Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Schody

Na schody do právě budovaného bytu v podkroví mám 3metry do výšky a 3,2 délku a nevím jak to nejlíp vyřešit. Když budu chtít mít nášlap 26 cm, bude výška schodu 30cm a neumím si představit, jak se po nich poleze. Tak nevím, jestli snížit výšku na úkor nášlapu a o kolik si to můžu dovolit, aby byly schody schůdný. Jestli máte někdo podobný schodiště, napiště mi prosím, jak se po něm chodí.
Taky mě napadlo,ale nevím, jestli to není blbost, udělat schody cik cak, vždy jen do poloviny šířky schodiště, mohl by být až 40nášlap a další schod o 20cm výš,taky do poloviny, ale na druhé straně. Tím by vlastně byly nad sebou schody 40cm, ale pochozí 20cm nad sebou. Chápete mě, jak to myslím? :-) Nevím, jak to popsat :-)

Na určení ideální výšky a šířky schodu je vzorec. Už jsem ho zapomněla, jsem ze školy dlouho a přímo v oboru nedělám, co se zeptat projektanta? Samozřejmě řešením je schodiště točité, vřetenovité či s podestou - to je to cik cak :-). Pokud to jde, je lepší ta podesta i z důvodu stěhování nábytku (můj názor) Pod podestou může být volný "koutek" (hned bych tam narvala kytky) nebo uzavřený úložný prostor.
Ještě jsem zagooglila a ten výpočtový vzorec by měl být zde http://www.pozemni-stavitelstvi.wz.cz/download-vypi s.php?sekce=9

To tvoje "cik cak" se jmenuje mlynářské schody, např.

[157217].

Nahoru se po tom chodí dobře, dolů je to horší.

Jinak my máme nášlap 27 a výšku 18, a je to akorát (horší je to dolů, než se po ránu rozhýbou klouby :-) ).
Takže si nedovedu představit těch tvých 30. To by snad byl pohodlnější žebřík.
Však si někde zkus naskládat pár cihel nebo prken a sejdi si to...

Vím oč jde.Mám takové schody na chatě do podkrovní ložnice a je to velice pohodlné.Soused má schodiště klasické a dole musí chodit pozpátku.Je třeba se ale na tom naučit chodit.nesmí se splést noha .pak šlápneš do prázdna.Ale to se mi za celých 25 let nestalo.Jsou to tzv.Mlynářské schody.Pokud máš blízko na Bečvy v Bezkydech ,můžu i ukázat.

Bylo by třeba eště napsat celkový rozměry schodišťovýho prostoru, třeba by se to pak dalo nějak vymyslet, teď přesně nevim jestli tam může bejt jen žebřík, nebo schodiště s mezipodestou atd.

Ten vzorec pro výpočet schodu je:

2*výška + délka = 610 - 630

V milimetrech.

Díky všem za rady.Díra na schodiště je 3,2 na délku,3 metry do výšky a 90cm do šířky.Je to mizernej prostor a víc nikde nenaberu.Takže to schody podle normy zdaleka nebudou.Jen teď pořád řeším po čem se mi bude chodit líp,jestli když budou schody vyšší s lepším nášlapem, nebo nižší a menší nášlap. Ale když slezu s výškou na 20cm, tak budu mít nášlap 21cm a to nevím jak se potom bude chodit těm s velkou hnátou.Tak pak můžu jenom zvedat třeba na 25 výšku a 26 nášlap, a to si zas nedovedu představit jak se to bude zdolávat. Ty mlynářský schody bych mohl dát po 15 cm, nášlap tak 30cm,ale taky nemám představu jak se po nich bude chodit.

Určitě co nejnižší schod, co největší nášlap, jde o komfort. Kvuli tomu ale "podestu" resp. nástupní prostor na minimum. Ale nejít do extrémů. :)
Ty mlynářský, bych řek, sou asi nejlepší varianta, ale asi se na to bude muset zvykat. Já po tom šel u kámoše a zdálo se mi to celkem nebezpečný. Navíc u něj se na ně vlastně muselo chodit zboku. První schod a zeď od sebe byly tak 20cm.

Něco podobného jsem řešil, takže napíši pouze své poznatky! Vyzkoušel jsem u známých:
-mlynářské schody - pro malé děti nevhodné, protože chodí jenom po jedné straně a drží se zábradlí, a dospělí se musí na tom naučit chodit. Takže to bylo první co jsem vyřadil.
-točivé schodiště s průměrem kolem 120cm. Na pohled krásné, děti to bavilo, ale mně i manželce se to chození nelíbilo a špatně se po tom přenáší věci.
-přímé schodiště s výškou 25cm - kolena dostávala zabrat-moc vysoký stupeň.
-schodiště s výškou 18-19cm a s nášlapem 27-29cm, jedno mám doma a jsem spokojený.

Nakonec jsem zvolil výšku schodu 21cm s šířkou nášlapu 21cm a celkovou šířkou 70cm. Je to dřevěné přímé schodiště do jedné velké podkrovní místnosti-dětského pokoje. Máme to tu zatím měsíc a spokojenost. Doporučoval bych nedělat větší výšku schodu než je těch 21cm.
SCHODY.HTM

podle Vašich parametrů by bylo záhodno zauvažovat nad možností točitých nebo vřetenových schodů. tím že schodiště budete obtáčet kolem své osy, můžete snadněji dosáhnout správného poměru podle vzorce 2h+b=630 kdy h je výška jednoho stupně který ve vzorci násobíme 2x a po přičtení hodnoty b tedy šířky jednoho stupně, musíte dosáhnout cifry 630. Podotýkám vše počítáme v milimetrech.