Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Elektronický průtokový ohřívač s libovolnou teplotou vstupní vody?

Máme solární kolektory pro vytápění a ohřev TUV. Celý systém bych rád doplnil nějakým průtokáčem. Bylo mi doporučeno, že mám vybírat jen z elektronických. Další omezení je jističem, musím tedy vybrat takový, který bude mít příkon cca 15 kW. Až sem by to nebyl problém.

Narazil jsem ale na to, že u průtokáčů je uvedena maximální teplota vstupní vody - nejvyšší možnou jsem našel u tohoto, který má max vstup na 55°C.

1) Co se stane, když se do průtokáče dostane voda teplejší? Není totiž problém dosáhnout teploty i přes 90°C.

2) Existuje nějaké zařízení, jakoby výhybka - je-li teplota pod 55°C, přepne se vývod A, je-li teplota nad 55°C, přepne se vývod B ? Tím by se dal průtokáč teplejší vodou "obejít" a vše by pracovalo automaticky.

Když jsem se ptal přímo prodejce na výše uvedeném odkazu, jejich odborník mi poradil, že jediný možný způsob je předehřátou vodu z kolektoru ochladit přes směšovací ventil na požadovanou vstupní teplotu a následně ohřát na požadovanou výstupní teplotu - což mi přijde velmi debilní řešení

Akumulační nádrž samozřejmě mám. Vnější má 600 l a je do podlahového topení, vnitřní má 150 l a ta je na TUV. Ta ale tento problém neřeší.

Ve dnech kdy topíme (teplovodní krbová vložka na dřevo), je vše bez problémů, voda je dostatečně ohřátá. Ve dnech, kdy není potřeba topit, ale slunce neohřeje vodu na sprchovací teplotu, bych rád využil průtokáč. A do něj půjde předehřátá voda z akumulační nádrže. Jestliže se průtokáč vsadí mezi akumulační nádrž a sprchu, bude přes něj protékat veškerá voda (ať teplejší než 55, nebo studenější) - studenější nevadí, ta se dohřeje. Ale ta teplejší by prý mohla průtokáč poškodit - ve slunečných dnech není problém dosáhnout TUV přes 90°C.

A na tu "výhybku" jsem se ptal právě v bodě 2 - jde mi o to, jestli něco takového existuje a jak se to jmenuje. A zajímalo by mě něco automatického, ať už mechanické nebo elektronické.

Něco takového je IMHOj zamontované právě v těch průtokových kotlech, kde je trojcestný ventil s termostatem. Jsou tam vlastně 2 okruhy, voda částečně koluje výměníkem kotle, částečně se pouští ven, což reguluje právě ten termostat. Odborníci laskavě prominou, jestli je to nepřesné. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud se to podělá (zanese vodním kamenem), voda se ohřívá jenom v kotli a nejde ven.

Aha, tak to ale neřeší můj problém.

Já mám různě předehřátou vodu v akumulační nádrži (ať už od kolektorů nebo od krbovky) a někdy bych tu vodu potřeboval přihřát nějakým obyčejným průtokovým ohřívačem.

Takže bych potřeboval něco takového plus termostat, který by řídil přepínání cest A nebo B, s tím že cesta A by byla přes průtokáč a cesta B by byla mimo průtokáč.

Teď jen jestli někdo zná takový výrobek v jednom, plně automatický.

Ale vždyť to je v podstatě termostatická baterie (myslím tím to, co radil prodejce). Pokud je voda předehřátá málo, tak to se studenou nemíchá, a pokud je voda teplejší, než maximálně povolená na vstupu do průtokáče, tak se smíchá a o maličko ochladí - ve finále se stejně vycamrá stejně vody, takže je to asi nejelegantnější způsob…

To možná jo, ale v akumulační nádrži mám vodu o teplotě 60°C. Chci si napustit vanu/kýbl vodou o teplotě 60°C.

Podle prodejce bych musel tu 60ti stupňovou vodu směšovacím ventilem ochladit na maximální vstup 55°C a v ohřívači si jí na těch 60°C znovu ohřát. A v létě bych takhle mohl chladit třeba z 90°C a to už není o maličko (A představ si, že některé průtokáče mají limit na 35°C - to není ani na sprchu). To potom docela postrádá smysl využívání solární energie. Zadarmo ohřát od slunce, potom ochladit, abych to zpětně ohříval elektřinou?

V rychlosti jsem načmárnul takový plánek, jak jsem si to představoval s tou výhybkou.

[http://kutilska.poradna.net/file/view/286-cesta-vo  dy-jpg]

Cesta A - teplota vstupní vody je menší než vstupní maximum, voda jde přes průtokáč (případně se cestou může přihřát) a do sprchy.

Cesta B - teplota vstupní vody je větší než vstupní maximum, voda jde mimo průtokáč rovnou do sprchy.

A já bych chtěl, aby ten ventil s termostatem pracoval plně automaticky. Jednou nastavit a už na to nikdy nešahat.

Je to docela jednoduché: sežeň si teplotní regulovatelný spínač, třeba http://www.elektroeden.cz/teplotni-spinac-10-az-10 0c+dp46150/ (MUSÍ mít přepínací kontakt!) a dva elektromagnetické ventily, třeba z rozbité pračky.Trochu jsem modifikoval tvůj výkres a budu se snažit to nějak popsat:

- vložit teplotní spínač tak, aby měřil teplotu vody kus před průtokáčem
- před průtokáč dát obyčejný T kus
- na jednotlivé cesty dát elmg ventily

A zapojení:
- na teplotním spínači nastavit telotu pro přepínání
- elmg ventil v bypasu - cesta B - připojit na kontakt relé, které se sepne, když teplota přeleze nastavenou teplotu
- elmg ventil u průtokáče dát na ten druhý přepínaci kontakt

[http://kutilska.poradna.net/file/view/287-cesta-vo dy-jpg]

Mělo by to fungovat takto:
- dokud teče studená voda, teplotní spínač je v základním stavu, elmg ventil před průtokáčem je pod proudem, tj otevřenej a ten druhej je zavřenej. Pokud teplota přeleze nastavenou teplotu, spínač přepne a elmg ventil před průtokáčem se zavře a ten druhej otevře.

Má to drobnou chybičku. Pokud vypnou elektriku, tak se neosprchuješ, protože ty ventily jsou bez proudu zavřený...

Ja si myslim, ze reseni jednim ventilem je malo. Tohle uz by melo mit vlastni logiku, aby voda, ktera vyteka mela VZDY stejnou teplotu. Rekneme 60°. Mit pak jeste jednu malou akumulacni nadrz (rekneme 20l), ve ktere by bylo cidlo na teplotu (ta nadrz kvuli setrvacnosti systemu). Dale pak cidlo v kotli TUV ze solarniho systemu. Na zaklade techto dvou informaci by system rozhodoval.

Tim jedine jsi schopen udrzet uzivatelsky komfort. Ve vyse zminenych resenich totiz predem nevis, jakou teplotu bude mit voda v teplem kohoutku a je moznost, ze ta teplota se bude v prubehu vypousteni menit.

Jestliže by se před průtokáč dal jeden takový ventil, co jsem psal, tak by to ohlídalo teplotu na vstupu do průtokáče a to je jediný problém, co mám.

Voda, která bude vytékat z průtokáče bude mít vždy stejnou teplotu, respektive takovou, jakou si nastavím. A pak už záleží na mě, jestli si ve sprše nechám tuhle výstupní teplotu nebo si jí ochladím přimícháním studené - ale to už by bylo klasickou baterií, rozhodně ji nyní nebudu měnit za termo.

Mohu se zeptat proč jen z elektrických?

Uvažuji taktéž o solárním ohřevu vody a narazil jsem na podobnou otázku s tím rozdílem že v současné době mám kombynovaný plynový kotel Protherm Panter na vytápění i na teplou vodu.

Teplotu vody v topení mohu mít i 90°C (zkoušel jsem to) a celkem v pohodě to jede. Navíc vím že pokud je teplota vyžší než nastavená kotel prostě vypne a nejde.

Maximlní ohřev TUV je nějakých 60°C a celé to vyřeším tím že mezi solár a kotel dám směšovací ventil nastaený někde kolem 60 (možná trošku nad) a kotel prostě nesepne.(tedy podobně jak ty chceš aby to fungovalo)

Nikde u tohohle kotle jsem nenašel infotrmaci o maximální teplotě vody která může do kotle vstupovat, tedy předpokládám že je v mezích možností téměř libovolná. (i proto že přes něj může téct až 90°C z topení) Proto se taky ptám na to proč elektřinu.

Já jsem přesvědčen, že průtokovému ohřívači je srdečně jedno, jakou teplotu vody má na vstupu. Nenapadá mě tam žádná součástka, které by to vadilo. Výrobce uvádí tuto vstupní teplotu proto, že po překročení nedojde k sepnutí topení (i pro různá bezpečnostní čidla) a tudíž by to lidi reklamovali. IMHO můžeš dát libovolný průtokáč, který se ti bude líbit s tím, že nesepne pro vstupní teplotu vyšší, než uvádějí. Možná uvnitř šneka budou nějaké ztráty a chviličku potrvá, než se šnekem procedí teplá voda.

Určitě ano ano. Akorát když bude protékat teplá voda bez ohřejvání topným tělesem, může to mít trošku větší ztráty, než rovný průtok. Bude to ohřejvat topné těleso a celého šneka vevnitř, místo naopak. Je to průtokový ohřívač, tak výrobce udává maximální vstupní teplotu, kdy ještě je to schopno vodu ohřát ještě víc. Nechceš-li ohřejvat, klidně tam pusť teplejší vodu.