Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vodovodní hodiny

Zdravím.Nepodařilo se mi dneska dovolat na info linku SM vodovody a kanalizace, proto se zkusím zeptat tady. Potřebuji kompletně předělat přípojku na vodu ještě před hodinami. Zajímalo by mě, jaký je postup,určitě nemůžu jen tak porušit pečetě na ventilech :-p. Je také nutné mít z obou stran hodin zavírací ventily nebo stačí jeden?

Osobně jsem se v tady jižních čechách setkal se dvěmi vodohospodářskými firmami a každá má trochu rozdilná pravidla a postupy, takže je velmi pravděpodobné, co platí u nás, nemusí platit u Vás.

Každopádně na pečeti raději nesahat, nejedná-li se o havárii a i tak by mohl být problém (zkušenost). Dále počítejte s tím, pokud chcete měnit přípojku před hodinami, budete muset vyměnit kompletní vedení až k armatuře na vodovodním řadu. To může znamenat i kopání v komunikaci a v poměrně slušné hloubce i kolem 2 m. Pochybuji, že by jakýkoli správce sítí souhlasil se spojováním, nastavováním v trase, pokud se nejedná opět o havárii.
Dále je důvodné očekávat nutnost stavebního povolení, což sebou nese nutnost zajistit si vyjádření a souhlas všech dotčených sítí v zájmovém území. Může to být plyn, VN (průser), NN, VO, spojovací kabely, optické kabely, kabelová televize, dálkové kabely, leckde v blízkosti trati se můžete setkat i s drážními spojovacími kabely. Možná ještě neco jiného s čím jsem se zatím nesetkal.
Ventily před i za hodinami jsou neodmyslitelným standardem, tuším že i předepsaným pro komfortní výměnu vodoměru. Nemusí se honit uzavírací jehla v komunikaci, aby se uzavřela celá přípojka a nemusí se vypouštět celý domek, byt. Jednoduše se uzavřou ventuily z obou stran a vodoměr se vymění, přičemž odkápne deci vody.

Děkuji za rozsáhlou odpověď, která mě pěkně vyděsila:-?. Ja sice potřebuji upravit trubky před hodinami, ale stačilo by ji jen pootočit v koleni, které tam v zemi určitě musí být, když mi vede kolmo vzhůru ze země. Jde o to, že kvůli novým garážovým vratům musim posunout vše včetně hodin, které tam momentálně překážejí.

Pokud je přípojka už v plastu, pak tam koleno jistě nebude. Plast je velmi ohebný s dovedou se ním pěkné kousky.
Pokud je ale přípojka z pozinku, nebo dokonce ještě olověná, tak na to ti chytrolíni zrovna čekají, neb se jim to hodí do krámu. Velmi ochotně povolí úpravu, podmíněnou právě kompletní výměnou přípojky a nejlépe i zemní soupravy (odbočka z vodovodního řadu s uzávěrem), kterou oni provedou, ale Vy si ji pěkně zaplatíte. Pochopitelně vachmajstři provedou jen čistou montáž potrubí v hotovém výkopu. Výkopové a bourací práce jdou za Vámi. Vám zbydou mozoly na rukou a jim odpadnou starosti s hrozící havárkou nejméně na dalších mnógo lět.

Bohužel nevím jak daleko vede ta plastová trubka, ale podle mého názoru tam bude připojena kolenem právě na tu olověnou. Barák jsme kupovali loni a před dvěma měsíci dělali zamk. dlažbu pod kterou vede právě ta voda, takže žádné kopáni ani nepřichází v úvahu, abych měnil celou odbočku.O víkendu začnu kopat po trubce dolů a doufat, že narazím na koleno od kterého už můžu natáhnout vše dle libosti. Snad to s tím vodoměrem nebude problém.

Hatík se nějak dlouho neozval. Že už by chytal vodu? :-D
Jinak potvrzuji co psal Špión. S VAKáčema se domluvit dá, dělali jsme 8 přípojek pro dva domy a bylo to peklo. Projekt byl jen slaboučkým začátkem! Brzdy byly na Správě železniční a dopravní cesty (nedávno se stěhovali a vše s ejim ztrácí pod rukama - několikrát ověřeno). Pokud budete mít konkrétní dotaz, klidně se ptejte ...
K vašemu dotazu - stačí se domluvit s VAKem. Domnívám se, že v případně přemístění výklenku pro havle a vodoměr vás nový projekt a stavební povolení nemine. Jistý si tím však nejsem, protože vy žádný překop komunikace dělat nebudete /chvála bohu, ještě se tak dohadovat s vískou/městem, zda můžu kopnout).

tak vodu zatím nechytám...na to se chystám až přes týden:-D. Ta trubka je z černeho plastu a trčí mi ji ze země asi 40cm. Je možné, že vede od hlavního řádu. Ono tak ani nejde o žádný výklenek s hodinami.Ze země vede trubka na které jsou hodiny s ventily a pak zase mizí ve zdi. Vše je volně přístupné. Celou dobu přemýšlim, jak to udělat jednoduše. Ještě by tu byla možnost nechat plomby s ventily v kupě a vše jenom napojit na nové vedení u kolen.Ale je zase hloupost tam nechavat ty staré ventily, když už se to dělá...

Černá, tak to je normalizovaný přívod a je to vlastně hadice. Jde pohodlně ohýbat i za studena, nikoliv však za -20° mrazu. Povede až do hlavního řádu, v cestě může být uliční šoupě. Odkopat kolik je třeba a ohnout stranou. Za vodoměrem si to můžeš upravit jak je libo.

no jo, ale potřebuji posunou a tím i porušit plomby na hodinách a to už asi není tak jednoduché, abych nemusel nikomu nic říkat. Hlavní uzávěr máme pod novou zamkovou dlažbou a tam mam také celkem strach něco zavírat, když s tím uzávěrem několik let nikdo nehýbal...Pokud budou s ventilem operovat vodárny, tak předpokládám, že je to jejích problém jestli se něco stane...

Nechci tě zklamat, ale když s tím budou operovat vodárny, tak přípojka od hlavního řádu je tvůj problém a v klidu odjedou a nechají to téci, lumpové. Bych to opatrně zkusil zavřít (použít hranatec z gola sady), to šoupě něco vydrží. Když se to povede zavřít, tak tu hadici upajcnout, navařit kolena dle potřeb - bacha, půjčit svářečku na černé trubky, mají jinou teplotu než hostalén.

Dneska jsem byl na vodárnach a zítra se na to příjdou podívat, tak jsem zvědavej. Dokonce mi bylo řečeno,že takové drobné úpravy dělají přímo oni. To by bylo asi nejlepší a bez starosti. Nechce se mi věřit, že pokud by s tím ventilem nešlo hnout, že by to nechali jen tak.Kdo by to pak opravoval? Hranatec přímo na ten ventilmam udělaný mam, ale ještě počkám do zítřka.

Jak které vodárny. V Praze je jejich snad jen ta voda uvnitř rour. Když prdne v ulici, musíš zavolat někoho, když před vodoměrem na přípojce, tak jiného a i ten mizernej vodoměr tam strká další firma. Všechno spřízněné firmy, nikoho cizího nesmíš zavolat. Tak dávají vydělávat jen svejm kamarádům, lumpové. Pevně věřím, že mimo Prahu je to jiné. Dej pak vědět, jak jsi dopadl. Kdyby to udělali oni, paráda a starosti fuč. Držím palce.

tak jsem tu měl dneska chlapce z vodáren.Nejprve mě ujistili, že vše půjde udělat, ale.....ale co je za vodoměrem už není jejich a to oni že pry nedělají.Snad, že by to mohli udělat jako fušku, ale zase nemají momentálně čas. Přitom si myslím, že je to tak práce na půl hodiny.Pak ještě zkoušeli zastavit ten hlavni ventil pod zamkovkou, bohužel bez úspěchu.Tak to nakonec prý musí zastavit nějaka havarijni firma, ale za to se údajně neplatí. Tak se nakonec musím domluvit se třemi firmami a to jsem zvědavý jak to udělám, abychom nebyli několik dní bez vody. Asi se na ty vrata vyse..3-[

Však co jsem psal. V tomto státě nejde nic jednoduše 3-[. Blbé je, že to nejde zavřít v chodníku. Jen aby to ta havarijní firma neurvala a nemusel jsi pak koordinovat 5 firem :)).

Doporučoval bych ti asi tento sled prací: Nechť ti někdo udělá (pokud to nezvládneš sám, nic to není) odbočku z tohoto vedení, ukončené zátkou nebo lépe kulákem tak, aby se na to dal namontovat vodoměr po novu. Voda zatím poteče starou trubkou. Až přijedou zase vodárny, tak aby to jen posunuly a napojili na nový přívod. Posléze demontovat starý odvod od vodoměru. Tím bys měl minimalizovat období bez vody a učinit relativně nezávislé ty vodní firmy na sobě.

No i to je dobré řešení. Ale ne gumovou hadící, ta ráda prdne. Tou zahradní, průhlednou se kříženým špagátem uvnitř, s dvojí stěnou - už jsem jí tady někde propagoval. Ta vydrží tlak v pohodě a provizorně i několik let.

//Edit: Budou se to snažit zastavovat dál a dál... Až nepůjde vypnout ani vodárna, zašpuntujou prameny řeky.

Tak moment, tady není něco v pořádku!!! Proč by se měl zákazník starat a koordinovat (rozuměj žebrat) činnost třetí strany? Na mě to působí, že VAKáči odpoví, aby s tím měli co nejmíň starostí/práceúvýdajů. Pokud je ta přípojka letitá, tak bych vsadil boty, že pod tíhou vyvinutého intenzivního tlaku na VAK se nakonec ukáže, že nefunkční hlavní uzávěr na hlavním řádu směr přípojka do domu, je jen a jen jejich problém.
Tohle musí být někde zdokumentováno. Protože pokud by byla připojka v nedávné době nově dělaná, byl by na ní určitě projekt atd. a bylo by jasné co komu patří a kdo přistoupil komu na uložení břemen a kdo co instaloval/montoval.
U nás to bylo tak, že jsme si všechno zaplatili a VAK osadil pouze nové vodoměry a hlavní uzávěry s hl. řádu.

Jen tak mimochodem, VAK tu třetí stranu (havarijní firmu) dobře zná, protože pokud je to soukromý subjekt, je to pochopitelně spřízněná firma, kterou zná nejlíp sám pan ředitel regionálního VAKu.

Napsal bych na VAK žádost o okamžité řešení akutní situace ... že při konktrole funkčnosti hlavního uzávěru jsem zjistil, že není funkční a že je žádám o okamžité řešení vážné situace, aby bylo předejito vážným havarijním stavům, ujmám na zdraví a materiálním škodám. Ať si to přeberou jak chtějí a reagují ... za ten doporučený dopis s dodejku to prostě stojí (případně pokud jim funguje podatelna, podat to přes ní a v jednom vyhotovení si nechat potvrdit, že to převzali! A vůbec bych se to nebál adresovat přímo řediteli VAK - prověříte si tak, jak fungují ...
:-D

Naše heslo bylo - Chceš vodu? Tak se starej, lítej a plať!
Již nikdy více!!!
;-)

VAKáči jsou lumpové a darebáci. V Praze mají i na ty vodoměry spřízněné firmy. Znám v Praze jednu zahrádkářskou kolonii. Tam mají vodu na zalejvání vedenou po povrchu, tak jí musí na zimu zavírat. Šoupě za vodoměrem, kterým to zavírají je v čudu. Nic jednoduššího. Vyměnit. Neskutečný problém: Za tím účelem se musí zavřít šoupě před vodoměrem, které též zarezlo. Pro výměnu šoupat se musí sehnat firma, co zavře ulici - a doufat, že to půjde a zaplatit, protože je to na žádost odběratele vody. Dál se musí na tentýž den sehnat firma co dělá přípojky, aby vyměnila šoupě před vodoměrem, pak firma co dělá vodoměry aby ho znova zaplombovala a hlídala, jestli někdo mezitím neukrad' kýbl vody. Další firma (já) už vymění šoupě za vodoměrem a všichni si pak slavnostně za zvuků fanfár utáhneme, jeden po druhém, svoje spoje svým vlastním hasákem. Bezva se ti to zařizuje, když každá firma řekne "Nóóóó, někdy za měsíc přijdem, ale kdy, to nevím." A představitel VAK? Sedí v kanceláři a čumí z okna...
Se nediv mé černé vize u chudáka Hatíka.

Děkuji všem za kondolence:-D.Zaujal mě ten příspěvek od VECKOO, abych žádal opravu hlavního uzávěru. Nejprve to zkusím po dobrém a pokud by se ošívali, pošlu "kolkovanou" žádost. Ono to asi není moc bezpečné, když nejde v případě havárie v baráku zastavit voda. Jen mě děsí ta představa, že mi rozkopou novou zamk. dlažbu:-? Ani zdaleka jsem nečekal, že s tím budu mít tolik problému, ale hrozně moc toužím po nových garážových vratech, tak snad to dotáhnu do úspěšného konce...;-)

My máme novou dlažbu přes přívod vody, prochází nám tam hlavní řad pro půl vesnice. Neoficiálně nám bylo povoleno udělat tu dlažbu (příjezd do garáže), ale v případě havárie máme počítat s tím, že nám to rozeberou. Riskli jsme to, vodovod tu dělali snad před čtyřmi lety, takže nám snad v nejbližších několika desítek let nehrozí žádná havárka... :-)

Pokud bych si měl vybrat a zároveň si to odmakat/zaplatit tak se radši pustím do zámkovky. Ta se dá svépomocí zpět položit. Na asfalt se musí někdo objednat a betonování bych se radši vyhnul - jedině betonovat poctivě svépomocí.
Co nám beton dělaly firmy, tak to rozhrabaly slepice. :x:
Cement se asi krade všude!
:-D

Nějak nechápu dotaz? Prostě přes tu vodu můžeme mít jen něco, co je rozebíratelného, aby se tam v případě havárie jednoduše dostali a nemuseli nám zničit majetek. Takže mi přijde nejjednodušší rozebrat třímetrový pruh zámkovky, který se dá znovu složit... Nebo ne?

Taky se dá zámkovka udělat blbě. Mě dělali přes zámkovku u vchodu do baráku obecně prospěšný kabel elektriky. Blbě to zhutnili (lépe řečeno i přes moje řvaní to jen ušlapal lehoučký cikán s postavou rentgenového snímku) a pak se to propadlo a mám uprostřed sice dobře složený, ale příkop. Mají to tak všichni kolem. Takovéhle korporace to vykopou a pak to co nejrychleji odfláknout a honem pryč.

"Hutnit, hutnit a hutnit!"
... to je jako "Zálohovat, zálohovat a zálohovat!"
:-D

U nás dělali výkop v chodníku a když se to po první zimě propadlo, protože to bylo málo uhutněný, tak sem pozval císaře pána z obecního úřadu, aby si flinky pozval na opravu a znovupřeložení dlažby, protože když se mám starat o údržbu chodníku který mi nepatří (odmetat sníh a sypat), tak nechť se vlastník chodníku postará aby to nebylo jak tankodrom.
Za dva měsíce přišli dva černokněžníci a chodník komplet rozhrabali, udusali a dlažbu přeložili.

Jak je to na soukromým, člověk nemá jinou šanci, než na ně řvát, když to dělají a hlídat je. Stejně to ale nezbavuje odpovědnosti zadavatele prací, nehledě na to že je to na soukromém. Už bych na ně vlítnul a šli by si to hezky prohlídnout ... Fuj, břemena ... ještě k tomu veřejně prospěšná. Tyhle dárky je čert dlužnej!
]:(

Já jsem se asi blbě vyžvejk', naštěstí to není na mém pozemku, ale na chodníku před vchodem do zahrady, před brankou. Tam jsem si to kdysi nechal vyzámkodláždit. Lumpové to zaházeli tak, že je vidět stružka podél celé ulice. Zajímavé je, že jim žádná hlína nezbyla, všechnu tam nacpali, dokonce kabel pobryndali pískem a stejně se to propadlo. Jediné zhutnění, jak jsem již uvedl, byl cikán muší váhy co po tom čvachtal v holínkách. I když jsem hulákal vydatně, tak se jeho váha nezvýšila.

Tak mám konečně předělanou přípojku s hodinami.Nakonec jsem si veškerou práci za hodinami musel udělat sám a po několika telefonátech a prozbách, že nemůžeme být kvůli dítěti dlouho bez vody, přijeli i s havarijní službou a vše zapojili.Ještě mě nezapomněli upozornit, že jedno plastové koleno stojí 200Kč x 3,vzali zálohu 500Kč a po patnácti minutách byli v tahu.Teď už jenom čekám na faktůru a doufám, že se vlezu do těch slibovaných 1000Kč. Doufám, že s vodárnami nebudu mít na dlouhou dobu nic společného....:.(

Tak ať si nechá vystavit fakturu a zbuzeruje je, pokud tam nebudou přesně rozepsaný položky. Až napíšou přesný typový značení kolen tak ať se podívá jaká je +/- běžná cena na trhu a řekne, že jim ty nekřesťanský prachy za to nedá.
Smlouvu s nima určitě uzavřebnou nemá, dal jen zálohu 500 Kč ...
:-D

Ano to se dá očekávat. Já bych ale takový gaunerský praktiky nepodporoval. To je jak ti vydřiduši co rozdávají za velký prachy kulatý razítka ... nemám je rád!

Jakým způsobem jste objednával? Je to někde písemně? Podepisoval jste něco?
Pokud by mi dali fakturu s položkami materiál, práce a bez podrobnějšího rozpisu, tak bych ji s uctivou prosbou o rozepsání všech položek vrátil k přepracování. To by člověk nevěřil, jak se dá daleko dojít se slušností a jak to k nepříčetnosti přivádí obzvlášť gaunery s mafiánskejma praktikama.
Nebojte se toho ...
:))

Tak mi byla dneska doručena faktůra. Je to docela pěkně rozepsané. Půl hodiny práce dvou montéru mě stojí 336 Kč.....tomu bych i věřil a možná jsem počítal i víc. Daleko více mě však stál materiál. Jeden kulový přímy ventil colový - 332Kč, ISO spoj koleno 3x - 194Kč + 9% daň. Plastové trubky ve faktůře uvedeny nejsou, zřejmě se nechtěli zabývat detaily. Nakonec mě celá úprava vyšla na 1400Kč. Není to nijak závratná částka a rozhodně nemám náladu s nimi řešit ceny materiálu v obchodě, které jsou podle mého laického názoru o 100% levnější.Hlavně, že už to mám zdárně za sebou. ]:)