Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zásuvka pod oknem

Ahoj,

rád bych venkovní zásuvku s vypínačem - pro připojení sekačky, popř. čerpadla k bazénu. Mám zásuvku i vypínač se stupněm ochrany IP44, obojí bych namontoval pod parapet. Okno je pod balkonem, zásuvka bude jištěna chráničem.

Jsou nějaká specifika pro zapojení, čeho se vyvarovat? Raději se 10x blbě zeptám, než abych udělal nějakej průšvih nebo čuňárnu. :)

Děkuji.

Venkovní zásuvku natáhni z domovního rozvaděče (tam kde se nachází jištění ostatních okruhů v baráku) kabelem cyky 3x 2,5.
(zasekat nebo el.lišty)

požadavky.:

1) venkovní zásuvka musí být GO (krytí minimálně IP 44 )
2) zásuvka musí být přes proudový chránič... 30mA
3) samostatně jištěná ! ( můžeš použít chráničojistič, tím vyřešíš bod 2,3) max. však 16A
4) na jaký podklad bude montována (hořlavý,nehořlavý)
ABB vyrábí (nejen) zásuvku s vypínačem v béžové barvě a můžeš to přimontovat na hořlavej podklad

teď mi ještě řekni, co tam chceš za vypínač a co budeš rozsvěcet?

1) venkovní svítidlo krytí minimálně IP 54...
2) na jaký podklad bude montováno? ohlídej si značku F a nebudeš muset dávat podložku.

1) IP 44 mám;
2) chránič také mám;
3) samostatné jištění však nemám - chtěl jsem jí připojit ke stávajícímu okruhu zásuvek na chodbě;
4) klasicky na omítku, kousek pod plastovým parapetem.

Vypínač mám také s ochranou IP 44, rád bych jím ovládal tu zásuvku.

Takže jediný problém je asi v tom extra jištění, co?

Jinak trochu mimo - s ABB mám dobré zkušenosti, minulý týden jsem od nich koupil zásuvku s integrovaným chráničem a super. :)

Vypínač mám také s ochranou IP 44, rád bych jím ovládal tu zásuvku.

Můžeš mít vypínanou zásuvku, tam problém nevidím... pozor ! Zásuvka je stavěná na 16 A, jistič tam máš (třeba) na 16A, ale vypínač pouze na 10 A. Ten by ti odešel jako první.Musíš použít vypínač,kterej je stavěn na 16A (určitě se vyrábí) a nebo to omezit jističem na 10A. Vždy přerušuj a vypínej jen fázovej vodič !

Takže jediný problém je asi v tom extra jištění, co?

Píšeš, že si chceš dát venkovní zásuvku a připojit jí k nějakým vnitřním zásuvkám v domě.Můžeš to tak udělat, ale dával bych si pozor na určité věci.
1)Na jeden okruh maximálně 10 zásuvek.Doporučuji ti,ale tu venkovní zásuvku jistit samostatně, protože při případném zkratu ti to může vyhodit třeba něco v baráku (např. lednici - a to by jsi určitě nechtěl - nevidím na jaké zásuvky to chceš chytnout).

2)Další podmínka je, aby tato venkovní zásuvka byla přes chránič. Pokud použiješ chráničojistič (Integrovaný jistič s chráničem tzv. 2v1 - výrobce EATON ), tak pak počítej s tím, že v bytě ti půjdou některé zásuvky přes chránič....
Přes chránič se nedává lednice a zásuvky na pc.(platí pro všechny nové rozvody v soustavě TN-S)

3)Pokud máš staré rozvody,(TN-C) tzn 2 vodiče k zásuvkám, tak tu novou zásuvku by jsi měl zapojit taktéž postaru... ( PEN se rozděluje pokud možno jen v bytové rozvodnici ! - rozdělení za rozvodnicí se považuje za tzv. prasečinku ! ) pak použít proudový chránič nemůžeš.Případnému revizákovi řekneš, že jsi tu zásuvku dával na stávající rozvody...což je OK.možná ti řekne,že jsi jí měl udělat nově, tak mu pak musíš zaplácnout pusu.. ale měl by to tolerovat.

Přes chránič se nedává lednice a zásuvky na pc.(platí pro všechny nové rozvody v soustavě TN-S)

Muzu se zeptat proc, resp je to tak povinne? Ja je pres chranice mam. Ale je pravda ze pres separatni, takze jeden vypadlej chranic neznamena vypadly vsechno v baraku.(Mam 3 chranice, jeden na ven a dva na zasuvky po byte.)

U lednice nevím, ale u PC zásuvek je to kvůli spínaným zdrojům. Už si nepamatuju přesný důvody, ale bavili jsme se o tom s vyučijícím na školení vyhlášky 50.
Ale mám pocit, že se to týká hlavně případu, kdy je připojeno hodně PC najednou, vůli jednomu počítači to nevypadne.

to by mi spis prisel logickej kotel nebo sporak, tam se malym proudem skrz plamen na zem zjistuje ze to hori. Ale jde to pres odpor v radu megaohmu, to vyhazovat nemuze.
U PC zdroje se obcas vysokonapetovym kondenzatorem propojujou zeme zivy a nizkonapetovy strany. Nejakej ten leakage current norma pripousti, ale to je malo, 0.75mA pro zarizeni s dvojitou izolaci, az 3.5mA pro uzemeny zarizeni(sem se pro jistotu kouknul, pac mi to nedalo).To se ale tyka vsech zarizeni... Takze je pravda, ze 10 mizernejch PC na hrane normy vyhodi FIcko a vsechno je OK. No, sem zase o neco chyrejsi.