Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zateplení RD

Dobrý den,
jsem si vědom, že na téma zateplení RD tu již bylo zodpovězeno hodně dotazů. Ale jelikož i mnme příští rok čeká zateplení RD, trápí mě hlavně otázka rosného bodu, protože použitým izolantem bude polystyren. Pochopil jsem dobře, že když projektant podle výpočtů určí tlouštku izolace 10 cm, s tim že rosný bod vyjde bezpečně do izolace, a já pro jistotu dám tlouštku izolace 12 cm, mohu být klidný? A jak je to s větráním? Opravdu jako prevence proti kondenzaci stačí 5 krát denně udělat průvan aby se vzduch trošku hnul?
Náš barák: tlouštka stěn 45cm, eurookna s izolačním dvojsklem, částečně zateplená střecha, kondenzační kotel Buderus, místnosti vytápěné na 20C.
Děkuji všem za reakce.

Rád bych tuto debatu ve vlastním zájmu rozvedl, ale zatím to skončilo na této ůrovni. Jde mi hlavně o odstranění obav z kondenzace při použití polystirenu a tudíž nějakých rad pro předcházení tohoto neduhu. Snažil jsem se dodat i nějaké technické parametry domu. Dobrá 10 cm je asi málo, kolik je tedy dostatek při této síle zdí?

Chlapi, nerad bych aby to vypadalo, že dělám tajnosti, ale fakte nejde každý barák zateplit stejně. Tvrzení že Franta to udělal a mě to musí taky sloužit je špatné a pak je poradna (jiná) dotazů jak odstranit vady zateplení.
Třeba dneska jsem řešil "že se mu uhýbá patní lišta" psali jsme si půl hodiny a pochopil proč je v 90% zakládací lišta zbytečná a pro blematická.
Proto raději vedu debatu po ICQ skype, páč je to mnohem rachleší a přesnější. Musím objekt nějak vidět, alespoň fotky, pak dodáte detaily a ......

pane Milane, upřednostnování Vašeho způsobu komunikace mi není nepříjemné a jak jsem již napsal v rámci možností se s Vámi spojím. Když tedy doplním, že barák je suchý, okna euro, sklo izoglass 13mm vnitřní rámeček, střecha vata 18cm, na špalety dám max 3 cm polystyrenu, tak 15 cm polystyrenu je dostatečná síla?

samozřejmě je toto již lepší,
"okna euro, 13mm rámeček (zřejmě strší hliníkový) nic moc kvalita, dneska již takové nedělají
"střecha vata 18cm" je žalostně málo, bohužel, opět z dřívějších dob dobré, ale to stála kWh 45 halířů.
"max 3 cm polystyrenu" to by šlo

15 cm je až až, v porovnání pro ostatní (špatné) izolace .

Taky jsem si všiml že na ostatních poradnách často s čitateli polemizujete o užití patních lišt a lepení sádrokartonu pěnou nežli kotvit. Jak by to tedy mohlo být v mém případě, když izolant se bude dávat do výšky sedmi metrů, při této síle izolantu a barák je takřka odkrytý a v období nárazových větrů je to docela síla. Není kotvení jistota proti odfouknutí. Jinak děkuji

Jojo, správně čtete.
"polemizujete o užití patních lišt" ano 90% patních lišt je zbytečných a někdy kontraproduktivní.

"lepení sádrokartonu pěnou" to je alternativa, když nejde konstrukce
"sádrokartonu pěnou nežli kotvit" toto větné spojení jsem nepochopil, co myslíte kotvit SDK?

Pokud budete lepit 10-15cm EPS pěnou, je předepsáno ETICSem dolňkové kotvení.
Pokud budete lepit 10-15cm EPS lepidlem, nemusí být dolňkové kotvení, pokud "nehrozí období nárazových větrů".

"Není kotvení jistota proti odfouknutí" to je na dlouhou diskuzi, ale ještě se nestalo, aby upadl dobře přilepený izolant jenom nepřítomností kotev. Vždy se tak stane, když je špatně přilepeno, ať jsou hmoždinky nebo ne.
Vždy se musí vycházet z příčiny poruchy.
Ještě jsem neviděl odloupaný izolant z rodiného domku.
Není domek jako domek, třeba u Vás, píšete "když izolant se bude dávat do výšky sedmi metrů" a mám si představit, že je to nejvyšší bod špice štítu a přesah střechy je 80cm, nebo je to rovná střecha a na izolant se musí udělat okapové zakončení?

Proto se musí posuzovat každý dům zvlášť.

Mohl bych psát znalecky, že na každé zateplení je třeba projektová dokumentace, odtrhové zkoušky ,,,, ale to je zbytečnost a zavádění jinam.
zkušenosti a logika.

Oprava. Skutečně jsem měl na mysli kotvení EPS běžnými taliřovkami. Izolant bude po celém obvodu baráku schován pod přesahem střechy cca 40 cm. Takže když vynechám patní lištu a budu EPS lepit lepidlem, pouze na nejvíce namáhané straně dám talířovky, a za předpokladu dobře odvedené práce, nemusím mít obavy?
A ještě k té síle izolantu. Když tak chodím po naší vesnici a sem tam se projedu i do okolních, tak vidím že vetšina lidí dává při stejné síle zdiva 45cm (plná cihla) co mám já, EPS o síle 8 - 10cm. Ti kteří tímto způsobem zateplily, a ptám se jich osobně, nemají žádný problém. V mém případě se stále utvrzuje min.15 cm neli více. Tak bud na to většina kašle a věří že to stačí, nebo to jsem já kdo je zbytečně vystrašený(rosný bod) a raději si to pojistím větší tlouštkou izolantu? Diky

Ke stěně baráku v patře je balkonek o rozměrech 200 cm na 100 cm a tlouštce 30 cm. Pochozí povrch je beton krytý plechem. Bude se i on (balkon jako celek)zateplovat a jestliže ano, jak vyřešit pochozí vrstvu? Díky

Vážený pane,
jestli na izolování RD použijete EPS, porušíte všechny možné fyzikální zákony, a tedy si zasloužíte přezdívku BLBEC.
Jestli Vám projektant určí tloušťku EPS 10 cm - dejte mu do DRŽKY - protože to je IDIOT a krade Vaše peníze.
EPS mká velký difůzní odpor - tedy nepropustí vlhko. I když se teoreticky dostane rosný bod dovnitř EPS, v praxi to vypadá tak, že VEŠKERÁ voda se zastaví na povrchu a ZKON-DEN-ZU-JE - tedy budete mít mokrou zeď.
Taky by Vás měl Váš pan gauner projektant seznámit se zkutečností, že větrání nemá vliv na rosný bod.
Nesmysly o počtu větrání jsou na úrovni zapálení svíčky proti blesku. . . .
AS

[mod]Můžete mít jiný názor, ale prosím vyjádřete ho slušně (Rce)[/mod]

Taky by Vás měl Váš pan gauner projektant seznámit se zkutečností, že větrání nemá vliv na rosný bod.

Za domaci ukol: V dome s uzitnym objemem 300m^3 vyvetrame a nahradime tak nevyhovujici vzduch s teplotou t1= 21°C a relativni vlhkosti 75% vzduchem z venku o teplote t2=0°C s relativni vlhkosti 80%(venku je pekne lezavo). Opetovne zapneme topeni. Vypoctete: Relativni vlhkost v dome po znovuohrati vzduchu, naklady na znovuohrati(Ochlazeni steny behem vetrani zanedbejte, kilowatt hodina za 2.2Kc, primotop ucinost uvazujte 100%), mnozstvi vody v litrech ktere opustilo dum, teplotu rosneho bodu pred a po vyvetrani.

Az od vas uvidim vysledky, bude mit cenu se bavit dal.

No viděl bych to takhle. Vlastníš stádo ovcí, z jejich vlny vyrábíš izolační desky. Ale kvůli krizi a ceně ji od tebe nikdo nekupuje, tak skupuješ polystyren, pak ho recykluješ a poté pomlouváš, v domnění, že se tvá situace zlepší. Bingo

Na použití EPS je tu mnoho rozdílných názorů. Co takhle si udělat anketu. Určitě je tu hodně lidí a živnostníků co už zateplení RD realizovali s použitím EPS. Myslím si, že vždy je lepší praxe než teorie. Jaké jsou tedy Vaše zkušenosti? Stačí psát heslovitě např. tlouštka zdi a materiál/udržovaná teplota uvnitř objektu/stav zdí před zateplením(suchá, vlhká)/použitá tlouštka EPS/a konečně KONDENZUJE NEBO NEKONDENZUJE. Jestli jsem nenapsal nejáký rozhodující parametr prosím doplnte. Myslím si, že to bude zajímavá diskuse.

Ano, ale v zadání jsem se snažil odlišit i materiál:"tlouštka zdi a materiál/udržovaná teplota uvnitř objektu/stav zdí před zateplením(suchá, vlhká)/použitá tlouštka EPS/a konečně KONDENZUJE NEBO NEKONDENZUJE" No, kdyby někdo chtěl přispět do ankety, každý příspěvěk bude mnou a určitě i ostatními o zkušenostech prahnoucích lidech vítán.
Určitě se někdo v dodaných příspěvcích "najde". S pozdravem

my mame novy dum (1PP, 1NP, 2NP) z Porothermu 44 CB Dryfix, ve strese 30 cm vaty, vsechna okna drevena EURO trojskla (profil 92), dum je podsklepeny (sklep nevytapeny), zatim bez fasady. Resime zda zdivo jeste zateplovat pomoci vaty nebo EPS, popr. jakou tloustkou. Poradte prosim..

Dům zateplen v září, mě je 33, teplovodní krbová vložka + solár, topení podlahové, střecha 15 cm polystyren + hliníková folie, podlaha 10 cm podlahový polystyren + systémová deska vč. 2 cm polystyren, okna obyčejná plastová dvojsklo (výplň Climaplus Ultra N 4-16-4 U=1,1).

V projektu se zateplením počítáno nebylo, to jsem si vymyslel sám :-)

my mame novy dum (1PP, 1NP, 2NP) z Porothermu 44 CB Dryfix, ve strese 30 cm vaty, vsechna okna drevena EURO trojskla (profil 92), dum je podsklepeny (sklep nevytapeny), zatim bez fasady. Resime zda zdivo jeste zateplovat pomoci vaty nebo EPS, popr. jakou tloustkou. Poradte prosim..

No, v našem případě je mezi trámy nacpaná 18 cm vata (ANO, VÍM ŽALOSTNĚ MÁLO), trámy neizolované a sníh a mráz drží a taje rovnoměrně. Já se v těch informacích o izolacích nějak ztrácím. Kdyby to tak šlo jako za totáče. Mám chut na konzervu, tak jdu a koupím tu vepřovou, protože stejně nic jiného není a nebude, ale hlad zaženu. Takhle musí člověk pořád hledat aby náhodou něco neopomenul a ono to nakonec funguje stejně. To neznamená, že zavrhuji kvalitní materiál a postupy, ale vše s rozumem.

Předloni jsem zateploval dům postavený v roce 1980 zdi škvárovky cca 30cm,máme tam 10cm polystyren,plastová okna,zateplená podlaha na půdě.To vše přináši nemalou úsporu jindy jsem bral tak 100 metráků uhlí na zimu teď tak 35 a to mám dvougenerační dům 2x 3+1 byty teplota tak 21-22 stupňů.A co se týče vlhkosti v bytě o žádné nevíme ráno a večer 5 minutové větrání bohatě stačí a nemáme žádnou plíseň.Pří větším vaření vštrám průběžne.Zateplení mohu jen vřele doporučit...

Zdravím, nechce se mě zakládat novou diskuzi tak to přidám sem.

Taky jsem jeden z těch šťastlivců co se chystá zateplovat ale na části domu zároveň s fasádou si chci do fasády zabudovat solární panel. Problém je v tom že pod panel nechci dát polystiren ale vatu (přece jen je to jistější). To, že se dá polystirén lepit pěnou to už jsem se jednou ptal a zjistil jsem že ano.

Dá se tou pěnou lepit i minerální vata? Nebo budu muset použít klasické lepidlo.

Děkuji to jsem potřeboval vědět o difuznost mi nejde, protože stejně celý dům až na místo pod panelem bude zateplen polystyrenem. Ale solární panel (měděné potrubí s měděným výměníkem) rovnou na polystyrén dát nemohu už jen kvůli možné teplotě prý snad až 110 stupňů. Stavím si tenhle solární panel sám a bude vlastně součástí fasády, proto jiné zateplení přímo za panelem a těsně kolem panelu.

Potrubí už půjde v izolaci přímo v polystyrénu (to už jsem tady někde četl, ale s plynem, že to jde).

Co se týče vláken tak do této chvíle jsem nad tím nepřemýšlel takže si velmi rád nechámv v tomto ohledu poradit.

Za pomoc děkuji.

Plž

Mé zkušenosti se zelenou nedotací jsou takové že když jsem to propočítal tak vše co bych investoval do firmy a kulatých razítek by spolkla dotace a tedy to vyjde přibližně stejně ne li levněji když si to udělám sám. Navíc panel si stavím sám měděný potrubí taky dám dohromady a další různé prvky (redukční ventil, směšovací ventil, čeradlo, řídící jednotka, čidla, expanzka, nádrž a pod.) kupuji dle potřeby a cen od různých výrobců. Pokud bych kupoval komplet vyšlo by mě to dráž.

Na zelené dotace jsem se díval i vrámci zateplení ale problém byl stejný zelená je zkrátka podpora stavebních firem nikoliv majitelů domů.

Plž

Fyzikální zákony platí i v nezatepleném domě.Abys tu potlačil vliv rosného bodu,musíš víc topit.Vyjít musíme z definice rosného bodu.Je to teplota,
při níž relativní vlhkost vzduchu(a to i difundovaného ve zdivu a izolaci),dosáhla 100%.Pak začne voda kondenzovat.Tomu ve zdivu bez izolace zabráníme dostatečným topením.Ale také velkými ztrátami tepla.Každým zateplením,tedy i slabým,posunujeme rosný bod ven.Ale zase je to spojeno s dostatečným topením!Když zateplíme zeď 20 cm polystyrenu a budeme si myslet,že nemusíme topit,je to omyl.Stěna se stejně prochladí,jen to trvá déle.Proto je nutný ohřev stěny a äkumulace tepla v ní,aby k uplatnění vlivu rosného bodu nedošlo.Pokud se dostaví vlhnutí a plísně u zatepleného domu,je potřeba kromě snížení relativní vlhkosti větráním také víc topit.
JABRAKA

Jak jsem již zmínil hodlám zateplovat polystyrenem. Ted jsem si pořídil vlhkoměr, že si změřím vzdušnou vlhkost jěště před zateplením a ejhle. I když je barák suchý(žádná vlhkost nevzlíná zdivem kvůli špatné izolaci) pouze je v jednotlivých místnostech více kytek, ale žádný extrém, hodnota se drží kolem 68-70%. Můj dotaz zní. Čím to může být způsobeno? Ovlivnuje vnitřní vlhkost vlhkost venkovní, tím že když je venkovní 80% tak prostupem přes zdi zvyšuje vnitřní? Děkuji

No mně to docela vystrašilo. Co takhle procházím net, tak podle informací zjištuju že optimal je 40-60%. A tak mně napadlo jestli při této hodnotě má smysl zateplit, protože potom bych svýšeným větráním,pro dosažení optimálu, degradoval pozitiva zateplení a toje ůspora tepla.

Optimal ano, ale ne mezni hodnota. Po letni bource ma kazdej doma 90% a neni to vubec zadnej problem.
Co se vetrani tyce, ohrev vzduchu je pomerne levna zalezitost. Schvalne si zapocitej: Merna hustota vzduchu je cca 1,3kg/m^3, tepelna kapacita 1kJ/kg°C jeden kJ je 1\3600 kWh. A ted to naflakej do kalkulacky(nevim jakej mas objem baraku) a zjistis, ze ohrev vzduchu o 20°C stoji par korun. Co je drahy na topeni, je ohrivat zdi a prostup tepla okny a zdivem. Ohrev vymenenyho vzduchu je drobnej peniz.

Ještě mne napadlo, když jsi zminoval povrchovou teplotu stěn. Podle projektu se mi po zateplení zvýší teplota stěn o 6 C na 19,9C při teplotě v místnosti 20C, takže skoro žádný rozdíl. Bude teda platit, že i při této vlhkosti by se neměla na povrchu stěn srážet.

To se mi zda az nerealny - pulmetr vaty? Pri takovymhle rozdilu, co si tak pamatuju ze zakladu letecky meteorologie se zacne voda srazet kolem 98% vzdusny vlhkosti, takze prakticky nikdy. Jina situace muze byt u oken. Ale jeste jednou, to je hodnota pri venkovni teplote -15? To by byla fakt bomba...

No nerad bych psal blbosti. Hodnoty pro výpočet navrhovaného izolantu: vnitřní teplota vzduchu 21C, venkovní teplota podle ČSN -15C, relativní vlhkost vnitřního vzduchu 55%, relativní vlhkost vnějšího vzduchu 84%. Podle výpočtu: navržený izolant 120mm EPS, vypočtená vnitřní teplota stěny 19,9C , vypočtená teplota na styku vnější původní omítky s izolantem 15,4C při venkovní teplotě -15C.

Zde ještě doplním dotaz k předchozímu článku. Hodnoty které udávám jsou počítané pro relativní vlhkost vnitřního vzduchu 55%. Kam se posune rosný bod ve zdivu při stejných hodnotách ale relativní vlhkost vnitřního vzduchu 70%? Byl by stále v izolantu?

jojo,
"žádná vlhkost nevzlíná zdivem kvůli špatné izolaci" to jste měřil ve zdi? dělal jste sondy?
"vlhkost venkovní, tím že když je venkovní 80% tak prostupem přes zdi zvyšuje vnitřní"
Ne nikoliv, parciální tlak uvnitř je větší, nežli venku. (nebavme se o průvanu, větrání a podobně)

Slyšel jste o "dýchání zdí" to je sice nesmysl, ale podobné je toto způsobeno právě vyšším tlakem v místnosti.
Pokud máte vlhkost ve zdivu, musíte volit difuzní izolant, nebo odstranit vlhkost.
Měřte denně a po třech měsících budeme chytřejší!!

Já bych to nechal,až nastane kritická situace.Když zjistíš,že se ti někde potí zeď,stačí přidat na topení dva - tři stupně.Spotřeba tepla příliš nevzroste,ustaví se rovnováha,zeď naakumuluje teplo a dodávka z topidel poklesne,při správné regulaci.
JABRAKA

Dobrý den,
taky planuju zateplovat, mám starší domek a rozhoduju se jestli polystyremen nebo vatou. Vatou protože "dýchá", polystyrenem protože je levnější. Mám zdi celkem 52cm plná cihla, kdyžna to dám 10 cm polystyrenu, vnitřní teplota 22°C 50% vlhkost = rosný bod 11.1°C
při venkovní teplotě -12°C bude povrchová teplota zdi pod izolací 14,5°C. to zanmená že rosný bod je v izolaci, a ted dotaz když tam bude vata, tak zvlhne?
Pak by bylo lepší požít polysten ne?
Honza

3 zdi jsou plná cihla 4 ytong 30(36,5cm).
Spáry a překlady jseom nepočítal to máte pravdu. jak budu mít trochu času orientačně dopočítám.
No z Vaši odpovědi usuzuju že 10 cm je málo? Počítal jsem rozdíly mezi tlouštkami izolace a rozdíl úniku tepla při 10cm a 16 cm je 3W. Samozřejmě to není jediné hledisko pro výběr tl. izolace, ale jak to teda bude s vatou když bude v ní rosný bod bude to vlhnout a tím ztrácet izolační vlastnosti nebo uvažuju špatným směrem?

Dobrý den,hodlám zateplit RD eps 120,plná cihla-75cm ,okna plastová zasklení 1,1-je 120 eps dostačující?Dále řeším kotvení eps,výška stěny je 3m ,původní omítka bude odstraněna,lepení bude provedeno na zdivo budou stačit 4hmož./1m2 uprostřed desky? Děkuji za radu.

Kvůli výpočtu tlouštky EPS jsem zadal projektantovi, že barák je z plných cihel, a doporučil 120mm EPS. Jenže při té rozebírce kuchyně jsem zjistil že je postaven z takových těch šedých dutých tvárnic (neznám název). Má to nějaký dopad na výpočet tlouštky izolace, jsou tyto tvárnice lepší nebo horší než cihla.

pro sichr byste mohl dát všude hmoždinky a třeba i 10 na metr
ale proč. dáte pro sichr dvojitou perlinku, kdyb náhodou letěla kráva s rohem do zdi?

dokud si neuděláte zkoušku přídržnosti, neuvěříte že to drží OK. Chodím 2x ročně na přdnášky a školení na zateplení, ale ještě se nestalo, aby školitel sdělil na můj dotaz, zdali někdy viděl opadaný izolant na domku do výšky 10 metrů
NIKDY nikdo neviděl, nebo mi to neřekl.

vata je hydrofobizovaná, takže opět vyschně, ale samozřejmě podle soudního znalce utrpí na hodnotě. Výrobci ale tvrdí že nikoliv.
Takže jestliže je ve vatě vlhkost, neizoluje tolik, navíc kvůli ceně dávají lidi méně vaty, má i horší lambdu...

odborníci,,,,,kdo je odborník, ať zvedne ruku...... každý je mistr...

Ctěl bych se zeptat na zateplení 10 let starého domu. Zdi jsou z POROTHERMU 45cm + omítka. Chtěl bych přivrtat na fasádu latě 5x3 a mezi ně vložit polystyren nebo vatu 5 cm silnou a přímo na latě přibít palubky 15 mm. Musí být mezi palubkami a izolantem nějaká mezera ( jak velká) kvůli odvodu vlhkosti? Vkládá se také mezi obložení a izolant nějaká fólie? Nebude nějaký problém s rosným bodem?

S rosným bodem bohužel problém bude. 5 cm je jak když plivne, klasický fasádní polystyren 70F Vám přidá na tepelném odporu asi jen 1.3 m2K/W. To je velmi málo. V takovém případě bych já osobně neuvažoval o zateplení zdi. Spíše bych mrkl na okna, střechu, v případě bungalovu na strop. Tu zeď alespoň 10 cm, aby se oplatila celá akce - polyš, lepení, dovoz materiálu, práce,... Samotný polystyren bude z celé investice ta nejlevnější položka. Nevím ale , jestli to je ve Vašem případě možné. Celé by to bylo jinak, kdyby jste měl v plánu i měnit okna (pokud nejsou). Pěkně by se předsadili a izolace by šlo dát více. Starými okny uteče více tepla než nezateplenou zdí.

Také jsem spíše pro vatu. Ale mám zbytek polyše, který bych dal dolu,na začátek caa. 50 cm, kvůli vzlínání vlhkosti odspodu. Asi je to blbost? Mezera mezi palubkou a izolací by stačila 1 cm? Nechci hlavně zateplovat, jen kdyš mezi latěma vznikne mezera, tak aby byla nějak vyplněna. Mám dát mezi palubky a vatu nějakou folii? Okna také izoluji a strop už jsem izolačně zlepšoval.

To vzlínání vody polystyren nezastaví. I když si hodně lidí myslí, že je to skleník pro dům, není to pravda. Spíš je otázka, jak máte zdi zajištěny od základů. Podřezal jste stavbu a nebo je nějak jinak chráněna proti vzlínající vodě? Pokud ne, tak to bude první problém, který je třeba řešit. Mezera 1 cm mezi palubky je málo, je třeba tak 3 cm. Vata se pak chrání nějakou pojistnou fólií, který pouští ze zdi ven vodní páry. Naopak chrání proti větru a případným kapkám deště. Někdy mají toto kašírování už i zateplovací desky. Pojistné fólie má v nabídce třeba Juta a DuPont. Okna izolujete jak?