málo, kolik je tedy dostatek při této síle zdí?
45 cm plná cihla (ale jaká je vlhkost zdiva) + 15 cm EPS. Ale opět nemá cenu dávat silný izolant na zeď, když jsou nejobyčejnější okna.....
Ale opět nemá cenu dávat silný izolant na zeď, když jsou nejobyčejnější okna.....
S timhle bych drobne polemizoval. Okna se daji casem vymenit, ale pridat dalsi polystyren jde uz jenom blbe/draze.
Chlapi, nerad bych aby to vypadalo, že dělám tajnosti, ale fakte nejde každý barák zateplit stejně. Tvrzení že Franta to udělal a mě to musí taky sloužit je špatné a pak je poradna (jiná) dotazů jak odstranit vady zateplení. Třeba dneska jsem řešil "že se mu uhýbá patní lišta" psali jsme si půl hodiny a pochopil proč je v 90% zakládací lišta zbytečná a pro blematická. Proto raději vedu debatu po ICQ skype, páč je to mnohem rachleší a přesnější. Musím objekt nějak vidět, alespoň fotky, pak dodáte detaily a ......
pane Milane, upřednostnování Vašeho způsobu komunikace mi není nepříjemné a jak jsem již napsal v rámci možností se s Vámi spojím. Když tedy doplním, že barák je suchý, okna euro, sklo izoglass 13mm vnitřní rámeček, střecha vata 18cm, na špalety dám max 3 cm polystyrenu, tak 15 cm polystyrenu je dostatečná síla?
samozřejmě je toto již lepší, "okna euro, 13mm rámeček (zřejmě strší hliníkový) nic moc kvalita, dneska již takové nedělají "střecha vata 18cm" je žalostně málo, bohužel, opět z dřívějších dob dobré, ale to stála kWh 45 halířů. "max 3 cm polystyrenu" to by šlo
15 cm je až až, v porovnání pro ostatní (špatné) izolace .
Taky jsem si všiml že na ostatních poradnách často s čitateli polemizujete o užití patních lišt a lepení sádrokartonu pěnou nežli kotvit. Jak by to tedy mohlo být v mém případě, když izolant se bude dávat do výšky sedmi metrů, při této síle izolantu a barák je takřka odkrytý a v období nárazových větrů je to docela síla. Není kotvení jistota proti odfouknutí. Jinak děkuji
Jojo, správně čtete. "polemizujete o užití patních lišt" ano 90% patních lišt je zbytečných a někdy kontraproduktivní.
"lepení sádrokartonu pěnou" to je alternativa, když nejde konstrukce "sádrokartonu pěnou nežli kotvit" toto větné spojení jsem nepochopil, co myslíte kotvit SDK?
Pokud budete lepit 10-15cm EPS pěnou, je předepsáno ETICSem dolňkové kotvení. Pokud budete lepit 10-15cm EPS lepidlem, nemusí být dolňkové kotvení, pokud "nehrozí období nárazových větrů".
"Není kotvení jistota proti odfouknutí" to je na dlouhou diskuzi, ale ještě se nestalo, aby upadl dobře přilepený izolant jenom nepřítomností kotev. Vždy se tak stane, když je špatně přilepeno, ať jsou hmoždinky nebo ne. Vždy se musí vycházet z příčiny poruchy. Ještě jsem neviděl odloupaný izolant z rodiného domku. Není domek jako domek, třeba u Vás, píšete "když izolant se bude dávat do výšky sedmi metrů" a mám si představit, že je to nejvyšší bod špice štítu a přesah střechy je 80cm, nebo je to rovná střecha a na izolant se musí udělat okapové zakončení?
Proto se musí posuzovat každý dům zvlášť.
Mohl bych psát znalecky, že na každé zateplení je třeba projektová dokumentace, odtrhové zkoušky ,,,, ale to je zbytečnost a zavádění jinam. zkušenosti a logika.
…toto větné spojení jsem nepochopil, co myslíte kotvit SDK?
Myslí kotvit EPS.
já na jiněém webu psal o lepení sádroše pěnou, tak nevím jestl mě cituje, nebo se překlepl,
Oprava. Skutečně jsem měl na mysli kotvení EPS běžnými taliřovkami. Izolant bude po celém obvodu baráku schován pod přesahem střechy cca 40 cm. Takže když vynechám patní lištu a budu EPS lepit lepidlem, pouze na nejvíce namáhané straně dám talířovky, a za předpokladu dobře odvedené práce, nemusím mít obavy? A ještě k té síle izolantu. Když tak chodím po naší vesnici a sem tam se projedu i do okolních, tak vidím že vetšina lidí dává při stejné síle zdiva 45cm (plná cihla) co mám já, EPS o síle 8 - 10cm. Ti kteří tímto způsobem zateplily, a ptám se jich osobně, nemají žádný problém. V mém případě se stále utvrzuje min.15 cm neli více. Tak bud na to většina kašle a věří že to stačí, nebo to jsem já kdo je zbytečně vystrašený(rosný bod) a raději si to pojistím větší tlouštkou izolantu? Diky
z rosného bodu bych se nebál od 10 cm. Nikdy se porblémy ale neprojeví hned. Někdy po dlouhé době, někdy nikdy, někdy již za tři roky.
To je jako s pivem, někdo vypije 10 piv a nic, jiný se zebl... již po třech.
Já hlásím se prosím pěkně, já se ptal ještě na tu literaturu nějakou, která by se zabývala právě rosným bodem, různýma věcma okolo zateplování a tak. Na internetu jsem hledal, ale myslím že v knize by to pro mě mělo větší hodnotu, a navíc na internetu se mi moc dobře nečte. Dík
Zcela jsme zapoměly na otázku větrání. Po zateplení,opravdu jako prevence proti kondenzaci stačí 5 krát denně udělat průvan aby se vzduch trošku hnul?
JOJO, větrání a zateplení a kondenzace spolu nesouvisí. není přeco podmínka, zateplím musím více větrat. To je špatná informace.
My jsme ZAPOMĚLI. . . . prosím gramatiku. . . . .
Ehm, zapomněli?
Ke stěně baráku v patře je balkonek o rozměrech 200 cm na 100 cm a tlouštce 30 cm. Pochozí povrch je beton krytý plechem. Bude se i on (balkon jako celek)zateplovat a jestliže ano, jak vyřešit pochozí vrstvu? Díky
a jsme tam zase, musím vidět nákres, fotku, výšku pro izolaci.
Vážený pane, jestli na izolování RD použijete EPS, porušíte všechny možné fyzikální zákony, a tedy si zasloužíte přezdívku BLBEC. Jestli Vám projektant určí tloušťku EPS 10 cm - dejte mu do DRŽKY - protože to je IDIOT a krade Vaše peníze. EPS mká velký difůzní odpor - tedy nepropustí vlhko. I když se teoreticky dostane rosný bod dovnitř EPS, v praxi to vypadá tak, že VEŠKERÁ voda se zastaví na povrchu a ZKON-DEN-ZU-JE - tedy budete mít mokrou zeď. Taky by Vás měl Váš pan gauner projektant seznámit se zkutečností, že větrání nemá vliv na rosný bod. Nesmysly o počtu větrání jsou na úrovni zapálení svíčky proti blesku. . . . AS
[mod]Můžete mít jiný názor, ale prosím vyjádřete ho slušně (Rce)[/mod]
Taky by Vás měl Váš pan gauner projektant seznámit se zkutečností, že větrání nemá vliv na rosný bod.
Za domaci ukol: V dome s uzitnym objemem 300m^3 vyvetrame a nahradime tak nevyhovujici vzduch s teplotou t1= 21°C a relativni vlhkosti 75% vzduchem z venku o teplote t2=0°C s relativni vlhkosti 80%(venku je pekne lezavo). Opetovne zapneme topeni. Vypoctete: Relativni vlhkost v dome po znovuohrati vzduchu, naklady na znovuohrati(Ochlazeni steny behem vetrani zanedbejte, kilowatt hodina za 2.2Kc, primotop ucinost uvazujte 100%), mnozstvi vody v litrech ktere opustilo dum, teplotu rosneho bodu pred a po vyvetrani.
Az od vas uvidim vysledky, bude mit cenu se bavit dal.
Lex Luthor asi v mládí snědl hodně EPS a je mu z něj špatně.
je zbytečné reagovat ne neslušné jednání.
Lex Luthor recykluje denně 2 kamiony EPS + vyrábí izolace = něco o izolacích ví :)
No viděl bych to takhle. Vlastníš stádo ovcí, z jejich vlny vyrábíš izolační desky. Ale kvůli krizi a ceně ji od tebe nikdo nekupuje, tak skupuješ polystyren, pak ho recykluješ a poté pomlouváš, v domnění, že se tvá situace zlepší. Bingo
Na použití EPS je tu mnoho rozdílných názorů. Co takhle si udělat anketu. Určitě je tu hodně lidí a živnostníků co už zateplení RD realizovali s použitím EPS. Myslím si, že vždy je lepší praxe než teorie. Jaké jsou tedy Vaše zkušenosti? Stačí psát heslovitě např. tlouštka zdi a materiál/udržovaná teplota uvnitř objektu/stav zdí před zateplením(suchá, vlhká)/použitá tlouštka EPS/a konečně KONDENZUJE NEBO NEKONDENZUJE. Jestli jsem nenapsal nejáký rozhodující parametr prosím doplnte. Myslím si, že to bude zajímavá diskuse.
doporučuji stavební poradny
Ano, také možnost. Ale stejně si myslím, že info z praxe pro ostatní, kteří jsou váhaví je přímější cesta.
Jejiž ano, ale je to zase pouze o hledání všeobecných informací, které právě mě osobně zamotali hlavu a možná i jiným. JÁ MÁM TO A TO A DĚLÁ MI TO ZASE TO A TO je podle mě jasná a přímá informace. S pozdraavem.
Ano, ale opět narážíme na problém, kdy konkrétní uživatel má konkrétní problém na konkrétním domě, ale o ulici dál na stavbě z jiného materiálu to bude zase jinak…
Ano, ale v zadání jsem se snažil odlišit i materiál:"tlouštka zdi a materiál/udržovaná teplota uvnitř objektu/stav zdí před zateplením(suchá, vlhká)/použitá tlouštka EPS/a konečně KONDENZUJE NEBO NEKONDENZUJE" No, kdyby někdo chtěl přispět do ankety, každý příspěvěk bude mnou a určitě i ostatními o zkušenostech prahnoucích lidech vítán. Určitě se někdo v dodaných příspěvcích "najde". S pozdravem
Anketa je k ničemu - na rozdíl od fyzikálních zákonů. . . .
... že větrání nemá vliv na rosný bod.
Porad jeste cekam na objasneni, dle fyzikalnich zakonu.
Já mám 30 P+D porotherm normálka na maltu a k tomu psanou 10 cm polystyrenu alternativně vatu Orsil téže tloušťky, ale spíš to vypadá, že tam dám 12 cm nebo 15 cm polyše.......Snad to tak bude v pohodě
10 ne, 15-20 ano OK
Ano, a to je právě ono. Proč 15-20, když já mám spočítáno na 10. Už mnohokrát jste pane Cukrar zmínil, že to jsou zkušenosti a praxe. A to právě chceme slyšet.
Spocitano na co? Jaka merna spotreba tepla tam vychazi? Nevyplati se pridat na polystyrenu v dobe, kdy to moc financne neboli a pak setrit naklady na vytapeni?
Jinak v ramci ankety, u me je stena 12,5 SDK a 25cm ROCKWOOL+nejaky ty "folie".
my mame novy dum (1PP, 1NP, 2NP) z Porothermu 44 CB Dryfix, ve strese 30 cm vaty, vsechna okna drevena EURO trojskla (profil 92), dum je podsklepeny (sklep nevytapeny), zatim bez fasady. Resime zda zdivo jeste zateplovat pomoci vaty nebo EPS, popr. jakou tloustkou. Poradte prosim..
tak to Vás lituji. . . . Do práce jezdíte autem nebo na koni ??
Můj kámoš jezdí do práce na voslovi. Co to má společnýho s barákem?
Heluz 38 STI + 10 cm polystyren... ?
proč?
Pro větčí teplo .
Proč co?
Zajímal by mě tvůj názor na to, jestli je izolace zbytečná nebo ne...
aha, na 38 cihlu zateplení ANO, ale s rozumem.
A těch 10 cm je podle tebe OK? Už je to sice hotovo, takže bych to stejně nesundaval, ale...
ale to je třeba mnohem více informací, věk, okna, strop, podlaha, topení....
Dům zateplen v září, mě je 33, teplovodní krbová vložka + solár, topení podlahové, střecha 15 cm polystyren + hliníková folie, podlaha 10 cm podlahový polystyren + systémová deska vč. 2 cm polystyren, okna obyčejná plastová dvojsklo (výplň Climaplus Ultra N 4-16-4 U=1,1).
V projektu se zateplením počítáno nebylo, to jsem si vymyslel sám
my mame novy dum (1PP, 1NP, 2NP) z Porothermu 44 CB Dryfix, ve strese 30 cm vaty, vsechna okna drevena EURO trojskla (profil 92), dum je podsklepeny (sklep nevytapeny), zatim bez fasady. Resime zda zdivo jeste zateplovat pomoci vaty nebo EPS, popr. jakou tloustkou. Poradte prosim..
rokatore, čtu dobře?: "střecha 15 cm polystyren" to je chyba, překlep, nebo katastrofa
jak to že nikdo nic nenamítal, já tam vidím od znalce nesouhlas. Ale to je Vaše věc. Nemuže být kvalitně tzateplen strop když je jen mezi krokvemi. Budete mít pruhovanou střechu! pruhovana-strecha zlepšete izolaci.
Tak takovou střechu jsme rozhodně neměli, a že při letošní zimě by to znát bylo.
Izolace už stejně zlepšit nejde...
No, v našem případě je mezi trámy nacpaná 18 cm vata (ANO, VÍM ŽALOSTNĚ MÁLO), trámy neizolované a sníh a mráz drží a taje rovnoměrně. Já se v těch informacích o izolacích nějak ztrácím. Kdyby to tak šlo jako za totáče. Mám chut na konzervu, tak jdu a koupím tu vepřovou, protože stejně nic jiného není a nebude, ale hlad zaženu. Takhle musí člověk pořád hledat aby náhodou něco neopomenul a ono to nakonec funguje stejně. To neznamená, že zavrhuji kvalitní materiál a postupy, ale vše s rozumem.
Předloni jsem zateploval dům postavený v roce 1980 zdi škvárovky cca 30cm,máme tam 10cm polystyren,plastová okna,zateplená podlaha na půdě.To vše přináši nemalou úsporu jindy jsem bral tak 100 metráků uhlí na zimu teď tak 35 a to mám dvougenerační dům 2x 3+1 byty teplota tak 21-22 stupňů.A co se týče vlhkosti v bytě o žádné nevíme ráno a večer 5 minutové větrání bohatě stačí a nemáme žádnou plíseň.Pří větším vaření vštrám průběžne.Zateplení mohu jen vřele doporučit...
Díky pitrs73, myslím, že jsi mnoha lidem, tak i mě, trošicku povyhnal toho brouka z hlavy ven. Ale skutečnost, že každý barák je originál a tudíž i navrhovaný způsob zateplení je rozdílný, respektuju.
Zdravím, nechce se mě zakládat novou diskuzi tak to přidám sem.
Taky jsem jeden z těch šťastlivců co se chystá zateplovat ale na části domu zároveň s fasádou si chci do fasády zabudovat solární panel. Problém je v tom že pod panel nechci dát polystiren ale vatu (přece jen je to jistější). To, že se dá polystirén lepit pěnou to už jsem se jednou ptal a zjistil jsem že ano.
Dá se tou pěnou lepit i minerální vata? Nebo budu muset použít klasické lepidlo.
samozřejmě lze lepit vata pěnou, ale postrádá to logiku? prakticky ano, ale je to hloupost.
Z jakého důvodu je to hloupost?
Mě jde u té vty jen o tu nehořpavost a netavitelnost spíše než o cokoliv jiného.
Plži, klidně to nalepte pěnou, ale ztrácíte difuznost. Požární odolnost je u vaty lepší, souhlas, ale když bude hořet barák, nepomůže vata místo polyše.
Ale vše lze nějak zdůvodnit. Jakou vatu použijete? kolmé nebo podálné vlákno?
Děkuji to jsem potřeboval vědět o difuznost mi nejde, protože stejně celý dům až na místo pod panelem bude zateplen polystyrenem. Ale solární panel (měděné potrubí s měděným výměníkem) rovnou na polystyrén dát nemohu už jen kvůli možné teplotě prý snad až 110 stupňů. Stavím si tenhle solární panel sám a bude vlastně součástí fasády, proto jiné zateplení přímo za panelem a těsně kolem panelu.
Potrubí už půjde v izolaci přímo v polystyrénu (to už jsem tady někde četl, ale s plynem, že to jde).
Co se týče vláken tak do této chvíle jsem nad tím nepřemýšlel takže si velmi rád nechámv v tomto ohledu poradit.
Za pomoc děkuji.
Plž
na velké teplo jedině vatu!! souhlas
Plži, žádáte o zelenou dotaci? Jestli ano, jaké jsou Vaše zkušenosti? Díky
Mé zkušenosti se zelenou nedotací jsou takové že když jsem to propočítal tak vše co bych investoval do firmy a kulatých razítek by spolkla dotace a tedy to vyjde přibližně stejně ne li levněji když si to udělám sám. Navíc panel si stavím sám měděný potrubí taky dám dohromady a další různé prvky (redukční ventil, směšovací ventil, čeradlo, řídící jednotka, čidla, expanzka, nádrž a pod.) kupuji dle potřeby a cen od různých výrobců. Pokud bych kupoval komplet vyšlo by mě to dráž.
Na zelené dotace jsem se díval i vrámci zateplení ale problém byl stejný zelená je zkrátka podpora stavebních firem nikoliv majitelů domů.
Plž
Doneslo se ke mně, že při posuzování dotace se zjištuje i finanční bonita členů rodiny a to prý ovlivní i výši dotace. Kachna????
V našem zeměpisném pásmu se dostaneš nejvýše na 75 st C. JABRAKA
Teplotu 75 °C myslíš u čeho?
Jsem sám zvědav jak moc to bude fungovat ale i 75 je celkem dost.
O čem je řeč ????
lol, mlácení prázdné slámy. -25°C až 70°C 90°C tepelná roztaživost
Díky, já jenom že jsem nenalezl původní dotaz. Nebo jsem špatně hledal.
Fyzikální zákony platí i v nezatepleném domě.Abys tu potlačil vliv rosného bodu,musíš víc topit.Vyjít musíme z definice rosného bodu.Je to teplota, při níž relativní vlhkost vzduchu(a to i difundovaného ve zdivu a izolaci),dosáhla 100%.Pak začne voda kondenzovat.Tomu ve zdivu bez izolace zabráníme dostatečným topením.Ale také velkými ztrátami tepla.Každým zateplením,tedy i slabým,posunujeme rosný bod ven.Ale zase je to spojeno s dostatečným topením!Když zateplíme zeď 20 cm polystyrenu a budeme si myslet,že nemusíme topit,je to omyl.Stěna se stejně prochladí,jen to trvá déle.Proto je nutný ohřev stěny a äkumulace tepla v ní,aby k uplatnění vlivu rosného bodu nedošlo.Pokud se dostaví vlhnutí a plísně u zatepleného domu,je potřeba kromě snížení relativní vlhkosti větráním také víc topit. JABRAKA
Jak jsem již zmínil hodlám zateplovat polystyrenem. Ted jsem si pořídil vlhkoměr, že si změřím vzdušnou vlhkost jěště před zateplením a ejhle. I když je barák suchý(žádná vlhkost nevzlíná zdivem kvůli špatné izolaci) pouze je v jednotlivých místnostech více kytek, ale žádný extrém, hodnota se drží kolem 68-70%. Můj dotaz zní. Čím to může být způsobeno? Ovlivnuje vnitřní vlhkost vlhkost venkovní, tím že když je venkovní 80% tak prostupem přes zdi zvyšuje vnitřní? Děkuji
Tak ono clovek taky vetra - a pokud je venku vlhko a uvnitr se netopi (je maly rozdil teplot) nejde tu vlhkost nijak snizit. Ona ovsem taky nevadi - protoze ten teplotni rozdil je maly, je maly i rozdil stena/vzduch, nestaci ke kondenzaci a rust plisni nehrozi.
No mně to docela vystrašilo. Co takhle procházím net, tak podle informací zjištuju že optimal je 40-60%. A tak mně napadlo jestli při této hodnotě má smysl zateplit, protože potom bych svýšeným větráním,pro dosažení optimálu, degradoval pozitiva zateplení a toje ůspora tepla.
Optimal ano, ale ne mezni hodnota. Po letni bource ma kazdej doma 90% a neni to vubec zadnej problem. Co se vetrani tyce, ohrev vzduchu je pomerne levna zalezitost. Schvalne si zapocitej: Merna hustota vzduchu je cca 1,3kg/m^3, tepelna kapacita 1kJ/kg°C jeden kJ je 1\3600 kWh. A ted to naflakej do kalkulacky(nevim jakej mas objem baraku) a zjistis, ze ohrev vzduchu o 20°C stoji par korun. Co je drahy na topeni, je ohrivat zdi a prostup tepla okny a zdivem. Ohrev vymenenyho vzduchu je drobnej peniz.
Ještě mne napadlo, když jsi zminoval povrchovou teplotu stěn. Podle projektu se mi po zateplení zvýší teplota stěn o 6 C na 19,9C při teplotě v místnosti 20C, takže skoro žádný rozdíl. Bude teda platit, že i při této vlhkosti by se neměla na povrchu stěn srážet.
To se mi zda az nerealny - pulmetr vaty? Pri takovymhle rozdilu, co si tak pamatuju ze zakladu letecky meteorologie se zacne voda srazet kolem 98% vzdusny vlhkosti, takze prakticky nikdy. Jina situace muze byt u oken. Ale jeste jednou, to je hodnota pri venkovni teplote -15? To by byla fakt bomba...
No nerad bych psal blbosti. Hodnoty pro výpočet navrhovaného izolantu: vnitřní teplota vzduchu 21C, venkovní teplota podle ČSN -15C, relativní vlhkost vnitřního vzduchu 55%, relativní vlhkost vnějšího vzduchu 84%. Podle výpočtu: navržený izolant 120mm EPS, vypočtená vnitřní teplota stěny 19,9C , vypočtená teplota na styku vnější původní omítky s izolantem 15,4C při venkovní teplotě -15C.
Zde ještě doplním dotaz k předchozímu článku. Hodnoty které udávám jsou počítané pro relativní vlhkost vnitřního vzduchu 55%. Kam se posune rosný bod ve zdivu při stejných hodnotách ale relativní vlhkost vnitřního vzduchu 70%? Byl by stále v izolantu?
Vzduch 21°C relativni vlhkost 70% ma teplotu rosnyho bodu 15.36°C, takze docela problem, je to akorat na rozhrani izolant/zed.
No nepotěšil jste mně. Co takhle použít děrovaný polystyren? Vatu nechci.
Nebo na ty izolaci jeste malinko pridat, treba na 15cm.
No v mém případě to už nepůjde. Už tak budou parapety šíře 32cm a okna předsadit je velký zásah do konstrukce. Co tedy ten děrovaný polystyren, je to funkční, jak to popisuje výrobce?
funkčí to je, ale musí mít malé dírky
Jak málé dirky se dělají? Nikde jsem tento polystyren neviděl v nabídce obchodů.
Zkusím jiný dotaz. Rád bych dal probarvenou silikonovou omítku kvůli lepší difuzi. Dočetl jsem se o minerální omítce která je z tohoto hlediska lepší. Není minerální vata to samé jako silikonová? Děkuji
jojo, "žádná vlhkost nevzlíná zdivem kvůli špatné izolaci" to jste měřil ve zdi? dělal jste sondy? "vlhkost venkovní, tím že když je venkovní 80% tak prostupem přes zdi zvyšuje vnitřní" Ne nikoliv, parciální tlak uvnitř je větší, nežli venku. (nebavme se o průvanu, větrání a podobně)
Slyšel jste o "dýchání zdí" to je sice nesmysl, ale podobné je toto způsobeno právě vyšším tlakem v místnosti. Pokud máte vlhkost ve zdivu, musíte volit difuzní izolant, nebo odstranit vlhkost. Měřte denně a po třech měsících budeme chytřejší!!
Popravdě jsem na Vaší reakci čekal. No zítra chystám akci "květina". Odstěhuji manželce kytky do jiné místnosti, vyvětrám a budu měřit. Mně jiná příčina nenapadá.
ale to se musí měřit 4-6 měsíců v zácvislosti na venkovní a vnitřní teplotě a vlhkosti
zdi musí být vlhké, páč kdyby nebyly, tak nasají vodu z podloží, kde je určitě vlhko..... ale věřit můžeme jen měření....
Já bych to nechal,až nastane kritická situace.Když zjistíš,že se ti někde potí zeď,stačí přidat na topení dva - tři stupně.Spotřeba tepla příliš nevzroste,ustaví se rovnováha,zeď naakumuluje teplo a dodávka z topidel poklesne,při správné regulaci. JABRAKA
Dobrý den, taky planuju zateplovat, mám starší domek a rozhoduju se jestli polystyremen nebo vatou. Vatou protože "dýchá", polystyrenem protože je levnější. Mám zdi celkem 52cm plná cihla, kdyžna to dám 10 cm polystyrenu, vnitřní teplota 22°C 50% vlhkost = rosný bod 11.1°C při venkovní teplotě -12°C bude povrchová teplota zdi pod izolací 14,5°C. to zanmená že rosný bod je v izolaci, a ted dotaz když tam bude vata, tak zvlhne? Pak by bylo lepší požít polysten ne? Honza
a zkusil jste počítat spáry, překlady?
jaká to je cihla 52 cm? Plná? to tak není..... chcete zateplit, nebo jen předstírat zatepelní?
3 zdi jsou plná cihla 4 ytong 30(36,5cm). Spáry a překlady jseom nepočítal to máte pravdu. jak budu mít trochu času orientačně dopočítám. No z Vaši odpovědi usuzuju že 10 cm je málo? Počítal jsem rozdíly mezi tlouštkami izolace a rozdíl úniku tepla při 10cm a 16 cm je 3W. Samozřejmě to není jediné hledisko pro výběr tl. izolace, ale jak to teda bude s vatou když bude v ní rosný bod bude to vlhnout a tím ztrácet izolační vlastnosti nebo uvažuju špatným směrem?
Dobrý den,hodlám zateplit RD eps 120,plná cihla-75cm ,okna plastová zasklení 1,1-je 120 eps dostačující?Dále řeším kotvení eps,výška stěny je 3m ,původní omítka bude odstraněna,lepení bude provedeno na zdivo budou stačit 4hmož./1m2 uprostřed desky? Děkuji za radu.
120 mm EPS ok, kotvení zbytečné
Kvůli výpočtu tlouštky EPS jsem zadal projektantovi, že barák je z plných cihel, a doporučil 120mm EPS. Jenže při té rozebírce kuchyně jsem zjistil že je postaven z takových těch šedých dutých tvárnic (neznám název). Má to nějaký dopad na výpočet tlouštky izolace, jsou tyto tvárnice lepší nebo horší než cihla.
nechal bych to tak jak to je a neměnil osobně bych ale přidal na 15 cm, o kolik se to prodraží?
Dobrý den,děkuji za radu,ale nedá mi to se ještě nezeptat.Ani u nároží nemám kotvit? (pro sichr)
pro sichr byste mohl dát všude hmoždinky a třeba i 10 na metr ale proč. dáte pro sichr dvojitou perlinku, kdyb náhodou letěla kráva s rohem do zdi?
dokud si neuděláte zkoušku přídržnosti, neuvěříte že to drží OK. Chodím 2x ročně na přdnášky a školení na zateplení, ale ještě se nestalo, aby školitel sdělil na můj dotaz, zdali někdy viděl opadaný izolant na domku do výšky 10 metrů NIKDY nikdo neviděl, nebo mi to neřekl.
takže na pěnu kotvit -stačí 4hm/m?,kterou používáte vy? Pokud jsem dobře pochopil aplikovat bez penetrace.
fibíku, podle mě se neřidte, ale já dám více pěny a nedávám žádnou hmoždinku. Penetrace téměř vždy a všude. Používám vzorky (malé) od dodavatelů, nepozním rozdíl, ale dělám i s normální pěnou, hlavně ale Tytan 753
Ještě mám dotaz ohledně stěrkování perimetru.Mám ho zapuštěn 35cm pod terénem,stěrkuje se až uplně dolů,nebo jenom pár cm pod terén.
Mně by to také zajímalo.
Mám na mysli to s tou vatou. Zvlhne, jestli do ní podle výpočtu vyjde rosný bod a tím pádem ztratí část svých vlastností? Snad už mi někdo odpoví, páč jsou tu odborníci.
taky pořád marně čekám na odpověď. H
vata je hydrofobizovaná, takže opět vyschně, ale samozřejmě podle soudního znalce utrpí na hodnotě. Výrobci ale tvrdí že nikoliv. Takže jestliže je ve vatě vlhkost, neizoluje tolik, navíc kvůli ceně dávají lidi méně vaty, má i horší lambdu...
odborníci,,,,,kdo je odborník, ať zvedne ruku...... každý je mistr...
Díky.
Ctěl bych se zeptat na zateplení 10 let starého domu. Zdi jsou z POROTHERMU 45cm + omítka. Chtěl bych přivrtat na fasádu latě 5x3 a mezi ně vložit polystyren nebo vatu 5 cm silnou a přímo na latě přibít palubky 15 mm. Musí být mezi palubkami a izolantem nějaká mezera ( jak velká) kvůli odvodu vlhkosti? Vkládá se také mezi obložení a izolant nějaká fólie? Nebude nějaký problém s rosným bodem?
S rosným bodem bohužel problém bude. 5 cm je jak když plivne, klasický fasádní polystyren 70F Vám přidá na tepelném odporu asi jen 1.3 m2K/W. To je velmi málo. V takovém případě bych já osobně neuvažoval o zateplení zdi. Spíše bych mrkl na okna, střechu, v případě bungalovu na strop. Tu zeď alespoň 10 cm, aby se oplatila celá akce - polyš, lepení, dovoz materiálu, práce,... Samotný polystyren bude z celé investice ta nejlevnější položka. Nevím ale , jestli to je ve Vašem případě možné. Celé by to bylo jinak, kdyby jste měl v plánu i měnit okna (pokud nejsou). Pěkně by se předsadili a izolace by šlo dát více. Starými okny uteče více tepla než nezateplenou zdí.
wworazim, naprosto souhlasím s Filipem. Polyš nedávejte, raději vatu, zateplení 5 cm není zateplení, mezeru mezi palubky a vatou je třeba
Doplňte izolaci do oken a stropu.
Také jsem spíše pro vatu. Ale mám zbytek polyše, který bych dal dolu,na začátek caa. 50 cm, kvůli vzlínání vlhkosti odspodu. Asi je to blbost? Mezera mezi palubkou a izolací by stačila 1 cm? Nechci hlavně zateplovat, jen kdyš mezi latěma vznikne mezera, tak aby byla nějak vyplněna. Mám dát mezi palubky a vatu nějakou folii? Okna také izoluji a strop už jsem izolačně zlepšoval.
To vzlínání vody polystyren nezastaví. I když si hodně lidí myslí, že je to skleník pro dům, není to pravda. Spíš je otázka, jak máte zdi zajištěny od základů. Podřezal jste stavbu a nebo je nějak jinak chráněna proti vzlínající vodě? Pokud ne, tak to bude první problém, který je třeba řešit. Mezera 1 cm mezi palubky je málo, je třeba tak 3 cm. Vata se pak chrání nějakou pojistnou fólií, který pouští ze zdi ven vodní páry. Naopak chrání proti větru a případným kapkám deště. Někdy mají toto kašírování už i zateplovací desky. Pojistné fólie má v nabídce třeba Juta a DuPont. Okna izolujete jak?
projektant navrhl k 45cm (plná cihla) 10cm?
ICQ 55180641
Ne, to jsem uvedl pouze jako příklad(zřejmě špatný). Nikdo mi to ještě nepočítal, jsem teprv ve fázi zjištování. Dává se více?
skype: milancukrar
a můžeme vést debatu. Páč zateplení není to samé, jako zateplení.
děkuji za nabídku, podle mých možností se s Vámi spojím. I přesto budu vděčný za každé info.
Nemůžete to tady vést jako tajemství dvou mužů,odborná veřejnost je taky zvědavá.......na výživnou diskuzi
Taky jsem zvědavý
, protože tohle téma mě docela zajímá, pane Milane, můžete mi doporučit nějakou literaturu?
Rád bych tuto debatu ve vlastním zájmu rozvedl, ale zatím to skončilo na této ůrovni. Jde mi hlavně o odstranění obav z kondenzace při použití polystirenu a tudíž nějakých rad pro předcházení tohoto neduhu. Snažil jsem se dodat i nějaké technické parametry domu. Dobrá 10 cm je asi málo, kolik je tedy dostatek při této síle zdí?
45 cm plná cihla (ale jaká je vlhkost zdiva) + 15 cm EPS. Ale opět nemá cenu dávat silný izolant na zeď, když jsou nejobyčejnější okna.....
S timhle bych drobne polemizoval. Okna se daji casem vymenit, ale pridat dalsi polystyren jde uz jenom blbe/draze.
Chlapi, nerad bych aby to vypadalo, že dělám tajnosti, ale fakte nejde každý barák zateplit stejně. Tvrzení že Franta to udělal a mě to musí taky sloužit je špatné a pak je poradna (jiná) dotazů jak odstranit vady zateplení.
Třeba dneska jsem řešil "že se mu uhýbá patní lišta" psali jsme si půl hodiny a pochopil proč je v 90% zakládací lišta zbytečná a pro blematická.
Proto raději vedu debatu po ICQ skype, páč je to mnohem rachleší a přesnější. Musím objekt nějak vidět, alespoň fotky, pak dodáte detaily a ......
pane Milane, upřednostnování Vašeho způsobu komunikace mi není nepříjemné a jak jsem již napsal v rámci možností se s Vámi spojím. Když tedy doplním, že barák je suchý, okna euro, sklo izoglass 13mm vnitřní rámeček, střecha vata 18cm, na špalety dám max 3 cm polystyrenu, tak 15 cm polystyrenu je dostatečná síla?
samozřejmě je toto již lepší,
"okna euro, 13mm rámeček (zřejmě strší hliníkový) nic moc kvalita, dneska již takové nedělají
"střecha vata 18cm" je žalostně málo, bohužel, opět z dřívějších dob dobré, ale to stála kWh 45 halířů.
"max 3 cm polystyrenu" to by šlo
15 cm je až až, v porovnání pro ostatní (špatné) izolace .
Taky jsem si všiml že na ostatních poradnách často s čitateli polemizujete o užití patních lišt a lepení sádrokartonu pěnou nežli kotvit. Jak by to tedy mohlo být v mém případě, když izolant se bude dávat do výšky sedmi metrů, při této síle izolantu a barák je takřka odkrytý a v období nárazových větrů je to docela síla. Není kotvení jistota proti odfouknutí. Jinak děkuji
Jojo, správně čtete.
"polemizujete o užití patních lišt" ano 90% patních lišt je zbytečných a někdy kontraproduktivní.
"lepení sádrokartonu pěnou" to je alternativa, když nejde konstrukce
"sádrokartonu pěnou nežli kotvit" toto větné spojení jsem nepochopil, co myslíte kotvit SDK?
Pokud budete lepit 10-15cm EPS pěnou, je předepsáno ETICSem dolňkové kotvení.
Pokud budete lepit 10-15cm EPS lepidlem, nemusí být dolňkové kotvení, pokud "nehrozí období nárazových větrů".
"Není kotvení jistota proti odfouknutí" to je na dlouhou diskuzi, ale ještě se nestalo, aby upadl dobře přilepený izolant jenom nepřítomností kotev. Vždy se tak stane, když je špatně přilepeno, ať jsou hmoždinky nebo ne.
Vždy se musí vycházet z příčiny poruchy.
Ještě jsem neviděl odloupaný izolant z rodiného domku.
Není domek jako domek, třeba u Vás, píšete "když izolant se bude dávat do výšky sedmi metrů" a mám si představit, že je to nejvyšší bod špice štítu a přesah střechy je 80cm, nebo je to rovná střecha a na izolant se musí udělat okapové zakončení?
Proto se musí posuzovat každý dům zvlášť.
Mohl bych psát znalecky, že na každé zateplení je třeba projektová dokumentace, odtrhové zkoušky ,,,, ale to je zbytečnost a zavádění jinam.
zkušenosti a logika.
Myslí kotvit EPS.
já na jiněém webu psal o lepení sádroše pěnou, tak nevím jestl mě cituje, nebo se překlepl,
Oprava. Skutečně jsem měl na mysli kotvení EPS běžnými taliřovkami. Izolant bude po celém obvodu baráku schován pod přesahem střechy cca 40 cm. Takže když vynechám patní lištu a budu EPS lepit lepidlem, pouze na nejvíce namáhané straně dám talířovky, a za předpokladu dobře odvedené práce, nemusím mít obavy?
A ještě k té síle izolantu. Když tak chodím po naší vesnici a sem tam se projedu i do okolních, tak vidím že vetšina lidí dává při stejné síle zdiva 45cm (plná cihla) co mám já, EPS o síle 8 - 10cm. Ti kteří tímto způsobem zateplily, a ptám se jich osobně, nemají žádný problém. V mém případě se stále utvrzuje min.15 cm neli více. Tak bud na to většina kašle a věří že to stačí, nebo to jsem já kdo je zbytečně vystrašený(rosný bod) a raději si to pojistím větší tlouštkou izolantu? Diky
z rosného bodu bych se nebál od 10 cm. Nikdy se porblémy ale neprojeví hned. Někdy po dlouhé době, někdy nikdy, někdy již za tři roky.
To je jako s pivem, někdo vypije 10 piv a nic, jiný se zebl... již po třech.
Já hlásím se prosím pěkně, já se ptal ještě na tu literaturu nějakou, která by se zabývala právě rosným bodem, různýma věcma okolo zateplování a tak. Na internetu jsem hledal, ale myslím že v knize by to pro mě mělo větší hodnotu, a navíc na internetu se mi moc dobře nečte. Dík
Zcela jsme zapoměly na otázku větrání. Po zateplení,opravdu jako prevence proti kondenzaci stačí 5 krát denně udělat průvan aby se vzduch trošku hnul?
JOJO, větrání a zateplení a kondenzace spolu nesouvisí.
není přeco podmínka, zateplím musím více větrat. To je špatná informace.
My jsme ZAPOMĚLI. . . . prosím gramatiku. . . . .
Ehm, zapomněli?
Ke stěně baráku v patře je balkonek o rozměrech 200 cm na 100 cm a tlouštce 30 cm. Pochozí povrch je beton krytý plechem. Bude se i on (balkon jako celek)zateplovat a jestliže ano, jak vyřešit pochozí vrstvu? Díky
a jsme tam zase, musím vidět nákres, fotku, výšku pro izolaci.
Lze nalepit XPS a na něj dlažbu. Nějak podobně jako: http://www.hasoft.cz/krok-za-krokem/maltoviny/reko nstrukce-balkonu.php
jen pod dlažbu XPS.
Vážený pane,
jestli na izolování RD použijete EPS, porušíte všechny možné fyzikální zákony, a tedy si zasloužíte přezdívku BLBEC.
Jestli Vám projektant určí tloušťku EPS 10 cm - dejte mu do DRŽKY - protože to je IDIOT a krade Vaše peníze.
EPS mká velký difůzní odpor - tedy nepropustí vlhko. I když se teoreticky dostane rosný bod dovnitř EPS, v praxi to vypadá tak, že VEŠKERÁ voda se zastaví na povrchu a ZKON-DEN-ZU-JE - tedy budete mít mokrou zeď.
Taky by Vás měl Váš pan gauner projektant seznámit se zkutečností, že větrání nemá vliv na rosný bod.
Nesmysly o počtu větrání jsou na úrovni zapálení svíčky proti blesku. . . .
AS
[mod]Můžete mít jiný názor, ale prosím vyjádřete ho slušně (Rce)[/mod]
Za domaci ukol: V dome s uzitnym objemem 300m^3 vyvetrame a nahradime tak nevyhovujici vzduch s teplotou t1= 21°C a relativni vlhkosti 75% vzduchem z venku o teplote t2=0°C s relativni vlhkosti 80%(venku je pekne lezavo). Opetovne zapneme topeni. Vypoctete: Relativni vlhkost v dome po znovuohrati vzduchu, naklady na znovuohrati(Ochlazeni steny behem vetrani zanedbejte, kilowatt hodina za 2.2Kc, primotop ucinost uvazujte 100%), mnozstvi vody v litrech ktere opustilo dum, teplotu rosneho bodu pred a po vyvetrani.
Az od vas uvidim vysledky, bude mit cenu se bavit dal.
Lex Luthor asi v mládí snědl hodně EPS a je mu z něj špatně.
je zbytečné reagovat ne neslušné jednání.
Lex Luthor recykluje denně 2 kamiony EPS + vyrábí izolace = něco o izolacích ví :)
Logický_klam#Dovol.C3.A1v.C3.A1n.C3.AD_se_autority
No viděl bych to takhle. Vlastníš stádo ovcí, z jejich vlny vyrábíš izolační desky. Ale kvůli krizi a ceně ji od tebe nikdo nekupuje, tak skupuješ polystyren, pak ho recykluješ a poté pomlouváš, v domnění, že se tvá situace zlepší. Bingo
Na použití EPS je tu mnoho rozdílných názorů. Co takhle si udělat anketu. Určitě je tu hodně lidí a živnostníků co už zateplení RD realizovali s použitím EPS. Myslím si, že vždy je lepší praxe než teorie. Jaké jsou tedy Vaše zkušenosti? Stačí psát heslovitě např. tlouštka zdi a materiál/udržovaná teplota uvnitř objektu/stav zdí před zateplením(suchá, vlhká)/použitá tlouštka EPS/a konečně KONDENZUJE NEBO NEKONDENZUJE. Jestli jsem nenapsal nejáký rozhodující parametr prosím doplnte. Myslím si, že to bude zajímavá diskuse.
doporučuji stavební poradny
Ano, také možnost. Ale stejně si myslím, že info z praxe pro ostatní, kteří jsou váhaví je přímější cesta.
přesněji:
viewforum.php
http://www.mpo-efekt.cz/cz/ekis/i-ekis?tema=a8e078 b5bf57ec58a2c7245f71f0d3d4#tema
t.py
www.poradte.cz
Jejiž ano, ale je to zase pouze o hledání všeobecných informací, které právě mě osobně zamotali hlavu a možná i jiným.
JÁ MÁM TO A TO A DĚLÁ MI TO ZASE TO A TO je podle mě jasná a přímá informace. S pozdraavem.
Ano, ale opět narážíme na problém, kdy konkrétní uživatel má konkrétní problém na konkrétním domě, ale o ulici dál na stavbě z jiného materiálu to bude zase jinak…
Ano, ale v zadání jsem se snažil odlišit i materiál:"tlouštka zdi a materiál/udržovaná teplota uvnitř objektu/stav zdí před zateplením(suchá, vlhká)/použitá tlouštka EPS/a konečně KONDENZUJE NEBO NEKONDENZUJE" No, kdyby někdo chtěl přispět do ankety, každý příspěvěk bude mnou a určitě i ostatními o zkušenostech prahnoucích lidech vítán.
Určitě se někdo v dodaných příspěvcích "najde". S pozdravem
Anketa je k ničemu - na rozdíl od fyzikálních zákonů. . . .
Porad jeste cekam na objasneni, dle fyzikalnich zakonu.
Já mám 30 P+D porotherm normálka na maltu a k tomu psanou 10 cm polystyrenu alternativně vatu Orsil téže tloušťky, ale spíš to vypadá, že tam dám 12 cm nebo 15 cm polyše.......Snad to tak bude v pohodě
10 ne, 15-20 ano OK
Ano, a to je právě ono. Proč 15-20, když já mám spočítáno na 10. Už mnohokrát jste pane Cukrar zmínil, že to jsou zkušenosti a praxe. A to právě chceme slyšet.
Spocitano na co? Jaka merna spotreba tepla tam vychazi? Nevyplati se pridat na polystyrenu v dobe, kdy to moc financne neboli a pak setrit naklady na vytapeni?
Jinak v ramci ankety, u me je stena 12,5 SDK a 25cm ROCKWOOL+nejaky ty "folie".
my mame novy dum (1PP, 1NP, 2NP) z Porothermu 44 CB Dryfix, ve strese 30 cm vaty, vsechna okna drevena EURO trojskla (profil 92), dum je podsklepeny (sklep nevytapeny), zatim bez fasady. Resime zda zdivo jeste zateplovat pomoci vaty nebo EPS, popr. jakou tloustkou. Poradte prosim..
tak to Vás lituji. . . .
Do práce jezdíte autem nebo na koni ??
Můj kámoš jezdí do práce na voslovi. Co to má společnýho s barákem?
Heluz 38 STI + 10 cm polystyren... ?
proč?
Pro větčí teplo
.
Proč co?
Zajímal by mě tvůj názor na to, jestli je izolace zbytečná nebo ne...
aha, na 38 cihlu zateplení ANO, ale s rozumem.
A těch 10 cm je podle tebe OK? Už je to sice hotovo, takže bych to stejně nesundaval, ale...
ale to je třeba mnohem více informací, věk, okna, strop, podlaha, topení....
Dům zateplen v září, mě je 33, teplovodní krbová vložka + solár, topení podlahové, střecha 15 cm polystyren + hliníková folie, podlaha 10 cm podlahový polystyren + systémová deska vč. 2 cm polystyren, okna obyčejná plastová dvojsklo (výplň Climaplus Ultra N 4-16-4 U=1,1).
V projektu se zateplením počítáno nebylo, to jsem si vymyslel sám
my mame novy dum (1PP, 1NP, 2NP) z Porothermu 44 CB Dryfix, ve strese 30 cm vaty, vsechna okna drevena EURO trojskla (profil 92), dum je podsklepeny (sklep nevytapeny), zatim bez fasady. Resime zda zdivo jeste zateplovat pomoci vaty nebo EPS, popr. jakou tloustkou. Poradte prosim..
rokatore, čtu dobře?: "střecha 15 cm polystyren"
to je chyba, překlep, nebo katastrofa
Popsané je to tu http://kutilska.poradna.net/q/view/1794-zatepleni- mezi-tramy-na-podkrovi?page=r1795#r1795 a kousek níž i fotka. Zmínil jsem to už v několika tématech a nikdo nikdy nic nenamítal...
jak to že nikdo nic nenamítal, já tam vidím od znalce nesouhlas.
Ale to je Vaše věc.
Nemuže být kvalitně tzateplen strop když je jen mezi krokvemi. Budete mít pruhovanou střechu!
pruhovana-strecha
zlepšete izolaci.
Tak takovou střechu jsme rozhodně neměli, a že při letošní zimě by to znát bylo.
Izolace už stejně zlepšit nejde...
No, v našem případě je mezi trámy nacpaná 18 cm vata (ANO, VÍM ŽALOSTNĚ MÁLO), trámy neizolované a sníh a mráz drží a taje rovnoměrně. Já se v těch informacích o izolacích nějak ztrácím. Kdyby to tak šlo jako za totáče. Mám chut na konzervu, tak jdu a koupím tu vepřovou, protože stejně nic jiného není a nebude, ale hlad zaženu. Takhle musí člověk pořád hledat aby náhodou něco neopomenul a ono to nakonec funguje stejně. To neznamená, že zavrhuji kvalitní materiál a postupy, ale vše s rozumem.
Předloni jsem zateploval dům postavený v roce 1980 zdi škvárovky cca 30cm,máme tam 10cm polystyren,plastová okna,zateplená podlaha na půdě.To vše přináši nemalou úsporu jindy jsem bral tak 100 metráků uhlí na zimu teď tak 35 a to mám dvougenerační dům 2x 3+1 byty teplota tak 21-22 stupňů.A co se týče vlhkosti v bytě o žádné nevíme ráno a večer 5 minutové větrání bohatě stačí a nemáme žádnou plíseň.Pří větším vaření vštrám průběžne.Zateplení mohu jen vřele doporučit...
Díky pitrs73, myslím, že jsi mnoha lidem, tak i mě, trošicku povyhnal toho brouka z hlavy ven. Ale skutečnost, že každý barák je originál a tudíž i navrhovaný způsob zateplení je rozdílný, respektuju.
Zdravím, nechce se mě zakládat novou diskuzi tak to přidám sem.
Taky jsem jeden z těch šťastlivců co se chystá zateplovat ale na části domu zároveň s fasádou si chci do fasády zabudovat solární panel. Problém je v tom že pod panel nechci dát polystiren ale vatu (přece jen je to jistější). To, že se dá polystirén lepit pěnou to už jsem se jednou ptal a zjistil jsem že ano.
Dá se tou pěnou lepit i minerální vata? Nebo budu muset použít klasické lepidlo.
samozřejmě lze lepit vata pěnou, ale postrádá to logiku?
prakticky ano, ale je to hloupost.
Z jakého důvodu je to hloupost?
Mě jde u té vty jen o tu nehořpavost a netavitelnost spíše než o cokoliv jiného.
Plži, klidně to nalepte pěnou, ale ztrácíte difuznost.
Požární odolnost je u vaty lepší, souhlas, ale když bude hořet barák, nepomůže vata místo polyše.
Ale vše lze nějak zdůvodnit. Jakou vatu použijete? kolmé nebo podálné vlákno?
Děkuji to jsem potřeboval vědět o difuznost mi nejde, protože stejně celý dům až na místo pod panelem bude zateplen polystyrenem. Ale solární panel (měděné potrubí s měděným výměníkem) rovnou na polystyrén dát nemohu už jen kvůli možné teplotě prý snad až 110 stupňů. Stavím si tenhle solární panel sám a bude vlastně součástí fasády, proto jiné zateplení přímo za panelem a těsně kolem panelu.
Potrubí už půjde v izolaci přímo v polystyrénu (to už jsem tady někde četl, ale s plynem, že to jde).
Co se týče vláken tak do této chvíle jsem nad tím nepřemýšlel takže si velmi rád nechámv v tomto ohledu poradit.
Za pomoc děkuji.
Plž
na velké teplo jedině vatu!!
souhlas
Plži, žádáte o zelenou dotaci? Jestli ano, jaké jsou Vaše zkušenosti? Díky
Mé zkušenosti se zelenou nedotací jsou takové že když jsem to propočítal tak vše co bych investoval do firmy a kulatých razítek by spolkla dotace a tedy to vyjde přibližně stejně ne li levněji když si to udělám sám. Navíc panel si stavím sám měděný potrubí taky dám dohromady a další různé prvky (redukční ventil, směšovací ventil, čeradlo, řídící jednotka, čidla, expanzka, nádrž a pod.) kupuji dle potřeby a cen od různých výrobců. Pokud bych kupoval komplet vyšlo by mě to dráž.
Na zelené dotace jsem se díval i vrámci zateplení ale problém byl stejný zelená je zkrátka podpora stavebních firem nikoliv majitelů domů.
Plž
Doneslo se ke mně, že při posuzování dotace se zjištuje i finanční bonita členů rodiny a to prý ovlivní i výši dotace. Kachna????
V našem zeměpisném pásmu se dostaneš nejvýše na 75 st C.
JABRAKA
Teplotu 75 °C myslíš u čeho?
Jsem sám zvědav jak moc to bude fungovat ale i 75 je celkem dost.
O čem je řeč ????
lol,
mlácení prázdné slámy.
-25°C až 70°C
90°C tepelná roztaživost
Díky, já jenom že jsem nenalezl původní dotaz. Nebo jsem špatně hledal.
Fyzikální zákony platí i v nezatepleném domě.Abys tu potlačil vliv rosného bodu,musíš víc topit.Vyjít musíme z definice rosného bodu.Je to teplota,
při níž relativní vlhkost vzduchu(a to i difundovaného ve zdivu a izolaci),dosáhla 100%.Pak začne voda kondenzovat.Tomu ve zdivu bez izolace zabráníme dostatečným topením.Ale také velkými ztrátami tepla.Každým zateplením,tedy i slabým,posunujeme rosný bod ven.Ale zase je to spojeno s dostatečným topením!Když zateplíme zeď 20 cm polystyrenu a budeme si myslet,že nemusíme topit,je to omyl.Stěna se stejně prochladí,jen to trvá déle.Proto je nutný ohřev stěny a äkumulace tepla v ní,aby k uplatnění vlivu rosného bodu nedošlo.Pokud se dostaví vlhnutí a plísně u zatepleného domu,je potřeba kromě snížení relativní vlhkosti větráním také víc topit.
JABRAKA
Jak jsem již zmínil hodlám zateplovat polystyrenem. Ted jsem si pořídil vlhkoměr, že si změřím vzdušnou vlhkost jěště před zateplením a ejhle. I když je barák suchý(žádná vlhkost nevzlíná zdivem kvůli špatné izolaci) pouze je v jednotlivých místnostech více kytek, ale žádný extrém, hodnota se drží kolem 68-70%. Můj dotaz zní. Čím to může být způsobeno? Ovlivnuje vnitřní vlhkost vlhkost venkovní, tím že když je venkovní 80% tak prostupem přes zdi zvyšuje vnitřní? Děkuji
Tak ono clovek taky vetra - a pokud je venku vlhko a uvnitr se netopi (je maly rozdil teplot) nejde tu vlhkost nijak snizit. Ona ovsem taky nevadi - protoze ten teplotni rozdil je maly, je maly i rozdil stena/vzduch, nestaci ke kondenzaci a rust plisni nehrozi.
No mně to docela vystrašilo. Co takhle procházím net, tak podle informací zjištuju že optimal je 40-60%. A tak mně napadlo jestli při této hodnotě má smysl zateplit, protože potom bych svýšeným větráním,pro dosažení optimálu, degradoval pozitiva zateplení a toje ůspora tepla.
Optimal ano, ale ne mezni hodnota. Po letni bource ma kazdej doma 90% a neni to vubec zadnej problem.
Co se vetrani tyce, ohrev vzduchu je pomerne levna zalezitost. Schvalne si zapocitej: Merna hustota vzduchu je cca 1,3kg/m^3, tepelna kapacita 1kJ/kg°C jeden kJ je 1\3600 kWh. A ted to naflakej do kalkulacky(nevim jakej mas objem baraku) a zjistis, ze ohrev vzduchu o 20°C stoji par korun. Co je drahy na topeni, je ohrivat zdi a prostup tepla okny a zdivem. Ohrev vymenenyho vzduchu je drobnej peniz.
Ještě mne napadlo, když jsi zminoval povrchovou teplotu stěn. Podle projektu se mi po zateplení zvýší teplota stěn o 6 C na 19,9C při teplotě v místnosti 20C, takže skoro žádný rozdíl. Bude teda platit, že i při této vlhkosti by se neměla na povrchu stěn srážet.
To se mi zda az nerealny - pulmetr vaty? Pri takovymhle rozdilu, co si tak pamatuju ze zakladu letecky meteorologie se zacne voda srazet kolem 98% vzdusny vlhkosti, takze prakticky nikdy. Jina situace muze byt u oken. Ale jeste jednou, to je hodnota pri venkovni teplote -15? To by byla fakt bomba...
No nerad bych psal blbosti. Hodnoty pro výpočet navrhovaného izolantu: vnitřní teplota vzduchu 21C, venkovní teplota podle ČSN -15C, relativní vlhkost vnitřního vzduchu 55%, relativní vlhkost vnějšího vzduchu 84%. Podle výpočtu: navržený izolant 120mm EPS, vypočtená vnitřní teplota stěny 19,9C , vypočtená teplota na styku vnější původní omítky s izolantem 15,4C při venkovní teplotě -15C.
Zde ještě doplním dotaz k předchozímu článku. Hodnoty které udávám jsou počítané pro relativní vlhkost vnitřního vzduchu 55%. Kam se posune rosný bod ve zdivu při stejných hodnotách ale relativní vlhkost vnitřního vzduchu 70%? Byl by stále v izolantu?
Vzduch 21°C relativni vlhkost 70% ma teplotu rosnyho bodu 15.36°C, takze docela problem, je to akorat na rozhrani izolant/zed.
No nepotěšil jste mně. Co takhle použít děrovaný polystyren? Vatu nechci.
Nebo na ty izolaci jeste malinko pridat, treba na 15cm.
No v mém případě to už nepůjde. Už tak budou parapety šíře 32cm a okna předsadit je velký zásah do konstrukce. Co tedy ten děrovaný polystyren, je to funkční, jak to popisuje výrobce?
funkčí to je, ale musí mít malé dírky
Jak málé dirky se dělají? Nikde jsem tento polystyren neviděl v nabídce obchodů.
Zkusím jiný dotaz. Rád bych dal probarvenou silikonovou omítku kvůli lepší difuzi. Dočetl jsem se o minerální omítce která je z tohoto hlediska lepší. Není minerální vata to samé jako silikonová? Děkuji
jojo,
"žádná vlhkost nevzlíná zdivem kvůli špatné izolaci" to jste měřil ve zdi? dělal jste sondy?
"vlhkost venkovní, tím že když je venkovní 80% tak prostupem přes zdi zvyšuje vnitřní"
Ne nikoliv, parciální tlak uvnitř je větší, nežli venku. (nebavme se o průvanu, větrání a podobně)
Slyšel jste o "dýchání zdí" to je sice nesmysl, ale podobné je toto způsobeno právě vyšším tlakem v místnosti.
Pokud máte vlhkost ve zdivu, musíte volit difuzní izolant, nebo odstranit vlhkost.
Měřte denně a po třech měsících budeme chytřejší!!
Popravdě jsem na Vaší reakci čekal. No zítra chystám akci "květina". Odstěhuji manželce kytky do jiné místnosti, vyvětrám a budu měřit. Mně jiná příčina nenapadá.
ale to se musí měřit 4-6 měsíců v zácvislosti na venkovní a vnitřní teplotě a vlhkosti
zdi musí být vlhké, páč kdyby nebyly, tak nasají vodu z podloží, kde je určitě vlhko.....
ale věřit můžeme jen měření....
Já bych to nechal,až nastane kritická situace.Když zjistíš,že se ti někde potí zeď,stačí přidat na topení dva - tři stupně.Spotřeba tepla příliš nevzroste,ustaví se rovnováha,zeď naakumuluje teplo a dodávka z topidel poklesne,při správné regulaci.
JABRAKA
Dobrý den,
taky planuju zateplovat, mám starší domek a rozhoduju se jestli polystyremen nebo vatou. Vatou protože "dýchá", polystyrenem protože je levnější. Mám zdi celkem 52cm plná cihla, kdyžna to dám 10 cm polystyrenu, vnitřní teplota 22°C 50% vlhkost = rosný bod 11.1°C
při venkovní teplotě -12°C bude povrchová teplota zdi pod izolací 14,5°C. to zanmená že rosný bod je v izolaci, a ted dotaz když tam bude vata, tak zvlhne?
Pak by bylo lepší požít polysten ne?
Honza
a zkusil jste počítat spáry, překlady?
jaká to je cihla 52 cm? Plná?
to tak není.....
chcete zateplit, nebo jen předstírat zatepelní?
3 zdi jsou plná cihla 4 ytong 30(36,5cm).
Spáry a překlady jseom nepočítal to máte pravdu. jak budu mít trochu času orientačně dopočítám.
No z Vaši odpovědi usuzuju že 10 cm je málo? Počítal jsem rozdíly mezi tlouštkami izolace a rozdíl úniku tepla při 10cm a 16 cm je 3W. Samozřejmě to není jediné hledisko pro výběr tl. izolace, ale jak to teda bude s vatou když bude v ní rosný bod bude to vlhnout a tím ztrácet izolační vlastnosti nebo uvažuju špatným směrem?
Dobrý den,hodlám zateplit RD eps 120,plná cihla-75cm ,okna plastová zasklení 1,1-je 120 eps dostačující?Dále řeším kotvení eps,výška stěny je 3m ,původní omítka bude odstraněna,lepení bude provedeno na zdivo budou stačit 4hmož./1m2 uprostřed desky? Děkuji za radu.
120 mm EPS ok,
kotvení zbytečné
Kvůli výpočtu tlouštky EPS jsem zadal projektantovi, že barák je z plných cihel, a doporučil 120mm EPS. Jenže při té rozebírce kuchyně jsem zjistil že je postaven z takových těch šedých dutých tvárnic (neznám název). Má to nějaký dopad na výpočet tlouštky izolace, jsou tyto tvárnice lepší nebo horší než cihla.
nechal bych to tak jak to je a neměnil
osobně bych ale přidal na 15 cm, o kolik se to prodraží?
Dobrý den,děkuji za radu,ale nedá mi to se ještě nezeptat.Ani u nároží nemám kotvit? (pro sichr)
pro sichr byste mohl dát všude hmoždinky a třeba i 10 na metr
ale proč. dáte pro sichr dvojitou perlinku, kdyb náhodou letěla kráva s rohem do zdi?
dokud si neuděláte zkoušku přídržnosti, neuvěříte že to drží OK. Chodím 2x ročně na přdnášky a školení na zateplení, ale ještě se nestalo, aby školitel sdělil na můj dotaz, zdali někdy viděl opadaný izolant na domku do výšky 10 metrů
NIKDY nikdo neviděl, nebo mi to neřekl.
Dobrý den,s tou krávou jste mě dostal
.Mám ještě jeden dotaz co se týče lepidla ve stavebninách mi dali na výběr- fas-dbk http://www.quick-mix.cz/index.php?section=produkty ,nebo kvk special- produkt.html Co poradíte děkuji.
doporučím, koupit lepidlo u mě,
nebo KVK, páč je český...
jinak všechny materiály určené na lepení EPS jsou vhodné a odzkoušené.
doporučuji lepit pěnouodkud jste?
okres
tak nad pěnou jsem taky přemýšlel,ale nevím nemám žadnou zkušenost-co se týče lokality - brno
http://www.tytan.cz/content/repository/images/Sele na_CZ/FILM/CZ_450x253-1.swf
http://www.soudal.cz/cz/product-detail.php?evc=410 4100
stačí?
takže na pěnu kotvit -stačí 4hm/m?,kterou používáte vy? Pokud jsem dobře pochopil aplikovat bez penetrace.
fibíku, podle mě se neřidte, ale já dám více pěny a nedávám žádnou hmoždinku. Penetrace téměř vždy a všude.
Používám vzorky (malé) od dodavatelů, nepozním rozdíl, ale dělám i s normální pěnou, hlavně ale Tytan 753
Ještě mám dotaz ohledně stěrkování perimetru.Mám ho zapuštěn 35cm pod terénem,stěrkuje se až uplně dolů,nebo jenom pár cm pod terén.
Mně by to také zajímalo.
Mám na mysli to s tou vatou. Zvlhne, jestli do ní podle výpočtu vyjde rosný bod a tím pádem ztratí část svých vlastností? Snad už mi někdo odpoví, páč jsou tu odborníci.
taky pořád marně čekám na odpověď.
H
vata je hydrofobizovaná, takže opět vyschně, ale samozřejmě podle soudního znalce utrpí na hodnotě. Výrobci ale tvrdí že nikoliv.
Takže jestliže je ve vatě vlhkost, neizoluje tolik, navíc kvůli ceně dávají lidi méně vaty, má i horší lambdu...
odborníci,,,,,kdo je odborník, ať zvedne ruku...... každý je mistr...
Díky.
Ctěl bych se zeptat na zateplení 10 let starého domu. Zdi jsou z POROTHERMU 45cm + omítka. Chtěl bych přivrtat na fasádu latě 5x3 a mezi ně vložit polystyren nebo vatu 5 cm silnou a přímo na latě přibít palubky 15 mm. Musí být mezi palubkami a izolantem nějaká mezera ( jak velká) kvůli odvodu vlhkosti? Vkládá se také mezi obložení a izolant nějaká fólie? Nebude nějaký problém s rosným bodem?
S rosným bodem bohužel problém bude. 5 cm je jak když plivne, klasický fasádní polystyren 70F Vám přidá na tepelném odporu asi jen 1.3 m2K/W. To je velmi málo. V takovém případě bych já osobně neuvažoval o zateplení zdi. Spíše bych mrkl na okna, střechu, v případě bungalovu na strop. Tu zeď alespoň 10 cm, aby se oplatila celá akce - polyš, lepení, dovoz materiálu, práce,... Samotný polystyren bude z celé investice ta nejlevnější položka. Nevím ale , jestli to je ve Vašem případě možné. Celé by to bylo jinak, kdyby jste měl v plánu i měnit okna (pokud nejsou). Pěkně by se předsadili a izolace by šlo dát více. Starými okny uteče více tepla než nezateplenou zdí.
wworazim, naprosto souhlasím s Filipem. Polyš nedávejte, raději vatu, zateplení 5 cm není zateplení, mezeru mezi palubky a vatou je třeba
Doplňte izolaci do oken a stropu.
Také jsem spíše pro vatu. Ale mám zbytek polyše, který bych dal dolu,na začátek caa. 50 cm, kvůli vzlínání vlhkosti odspodu. Asi je to blbost? Mezera mezi palubkou a izolací by stačila 1 cm? Nechci hlavně zateplovat, jen kdyš mezi latěma vznikne mezera, tak aby byla nějak vyplněna. Mám dát mezi palubky a vatu nějakou folii? Okna také izoluji a strop už jsem izolačně zlepšoval.
To vzlínání vody polystyren nezastaví. I když si hodně lidí myslí, že je to skleník pro dům, není to pravda. Spíš je otázka, jak máte zdi zajištěny od základů. Podřezal jste stavbu a nebo je nějak jinak chráněna proti vzlínající vodě? Pokud ne, tak to bude první problém, který je třeba řešit. Mezera 1 cm mezi palubky je málo, je třeba tak 3 cm. Vata se pak chrání nějakou pojistnou fólií, který pouští ze zdi ven vodní páry. Naopak chrání proti větru a případným kapkám deště. Někdy mají toto kašírování už i zateplovací desky. Pojistné fólie má v nabídce třeba Juta a DuPont. Okna izolujete jak?