Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vodní kámen na nerez bubnu pračky

Za 8 let života aut. pračky Philco TL-843 se zvenku na nerezovém bubnu usadila tenká, slabá vrstvička vodního kamene. Tloušťku bych odhadnul do 0,2 mm. A mechanicky, potvora, drží. Zevnitř je nerezový buben hladký, bez usazenin. Jde mi o jednorázové odstranění. Uvažoval jsem o potírání širokým štětcem roztokem některé z kyselin (citronová, šťavelová, fosforečná - jiné doma nemám, octová mi smrdí). Má někdo zkušenost nebo nápad?

Mám vyzokušeno že jednou za půl roku koupím v .akru 5 l octa za cca 55-Kč naleju do pračky když napouští vodu na praní pustím na 90 stupňů a nechám projet cca hodinua půl program a pračka včetně spirály jak nová i po deseti letech. To samé dělám s myčkou na nádobí, zapnu počkám jak se odčerpá první oplach a jak se začne voda napouštět na mytí otevřu dveře a naliju 5l octa. Myčka taktéž bez problémů i když tam není na spirálu vidět, ale opravář mě to potvrdil že s tím octem je to nejlepší a nejlevnější varianta údržby proti vodnímu kameni.

Jen je následně potřeba ji řádně propláchnout

Přesně tak!! Jedna známá takto pucovala konvici a druhý den mi z toho vařila kafe. Když jsem si cucnul, tak mi vylítly oči a připlácly se na protější stěnu, pak jsem vyskočil ze židle až ke stropu, nato jí málem zastřelil a volal si záchranku v domnění, že mě chce otrávit blínem a otrušíkem, že má kávu od žida a ne z konzumu.

Ocet, kyselina citronová, kyselina chlorovodíková (solná; HCl) (ta je nejlepší) sice kámen rozpouštějí, ale rozpouští též hliník, na to velký pozor! HCLka navíc napadá i chromované armatury a je vůbec velmi agresivní k některým kovům.
Fascinují mě renomovaní výrobci kávovarů, kteří prodávají své odvápňovací prostředky v ceně 100 Kč a více za 100g - kyseliny citronové!
Pokud vím, tak chemicky netečná je ke kovům kyselina amidosírová.
Zkuste český výrobek Dekalko. Pět pytlíčků s bílým práškem za pár korun...