Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nové rozvody elektřiny v panelákovém bytě

Velmi starý panelákový byt, postavený cca v šedesátých létech. Rozvody elektřiny ve stěnách, kabely z hliníku.

"Krabice" jsou nahoře, cca 20-30 cm od stropu.

Lze udělat nové rozvody v lištách, s využitím měděných vodičů jen ve dvou místnostech? Nebo se musí automaticky udělat ve všech, protože Cu a Al vodiče nesmí být zapojeny společně?

Byt má dva zásuvkové jističe, jeden jistič pro světelný okruh a chránič, vše v rozvodní krabici uvnitř bytu.

Lze udělat nové rozvody v lištách i čerstvě po vymalování?

Jaká je orientační cena za rozvody v lištách pro byt 2+1, standardní panelákový byt?

Pavel

Před sedmi lety jsme rekonstruovali 3kk z roku 70. Všude ve zdech se hliník měnil za měď (někde protažením, někde lištou), ve stropě se protažením měnit nedalo nikde, tak jsme tam nechali hliník. Při revizi jsme ale museli tvrdit (na upozornění elektrikáře), že měď je všude, protože propojení hliníku a mědi se prý nesmí. V revizi je tedy uvedena jen měď...

Komplet výměna kabelů, vypínačů, zásuvek v celém bytě (mimo těch stropů) tehdy vyšla na nějakých 15 tisíc, jestli si dobře pamatuju...

spojení Cu - Al se nesmí provézt jen ve vlhkém prostředí. Wago nepoužívat, šroubový spoj je kvalitnější (nižší impedance, kolikrát jsem musel waga nahrazovat... v případě problému stačí dotáhnout + wago není na hliník, pouze měď-měď) žádnou pastu jsem nikde nikdy neviděl, používám CuPAl podložky.:-)