Nové rozvody elektřiny v panelákovém bytě
Velmi starý panelákový byt, postavený cca v šedesátých létech. Rozvody elektřiny ve stěnách, kabely z hliníku.
"Krabice" jsou nahoře, cca 20-30 cm od stropu.
Lze udělat nové rozvody v lištách, s využitím měděných vodičů jen ve dvou místnostech? Nebo se musí automaticky udělat ve všech, protože Cu a Al vodiče nesmí být zapojeny společně?
Byt má dva zásuvkové jističe, jeden jistič pro světelný okruh a chránič, vše v rozvodní krabici uvnitř bytu.
Lze udělat nové rozvody v lištách i čerstvě po vymalování?
Jaká je orientační cena za rozvody v lištách pro byt 2+1, standardní panelákový byt?
Pavel
proč v lištách, to by mohlo jít protáhnout místo toho hliník, při jeho vytahování.
Hliník se dá na měď napojit přes krabicovej věnček. 4x4 šroubky přivedeš pod šrouběk hliník z jiného odejdeš mědí
1) Nebudu to dělat já, najmu firmu.
2) Opravdu jde hliník vytáhnout a nahradit mědí, a to bez sekání? To se mi nezdá...
3) Jak náročný je (pro elektro montéra) navázat Cu na Al tím věnečkem? Zvětší to "krabici"?
Pavel
Když je místo, tak žádnej. původně se krabice dodává s věnečkem, elektriká ři to vyhodí a dráty skroutí. takže záleží na tom kolik vodičů tam je. věneček je dělán na 3x4 vodiče pokud je to jen fáze a 0 , tak jicj může bát 2x8. Horší je, že hliník stárne a pak se láme takže to neradi dělají. Ale obecně vzato todle se dělá před malováním. No jestli to půjde vytáhnout to nedokážu posoudit. Pokud je to taženo panelovými dutinami, tak by to mohlo jít, pokud je to plocháč pod oítkou, tak jsou lepší fakt lišty. Bacha ale, do lišt se nesmí dávat kabel ale samotné vodiče. nesmí se to přetížit. Když je to pod omátkou tak se to lépe chladí. může tam být kabel, kulatý i plocháč. Plocháč se dělá i v mědi...1,5mm2 pod oítkou měď můžeš zatížit jističem 16A, zatím co stejné saostatné vodiče v liště jen 10A, nebo se musí volit na 16V průřez 2,5mm2
Nemají být zásuvkové obvody vždycky 2,5?
KEJKI3:
To je dáno tabulkou zatízitelnosti vodičů. Obvykle se samozřejmě předpokládá bětší zatížení zásuvkových obvodů. Zapneme-li například přímotop 2kW a k tomu si jdeme uvařit kafe konvicí 2kW a je to na jednom zásuvkovém okruhu, míme rázem proud cca 20A, takže samozřejmě průřez 2,5mm2 je na místě. Pro pračku to chce samostatné vedení.
Pak je tu selektivita jištění obvodů, talže pro 20A jistič zásuvek a jeden 10A jistič světel je tu rázem 30-35A hlavní jistič.
Samozřejmě platí, že se na jeden zásuvkový okruh smí pověsit maximálně 10ks zásuvek, přičemž dvouzásuvka se bere jako jeden kus.
Ono by se toho dalo napsát dalek více, ale to jen na přibléžení problému.
samotné vodiče do lišt?? to už se nedělá tak deset let. pamelák jsem taky dělal a všechny rozvody jsem zafrézoval do podlah a po stěnách do lišt. docela dobrý
Co vím, tak velmi záleží na konstrukci domu. Novější baráky měly často používané husí krky už všude, tam by se o protažení dalo uvažovat, i když to rozhodně není vůbec žádný med. Panelák, ze kterého právě píšu, měl husí krky jen někde, nakonec nezbylo než drážkovačkou hládnout do zdi, vysekat, dát pod omítku ploché kabely.
Světelné okruhy se často nemění - zatížení Al drátů na světla je natolik malé, že negativa, která hliník má, nepřeváží nad pozitivy, která by přinesla měď, při zvážení nutné práce (je nutné zasekávat do stropu. Tažení drátů k lustru viditelnými lištami je na blití (pardon my French)).
Způsobů napojení hliníku na měď je celá řada (regulerní výrobky renomovaných firem), pokud nějaký elektrikář tvrdí, že to nejde, tak je třeba ho vyměnit.
Jinak doporučuju rekonstrukci nechat na léto, je dlouho vidět.
Před sedmi lety jsme rekonstruovali 3kk z roku 70. Všude ve zdech se hliník měnil za měď (někde protažením, někde lištou), ve stropě se protažením měnit nedalo nikde, tak jsme tam nechali hliník. Při revizi jsme ale museli tvrdit (na upozornění elektrikáře), že měď je všude, protože propojení hliníku a mědi se prý nesmí. V revizi je tedy uvedena jen měď...
Komplet výměna kabelů, vypínačů, zásuvek v celém bytě (mimo těch stropů) tehdy vyšla na nějakých 15 tisíc, jestli si dobře pamatuju...
...protože propojení hliníku a mědi se prý nesmí. ...
Co je to za koninu?? Nesmí se připojiovat materiál na materiál , ale přes věneček nevidím problém...
věneček?? všechny vyhodit a dát wago. pro spoj CU+Al je přechodová pasta.
Další zs způsobů, jak propojit AL a CU je Liovana podlozka, ta ale prichatí v uvahu, spojujeme tyto materialy treba na vypinaci.
tím zásadně zhoršíte kvalitu obvodu.
Po sedmi letech už snad rozvody udělal.
spojení Cu - Al se nesmí provézt jen ve vlhkém prostředí. Wago nepoužívat, šroubový spoj je kvalitnější (nižší impedance, kolikrát jsem musel waga nahrazovat... v případě problému stačí dotáhnout + wago není na hliník, pouze měď-měď) žádnou pastu jsem nikde nikdy neviděl, používám CuPAl podložky.
https://www.e1.cz/produkt/1215963-pasta-kontaktni- pro-spojovani-al-vodicu-do-wago-svorek?gclid=COu2g 53y49ACFYc-GwodxQ4M9Q&t=popis