Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vodní kámen na nerez bubnu pračky

Za 8 let života aut. pračky Philco TL-843 se zvenku na nerezovém bubnu usadila tenká, slabá vrstvička vodního kamene. Tloušťku bych odhadnul do 0,2 mm. A mechanicky, potvora, drží. Zevnitř je nerezový buben hladký, bez usazenin. Jde mi o jednorázové odstranění. Uvažoval jsem o potírání širokým štětcem roztokem některé z kyselin (citronová, šťavelová, fosforečná - jiné doma nemám, octová mi smrdí). Má někdo zkušenost nebo nápad?

Ocet, kyselina citronová, kyselina chlorovodíková (solná; HCl) (ta je nejlepší) sice kámen rozpouštějí, ale rozpouští též hliník, na to velký pozor! HCLka navíc napadá i chromované armatury a je vůbec velmi agresivní k některým kovům.
Fascinují mě renomovaní výrobci kávovarů, kteří prodávají své odvápňovací prostředky v ceně 100 Kč a více za 100g - kyseliny citronové!
Pokud vím, tak chemicky netečná je ke kovům kyselina amidosírová.
Zkuste český výrobek Dekalko. Pět pytlíčků s bílým práškem za pár korun...