
Vodní kámen na nerez bubnu pračky
Za 8 let života aut. pračky Philco TL-843 se zvenku na nerezovém bubnu usadila tenká, slabá vrstvička vodního kamene. Tloušťku bych odhadnul do 0,2 mm. A mechanicky, potvora, drží. Zevnitř je nerezový buben hladký, bez usazenin. Jde mi o jednorázové odstranění. Uvažoval jsem o potírání širokým štětcem roztokem některé z kyselin (citronová, šťavelová, fosforečná - jiné doma nemám, octová mi smrdí). Má někdo zkušenost nebo nápad?
Mám vyzokušeno že jednou za půl roku koupím v .akru 5 l octa za cca 55-Kč naleju do pračky když napouští vodu na praní pustím na 90 stupňů a nechám projet cca hodinua půl program a pračka včetně spirály jak nová i po deseti letech. To samé dělám s myčkou na nádobí, zapnu počkám jak se odčerpá první oplach a jak se začne voda napouštět na mytí otevřu dveře a naliju 5l octa. Myčka taktéž bez problémů i když tam není na spirálu vidět, ale opravář mě to potvrdil že s tím octem je to nejlepší a nejlevnější varianta údržby proti vodnímu kameni.
Takto to dělám s rychlovarnou konvicí, spokojenost. Jen je následně potřeba ji řádně propláchnout.
Přesně tak!! Jedna známá takto pucovala konvici a druhý den mi z toho vařila kafe. Když jsem si cucnul, tak mi vylítly oči a připlácly se na protější stěnu, pak jsem vyskočil ze židle až ke stropu, nato jí málem zastřelil a volal si záchranku v domnění, že mě chce otrávit blínem a otrušíkem, že má kávu od žida a ne z konzumu.
A nemuze se stat, ze pri uvoleneni vodniho kamene se poskodi tesneni, nebo vodni filtr? Pracka vydava divny zvuk, takze asi chce vycistit od vodniho kamene, ale mam strach, abych ji jeste vice neposkodila. Dekuji za rady.
Divný zvuk bude spíš problém s ložisky, to ocet nevyřeší.
Ocet, kyselina citronová, kyselina chlorovodíková (solná; HCl) (ta je nejlepší) sice kámen rozpouštějí, ale rozpouští též hliník, na to velký pozor! HCLka navíc napadá i chromované armatury a je vůbec velmi agresivní k některým kovům.
Fascinují mě renomovaní výrobci kávovarů, kteří prodávají své odvápňovací prostředky v ceně 100 Kč a více za 100g - kyseliny citronové!
Pokud vím, tak chemicky netečná je ke kovům kyselina amidosírová.
Zkuste český výrobek Dekalko. Pět pytlíčků s bílým práškem za pár korun...
Jo, Dekalko umí věci! Už se tu o tom taky psalo - ovšem ne právě v dobrém: http://kutilska.poradna.net/q/view/24863-zcernani- bubnu-v-praccce?page=r25181#r25181
(tohle téma je z roku 2008)