Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
To je obyčejná stájovka. Tfujtajxl, který má krom principu s klasickou klenbou pramálo společného. P…
sHpy00n 17.04.2009 00:30
sHpy00n
Dobrý podvečer mužu mit dotaz cca před rokem jsem koupil stary statek a zacal s rekonstrukci vrchnih…
libor 03.03.2010 19:03
libor
zjistit kde v tom rohu je ještě nosná část klenby (ne zdi) a do rohu vyzdít nosný sloup cca 60x60cm-… nový
honzaHK 29.03.2011 23:48
honzaHK
Ahoj, stejná situace u mne. na délku 6m , 3 pole po 2m klenby v maštali, vyboulená štítová zed a pro… poslední
GNRL 26.06.2017 11:27
GNRL

To je obyčejná stájovka. Tfujtajxl, který má krom principu s klasickou klenbou pramálo společného. Používala se výhradně v hospodářských staveních, zejména v maštalích a chlívcích. Odsud název stájová klenba. Nikdy jsem se s ní nesetkal v původně obytných prostorech. Tam se dostala jedině v rámci novodobých adaptací a rekonstrukcí. Začala se používat na sklonku 19. století s rozmachem železnice. Proto se velmi často setkáváme s tím, že není valena to válcovaných I nosníků, ale do běžných kolejnic. Po druhé válce s příchodem nových technologií rychle zapomenuta. Toliko ke vzniku a historii.
Teď k tomu, co vás zajímá. Klenba je vázaná z cihel na výšku 15 cm. Skutečne vázaná, nikoli skládaná v jednotlivých pásech za sebou. Veškerá masa navíc přez 15cm je násyp a záklop. Nejprve odstraňte horní vrstvy až na samotnou klenbu. Pak shora pomocí těžkého páčidla, nebo nějaké el. mašinky načněte u jedné zdi a v pruzích postupujte k protilehlé zdi. Pokud dobře víte co děláte, lze se pohybovat obkročmo po železných nosnících, ale z hlediska bezpečnosti si raději udělejte dřevěnou lávku, kterou si budete postupně posouvat. I když budete používat el. mašinku, počítejte že se i tak řádně zapotíte, právě protože cihly jsou vázané a nebude se jim chtít dolů. Klenba je totiž natolik geniální konstrukce, že snese i hódně velké poškození a nespadne dokud není opravdu extrémní. Ještě jsem se nesetkal s klenbou, pod kterou bych se bál projít, i když vykazovala známky poškození.

EDIT: Ještě mně teď upozornil tErmit na přerezlou (v maštalích pochopitelně nejčastější příčina poškození) traverzu. Takže pokud není v místě poškození podepřena zdivem, zajistěte ji před započetím bourání stojkami.

Dobrý podvečer mužu mit dotaz cca před rokem jsem koupil stary statek a zacal s rekonstrukci vrchniho patra protoze to bylo do posledni doby obydlene v dnesni dobe jiz bydlime . muj problem :zacinam pomalu rekonstruovat spodní patro a dnes jsem zacal s oklepavanim starych omitek v mistnosti kde je klenbovy strop muj problem je ze v rohu klenboveho stropu je prasklina ktera byla nejakym zpusobem (zasadrovanim)skryta od byvaleho majitele ta prasklina je po odstranění kamuflaže sadry ccc 1cm široka evidentne prasklina vznikla protoze opjerna zed se vydrolila. lze provest nejakym zpusobem opravu ze spodu? protoze jak jsem jiz psal vrchni patro je komplet hotove napada mne oprava nosne zdi a zpevneni rohu pod kterym je strop praskli tim ze bych vyzdil (sloup) o ktery by se strop oprel jako o poskozenou nosnou zed? a vyplnil mezeru mezi cihlama ve strope nejakym (jestli exzistuje )specialnim pripravkem.... diky moc za radu LK

zjistit kde v tom rohu je ještě nosná část klenby (ne zdi) a do rohu vyzdít nosný sloup cca 60x60cm-nezapomenout na základ pod sloup jinak to nebude mít smysl,v tom rohu vykopat díru do podlahy a hlíny podní,cca 90 x90 x100cm-(hloubka) zpřipravit armaturu a vylít betonem-nehladit nechat hrubý povrch( např zářezy lžicí,napíchané kameny-menší,atd.....)beton necaht vyzrát a nakonec vyzdít sloup z plných cihel.

Pro zajímavost:My máme v Hradci historické kasematy s klenbovou střechou a v nosných částech i ve zdech jsou praskliny i 25 cm ,jsou tam minimálně 20 let a ani se to nehne.Klenba i když vypadá divně má obrovskou pevnost a nosnost takže pokud se ta vaše škvíra nezvětšuje tak bych ji tam nechal a jenom nahodil.ale chce to tak půl roku pozorovat jestli se nezvětšuje pokud ne tak je to v pořádku.

Ahoj,
stejná situace u mne. na délku 6m , 3 pole po 2m klenby v maštali, vyboulená štítová zed a propadlá (vypraskaná ) krajní klenba. k tomu obě traverzi (ano, kolejnice *1913 LP dostavěno) jsou přerezlé na skrz a podepřené dřevěným párátkem.
Uvažoval jsem o podložení dřevěným šaluňkem ve tvaru klenby (opačný postup, než když se klenba staví), ale bylo by to časově náročné a drahé.
Volím postup: kolejnice z důvodu prasknutí podepřít v krajích a každých 1,5m ocelovou stojnou.
na vyčištěné půdě lavice z fošny tl.7cm šíře cca 25 cm kolmo přes klenby, úvaz na vaznici k sedáku a pak postupně odebírat po řadách (1.řada 1.klenba, 2. klenba, 3. klenba).
Začít v každé klenbě vybouráním klenáku a postupovat ke stranám. Užití mašinky / pro srdcaře majzlík.
Nutná bezpečnost: každé cca 3 odebrané řady choďte kontrolovat /pohledem od dveří) jestli se nedochází k rotaci kolejnic, jestli stojky podpírají, jestli se neobjevují nové praskliny (především ve zdivu). Nebojte se na to v půlce vykašlat a zaplatit si bourací firmu, pokud se budou dít statické věci, které si nedokážete vysvětlit. BĚHĚM ODEBÍRÁNÍ MUSÍ BÝT DVEŘE DO MÍSTNOSTI ZAMČENÉ (ať nezasypete nezvaného čumila). Při práci u sebe mějte mobil. Lavičky mějte 2 ( z jedné lavice posouváte druhou).

Po zbourání stropních kleneb nutno zvrchu odřezat prasklé kolejnice.

Další zvolený postup:
Protože maštale je zděná z opuky a na vnější straně podmáčená od neizolované jímky, rozhodl jsme se zbourat zed mezi maštalí a obytným prostorem - udělat základ a vyzdít z Ytongu. Potom se vybourají otvory pod pozednicemi a přes trámek se z obou stran pozednice podepře (cca každý 1,5), sundání krytiny (odlehčení) a zaplachtování. A pak vybourat staré zdivo, dodělat základovou desku, podezdít Ytongem, strop z tvárnic a žb věnec pod pozednici. Z nejhoršího místa se tak stane staticky stabilní trakt s vhodnou tepelnou izolací a zbytek domu zůstane po staru.

nechť se vaše dílo podaří!

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru