Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co dělat proti zamlžování (orosení) skla?

V tomhle podzimním počasí, které právě panuje, se mi vždy ráno zamlží čelní sklo u vozidla z vnitřní strany, ale stejně tak se mi doma u rodinného domu zamlžují a úplně orosují z vnitřní strany i skla na oknech. Dá se proti tomu něco dělat? Jakým přípravkem bych měl ta skla ošetřit, aby se nazamlžovala?

To se mi zdá moc komplikované. Neříkejte mi, že v dnešní době neexistuje nějaký chemický prostředek na okna, který zabrání jejich zamlžování? Přece už něco takového muselo být dávno vynalezeno? Co dělají třeba piloti letadel, když se jim zamlží sklo u letadla? Co dělají kosmonauti, když se jim zamlží průzory kosmické lodě? Co dělají námořníci, když se jim zamlží periskopy?

Do auta prodávají takovou hadru, co se tím otře sklo a údajně se nepotí. Pravda, nepotí. Tak hodinu...

Mě by zajímalo, jestli někdo nemá recept, jak zabránit pocení brejlí. Jdu po ulici, pohodička. Vstoupím do hospody a rázem vidím absolutní ho*vno. A to mám brejle za 10 litrů, bifokální a já nevím co ještě, jen si pamatuju, že prodavačka mumlala i něco, že se nepotí. Jestli myslela ty brejle nebo sebe, to už nevím, ale brejle se zcela určitě zapotí a to tak, že okamžitě. Prodavačku jsem nezkoušel.

Nedokážu si představit skla, ať už bifekální nebo jiná, která by se nepotila.
Sklo se nepotí obecně po přetření a rozleštění indulony nebo třeba suchého mýdla. Funguje to i na brejle, akorát že čučet přes skla zamaštěná indulonou mě prudilo ještě víc, než orosená skla.
Tak jsem šel do čoček.

Já si to také nedovedl představit, nepotící se brejli. Ta výstavní modelka v Eiffel optic mě ujišťovala, že je napatlaná nějakou spejšl vrstvou a určitě se nebude potit, mají na to patent. Je fakt, že asi normálně se tolik nepotí, ale když jsou vymrzlý po 50ti km pochodu v -30ti po horách, tak vstup do hospody se rovná totálnímu oslepnutí během jeden a čtvrt okamžiku. Viz třeba tady popsané zážitky.

Ne myslim citron, takove kysele zlute ovoce ... koupis v kramu s ovocim a zeleninou ... tohle co je na obrazku je lahvicka v ktere je neco co stave z citronu bude chemicky podobne, predevsim chuti a barvou ... :-)
No ne ... ja mam dojem ze mi toto nekdo nekdy poradil a ja to zkousel pri holeni na zrcadlu v koupelne ... ale jestli to sto pro fungovalo to nevim ... ale vim ze konkretne u toho holeni mi pomuze kdyz vemu kousek holici peny a rozpatlam ji po zrcadle ... to se pak vidim sice blbe ale aspon nezamlzene :-)))

Jsem jednou koupil do auta nějakou obdobnou (tuto ne) sprej Anti-blééé a na sklech se udělal hnusný mýdlový povlak, který když nastala atmosféra pro mlžení skel, začal odněkud příšerně pěnit a bylo vidět taky kulový. V noci i za sucha to dělalo od protijedoucích světel dělalo děsné reflexy, že to až bylo nebezpečné. Nechtěl parchant z toho pryč, drbal jsem skla jak cvok, než jsem se toho zbavil. Sprej letěla obloukem přes zdivo sběrného dvora, na rozloučenou doprovázená hojností nadávek. Možná jsem toho tam nacamral moc, možná to bylo od čínského výrobce. Chci věřit, že v době moderní chemie někdo dokáže vyrobit i použitelnou věc.

Já jsem ,hlavně proti zamrzání oken v zimě,zkoušel čistý glycerin.Ten skutečně funguje,okno je sice mokré,než zafunguje topení,a namrzavý povlak se netvoří,nebo jde velmi lehce oškrábnout.Ale v noci hrozí oslnění,ten povlak je v protisvětle hodně rozptylný.Je potřeba tu vrstvu suchým hadrem rozleštit.
JABRAKA

Kalafuna. Neměla by být moc vymrzlá, ani moc teplá, pokojová teplota už je moc. Kusem kalafuny nakreslit na sklo tenkou mřížku s oky tak 3x3 mm a rozleštit. Práce je to pro vraha, ale výsledek vydrží. Jo, čím je kalafuna světlejší, tím lépe. Nepoužívat doma přetavenou...

My jsme si koupili Foggystop a musím říct, že funguje na 90% . Je to takový pytlík naplněný čímsi co pohlcuje vlhkost. Jednou ale když jsem měl mokré sedadla od sněhu, bylo dole a na okrajích sklo přece jen zamlžené, ale to nevadilo výhledu.

Já na to používám ventilátor topení, Přepnu to na foukání na okno a když chci aby to bylo rychle, zapnu klimatizaci a ta stahuje vlhkost. Na vojněj za druhé světové války jsme používali na plynové masky jádrové mýdlo, udělal se křížek a rozleštil.
Jinak v autokosemtice se prodává dost přípravků, např. http://www.abro-czech.cz/index.php?page=shop.produ ct_details&flypage=flypage.tpl&product_id=110&cate gory_id=13&option=com_virtuemart&Itemid=178&lang=c s&vmcchk=1&Itemid=178.

na okna doma je recept v optimální vlhosti, teplotě a kvalitě oken.
Na okna v autě 100% funguje mít je čistá. Vylepšit se to dá puštěním ofuku, optimálně klimošky. Dokonale čisté okno má plochu třeba 1m2, poprskané třeba 3m2. Hádejte na které ploše se může nahromadit víc "vody"? Na 1m2 nebo na 3m2?

Hmm..chytra odpoved, ale trochu vedle.

Mel bys vedet, ze pokud das topeni na max a pustis to s ventilatorem, jeste si to zhorsujes, protoze pokud neni auto uz opravdu zahraty a nefouka horkej vzduch, tak teply vzduch je daleko vlhci, nez studenej !!

Nehlede na to, ze beres teplo motoru a ten se pak daleko dele ohriva, mam osobne vyzkouseno, pokud jedu s vypnutym topenim, tak se motor Voda v okruhu na 90°C) ohreje i o 5 km drive, nez kdyz dam nesmyslne topeni na max od zacatku .

Takze pokud je klima, dat na studeno a zapnout klimu, to je pak fofr, teda pokud uz ta vlhkost na tom okne nezmrzla, to je pak vopruz.

mně to v současném autě klimuje furt, takže štelování teploty neřeším (navíc mám na přední okno zapínatelný příhřev ofuku skla elektřinou - zcela zamrzlé okno je bez škrábání čisté (zvenku i zvenčí) za cca 5-7 minut). Ale pamatuju se, že když jsem měl ještě fábku, tak stačilo foukat teplý vzduch (protože tím, že to na to sklo masivně fučí, tak sebevlhčí vzduch nemá šanci kondenzovat - při takovém objemu vzduchu) - ovšem prvních pár minut to vypadá ještě hůř. Samozřejmě pokud bylo nad 5°C, zapnul jsem klimu a bylo hotovo rychleji (klimatizace odvhlčuje)