Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký multimetr

Dobrý den, potřebuji poradit jaký multimetr mám koupit abych moch měřit průchozí proud a napětí od baterky ke spotřebiči. Potřebuji to měřit v autě takže aby to měřilo v rozmezí okolo 12V. Moc tomu nerozumím tak poprípade i poradte konkrétne jaký.

Do auta? Tam běhají celkem velký proudy, tam bych klasickej multimetr nedoporučoval, ty jsou do 10A a to ještě na krátkodobý měření. Na to je lepší sehnat si pořádnej ampérmetr.
Na jednorázový občasný měření se dá použít multimetr, záleží však na tom, jakej spotřebič máš na mysli (takovej klaxon pěkně žere). Obyčejnej měřák do tisícovky by ti na to stačil. Jen neber žádnej drek z Lidlu, tam bych měl strach o zdraví.
Takže to shrnu - upřesni požadavky měření, jinak nemohu dát tip na konkrétní typ.

Toto jsem taky kdysi řešil, pak jsem zjistil že u Felcky mi bralo proud v garáži když jsem nechal otevřené dveře aby vyschl vnitřek auta i když jsem měl vnitřní světla ručně vypnutá. Při otevření dveří se odběr proudu nepatrně zvýšil a po 14-ti dnech stání v garáži jsem už nenastartoval. Samozřejmě že odebírali proud i hodiny na palubovce, ale to bylo opravdu skoro neměřitelné (hodnoty si už nepamatuji). U těch dveří jsem to přičítal že je tam něco připraveno z výroby pro montáž alarmu nebo dálkového zamčení a dál to už neřešil.

Pak už opravdu nezbývá nic jiného než vyházet pojistky a zkoušet měřit. V klidu bez nastartovaného motoru by tam snad neměli proudit velká napětí nebo proudy a tak by mohl stačit i opravdu nějaký levný měřák. Pozor na zkratování ať nevyrazí třeba erbegy.

Pokud budeš mít na výběr, tak raději vezmi ten, co umí měřit větší proudy. Pokud se ti to vybíjí tak rychle, je možný, že tam teče i několik ampér, takže ber takový, co má rozsah do 10A. Pokud umí jen menší proudy, tak nebrat.

Přečteš si návod a zapojíš to podle toho. U vyšších proudových rozsahů bývá u solidních značek uvedena i maximální doba měření a přestávka mezi nima. Lepší je použít externí bočník a měřit úbytek napětí, nebo rovnou použít klešťový ampérmetr.

Postup - jak píše Karel.
A začni měřit na pojistkách. Vytáhni vždy jednu pojistku a místo ní narvi ampérmetr. Až pokud nic nenajdeš, tak můžeš zkusit proměřit proud přímo z baterky - tedy do přívodu k baterce zapojit ampérmetr. Jen proboha nic nepouštěj, ani světla, nebo to shoří, i ty světla mají solidní proud. Pak bych (alespoň já bych to tak dělal) vytahoval jednotlivá relátka, jestli něco neuniká tudy.
Víc rad ti nedám, protože pak bych byl sám v prde**.

Poznámka - vždy měj ampérmetr přepnutý na nejvyšší rozsah, nikdy nevíš, kolik tam teče. Pokud máš obavy o zničení přístroje, zapoj do série s měřícím hrotem ještě nějakou rychlou 10A pojistku (10A je obvykle maximum měřáku).

Na meranie v aute jednoznačne kliešťový ampérmeter, odpadá potreba rozpojovať vodiče pri meraní prúdu. Bohužial je potrebné niečo priplatiť, lacné prístroje totiž vedia merať kliešťami iba striedavý prúd !
Drahšie dokážu odmerať aj jednosmerný, používajú na meranie "Hallov efekt" a ich ceny začínajú niekde na 1500.-.

Myslíš asi "točítkem" ?
Třeba dm608 a dm609 tam mají v závorce napsáno (nastavení nuly) - to jsou ty, co to umožňují, že jo?
Trochu na to valím oči, nějak mi doteď nedošlo, jak měřit ss.proud klešťovým ampérmetrem, ale už se s tím smiřuju.
Dík za odkaz.

Ahoj mám taky problém s měřením,jak změřím alternátor když ho mám vymontovaný z auta,mám klas. multimetr.
U auta mě prosvěcovalo dobíjení a ještě ke všemu mám špatné napínací kladky,takže nemohu altik vrazit zpátky do motoru,abych ho přezkoušel klas. způsobem.

To KOMI:
Někde jsem to tu popisoval.U alternátoru je důležité zkontrolovat:
Vůli v ložiskách.
Uhlíky a komutátor.
Dioda do buzení - 1A
diody na usměrňovacích blocích
Toto vše lze zkontrolovat na stole běžným měřákem
Regulátor je nutné kontrolovat při běhu a připojení bna aku.
Proudy v autě nikde přes 10 A nejdou.Pouze startovací proud dosahuje krátkodobě i 200A
JABRAKA

Dobrý večer,jestli máte doma vtačku,upněte do ní nástrčkový klíč a roztočte si alternátor tímto způsobem,vím,že otáčky jsou malé,ale na odzkoušení by to mohlo stačit.Jinak demontovat a na komutátoru proměřit vinutí,měřte vždy dvě vedlejší sběrničky,musí mít všechny stejné hodnoty,minimální rozdíl je možný,měří se ohmmetrem.Potom proměřit diody,překontrolovat délku a suvnost uhlíků,někdy se zasekávají ve vodítku a mají špatný přítlak na komutátor.Jestli bude vše OK,pak hledat na relátku dobíjení a překontrolovat všechny kontakty,jestli na nich nevzniká přechodový odpor a pak se hodně proudu ztrácí tam.