Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem NPN "darlington" jako nahrada stavajiciho vykonaku?

Potrebuji jednoduse vyresit spinani vetsiho proudu (do cca. 2 - 3A) operacnim zesilovacem nebo 555 casovacem a pod. Doted pro podobne veci pouzivam primo na vystup z daneho IO nejaky vykonak, klasika BD433, zapojeni "spolecny emitor". Nevyhoda ze musim do baze cpat relativne dost mA, napadlo me proto ze bych nahradil ten tranzistor darlingtonem BD679. Myslim ze proudove zesileni bude malinko nekde jinde, cena je docela srandovni a parametry vyhovuje - jen nevim jestli to muzu takhle primo nahradit - samozrejme s omezenim proudu do baze??? Jde ciste o pouziti na spinani - stavy 0 / 1, vede / nevede...

Proč Darlington a proč ne FET? Velmi nízký odpor v sepnutém stavu u hodně typů, obecně je to vlastnost FETů. A budit to můžeš hodně nízkým proudem, až tak nízkým, že nemůžeš nechat Gate v luftě.

Taky jsem začínal s bipoláry, ale ony ty unipolární jsou přece jen dobré. :-)
Báze = Gate, Emitor = Source, Kolektor = Drain. Větší alchymii v tom netřeba hledat.

Bývá to i pinově kompatibilní s klasickými tranzistory. Akorát trafopájkou to fakt radši nepájím - i když párkrát jsem musel a když si člověk dá pozor, nestane se nic.

Místo BD433 bych dal třeba osvědčený IRF510. Mrkni do datasheetu, zjistíš, že se to v mnohém neliší. Obecně vzato je dobré pro spínací účely dát mezi Gate a Source třeba 100k rezistor, který zaručí, že fet zůstane zavřený, když mu řídící obvody nebudou nic posílat. Rezistor mezi řídícím obvodem a Gate (dříve bází) klidně zvětši - pokud tam máš nějakých standardních 1k, dej třeba 10k.

Nejlepší by bylo sem dát schema. Takhle od pasu se dá nastřelit leccos, ale realita může překvapit.

Jsem jen samouk amatér, takže pokud by někdo zkušenější sem doplnil další info, případně mě zkorigoval, budu též vděčen. A samozřejmě se tu bavíme jen o spínacím režimu, jak bylo psáno.

No podle mě stačí vyměnit jen ten výkoňák. Odpor R3 bych dak tak 10k a R4 100k. K tomu ten uvedený IRF.
Určitě se tu najdou i tací, kteří dokážou ty odpory nějak spočítat přesněji. Já nejsem ten typ, já to střílím od oka a ladím za pochodu - když se tranzistor nebude otvírat, tak budu teprve zkoumat, co je za problém.:-)

Rele fakt ne :) A viz schema - jde o spinani "jednou za cas" = pomalejsi "prebeh" by zas tolik nevadil. Nicmene uz jsem koupil IRF530 (zbytecne predimenzovano, ale 510 nemeli) a budu experimentovat s tim. Dnes jeste sehnat kus bridlice, odporovy drat mam = upatlat z toho topne teleso, zalit do betonu - atd... ;)

Ad. "pajeni" - pajim uz pres 20 let teliskovymi "mikropajkami" (mam porad "nesmrtelnou" ERS50) - takze se strachovat o nejake citlivejsi polovodice nemusim.