Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Poraďte: podivná spárovací hmota

Zkusil jsem spárovat kousek dlažby, hmota je značky KVK, flexibilní vodoodpudivá
1. Na 5kg mají napsáno 1.3l vody. Když jsem to namíchal, tak místo suchého prášku z toho byl takový vlhký prášek, konzistence jako vlhká hlína. Musel jsem tam ještě trochu přidat, aby to bylo jako hodně tuhá pasta.
2.Po 24 hodinách se do toho dá nehtem udělat vryp a šroubovákem tu spáru normálně lehce vyčistím. Přitom staré spáry jsem musel vyřezat flexou, jinak to nešlo ...

To mi nepřipadá normální - nebo dělám něco špatně ?

KVK neznám, ale 1.3l vody na 5 kg se mi též zdá velmi málo. Ale tady je návod jak to máš správně dělat, tam píšou na kilo 0.3l vody, což relativně odpovídá tvému návodu. Já použivám spárovací hmotu Knauff.

BTW 5 kg spárovačky je na sakra kousek dlažby - odhadem tak 50m**2 :-).

V tom návodu taky používá KVK - a ta jeho poznámka o povrchové odonosti ... no nevím, že bych to vyhodil a koupil knauf ? :-)
Je to moje oblíbená značka, jenomže knauf jsem nenašel žádný voděodolný, v návodu se píše, že pokud to má být venkovní, mrazuvzdorné a vodoodpudivé, tak se to ještě musí smíchat s jakýmsi přípravkem, který jsem nikde neviděl ... :-(

Tak dnes jsem se byl podívat na jiné značky. Množství vody je všude stejné.
Tak jsem nasadil vrtačku s míchadlem, no a jaksi se mi to podařilo rozmíchat do použitelné podoby.
Jsem zvědav zítra, jak to bude vypadat. Výhoda takové konzistence je ta, že se to moc nelepí na kachličky, ale nevýhoda v tom, že to člověk musí dost tlačit do těch spár ...

Dej tam vodu podle návodu, rozmíchej a nech pět až deset minut v klidu. Pak už kašli na návod a při míchání tam lej tolik vody, aby s tím šlo dobře pracovat. IMHO když tam bude málo vody, nevykrystalizuje pojidlo a bude se to drolit. Jsem nikdy vodu neodměřoval a dával dle chuti.

Jenom při počátečním míchání, nebo i průběžně jsi přidával vodu ? Ono to totiž moc dlouho nevydrží v použitelném stavu - asi 30 minut. Tak jsem tam po těch 30 minutách trošku dolil a zase promíchal. A to co jsem dělal s tou nastavovanou, je ještě horší - i po více než 24 hodinách se to drolí jak nějaká zatvrdlá hlína.

Nebo to snad chce několik dní, aby to úplně vytvrdlo ?

Rozmíchat vždy jen tolik suchého materiálu, co lze zpracovat do těch 30 minut. Pak další. Po těch 30ti minutách se už nastartuje tuhnoucí reakce a přidání vody to jen rozředí a nabyde to jako sádra (do ní taky jde furt lejt voda a furt tuhne ale v díře nedrží) ale už pak nezkamení na místě, kde má. Tvrdé by to mělo být do 24 hodin jak štolverk. Možná jestli máš nějaké savé dlažky, tak doporučuju kropit jako beton. Když se to drobí, bude to asi tím, že to pak dořeďuješš vodou. Rozmíchat jen, co se do těch 30ti minut spotřebuje. Až budeš spárovat, tak ti může druhý pracovník rozmíchávat další dávku, abyses nezdržoval v pracovním nadšení.

Dochází mi inspirace :-/. Možná poradí Špion, já s tímhle sajrajtem zkušenost nemám. Spárovali jsme pokaždé Knaufem, vždy bez problémů. Nenecháváš to moc dlouho odstát a nerveš to tam zasucha? Spáry hojně močit. Rozmíchat jen, co se stačí do půl hodiny sdělat. Vždyť na tom proboha nic není, kdejakej pupíkatej chatař... :-|.

No to jsem si taky myslel, že na tom nic není :-) . Ale jeden známý mi říkal, že pokud jsem to neměl delší dobu vyspárované, tak to vespod může být provlhlé (jak mi do toho párktát napršelo a pak to schne hodně dlouho. To bude asi můj případ. Prý to může být až týden, než to opravdu pořádně ztvrdne.
Tak už to neřeším a uvidím. Přinejhorším flexa a pak knauf ... :-D

Pravda, to mě nenapadlo. To by mohlo být. Nebo navlhlá. Pak nasaje krystalickou vodu a nezkamení už nikdy. Na to by pomohlo jedině jí vyžíhat v peci :-). Pozná to podle toho, že konzistence je hrubá, jako z malých kuliček, hůře i hrudek a v konečném stádiu je v pytlíku zabalen patník. Správně to má být jemné a suché, konzistence jako hladká mouka.

KVK jsem vyhodil, koupil Ceresit. Pracuje se s tím výborně, v návodu je přesně dáno kolik vody se má dát když chci pastovou směs nebo polotekutou a tak to skutečně je. Jediná nevýoda je, že se to 5 dní má chránit před vodou i rosou). Ale jinak super.