Stavební dozor - rodiný dům
Jsem ve fázi, že budu podávat ohlášení stavby (projekt mám hotový) na rodinný domek. Když jsem se byl zeptat na stavebním úřadě ohledně všech potřebných podkladů které mám dodat, tak jsem se zeptal i na stavební dozor (stavbu budu dělat svépomocí). Byl jsem v mylném přesvědčení, že to může vykonávat osoba mající stavební vzdělání (průmyslovka či VŠ s praxí). Pracovnice na stavebním úřadě mě však vyvedla z omylu, že to musí být člověk s "razítkem". Kde mám takového člověka hledat netuším (Plzeň a okolí). Prosím o radu.
tak to nevim jak to bracha udelal, ale barak si postavil sam. zdi s jednim zednikem, a krov s partou tesaru. vnitrni rozvody mu udelali znami, ale nikdy sem nevidel ze by tam mel nejaky stavebni dozor.
Stavební dozor je nutný, na to jsou paragrafy. Ten má za úkol kontrolovat, jestli to je podle projektu a nespadne to nikomu na kokos. Určitě tam byl... Někdy bývá jeho přítomnost čistě formální a podepisuje stavební deník v teple kanceláře. Ale tím riskuje docela dost, nebo staviteli bezmezně věří, že to umí.
To je přesně ono, tenhle stát jednou umře na kulatý razítka. A ti co je rozdávají za nehorázný peníz budou vegetit v blahobytu!
Stavební dozor je nutnost a není to levná záležitost.
Máš samozřejmě pravdu, že v tomhle státu musíš mít na každej (i svůj) prd razítko. Ale u stavby bych si docela nelajsnul to dělat bez nějakého dozoru, co tomu rozumí. Není nic nepříjemnějšího, než za deset let spadlej barák na vlastní hlavě.
Dobrý večer,stavěl jsem na etapy,nejdříve dům,potom dílnu a další stavby,vždy jsem o stavební dozor požádal tvůrce plánů a ten mě ho dělal,jedná se pouze o formalitu,ale je to nutné.Myslím,že to bylo nejschůdnější řešení,když totiž řeknete někomu dalšímu,tak to bude drahé,takto to vyřešíte přes osobu,které jste nechali vydělat tvorbou plánů,tak většinou za dozor už nebývá taková taxa.Vše jsem též dělal svépomocí,prostě svejma
To jsou věci...
Stavební dozor musel být vždycky. Stavěl jsem za komančů svépomocí a vím naprosto jistě, že dozor (nějaký mistr stavební čety místního JZD) na stavbě nebyl ani jednou. Ovšem na stavbě dělali neoficiálně top-ten řemeslníci vč. mistra stavebního podniku, kde jsem byl zaměstnán...
třeba tento - http://www.firmy.cz/detail/429980-tomas-tichy-plzen -cernice.html
stačí trochu progooglit, nebo se poptat známých. Můj otec to dělá taky, jenže v HK. Je lepší sehnat nějakého důchodce - dělají to "za pár".. a praxi mají taky dlouhou
Zrovna důchodcovským prďochům bych se radši vyhnul. Když už někomu zaplatit, tak ať je dotyčný přínosem. Nikdo snad nestojí o formální leklou rybu, která si jen nechá zaplatit a zastřeší to razítkem.
Je to jak psal kolega výše, dozor obvykle dělá člověk, který kreslil projekt. Z okolí vím, že ve všech případech dotyčný stavbu viděl jen z rychlíku ... levná věc = drahá věc. Toradši připlatit, a mít po ruce na telefonu někoho kdo vždy přijede poradit, když je potřeba, než něco pokazit a pak draze opravovat.
však otec i projektuje.. a pak dělá dozor...
Stavební dozor, či spíše TDI - Technický Dozor Investora. Byl vždycky povinný, stále je a bude. Způsobilost vymezuje § 2, odst.(2) písm. d) Stavebního zákona 183/2006 Sb. (od 1.1.2007 plně nahradil předchozí Zákon č. 50/1976 Sb.)
Projetanta bych k tomuto příliš netahal. Často se stane, že je v projektu jedna i povícero kapitálních bot, což projektant v rámci dozorování šikovně zamete, obyčejně s nemalým navýšením nákladů atd. Proti tomu pokud bude TDI provádět osoba nezaujatá, může chyby projektantovi omlátit o hlavu a ten ať potom navýšení uhradí. Projektant si pochopitelně může vyhradit právo Autorského Dozoru. To je jeho právo. Důchodcům bych se také raději vyhýbal. Občas totiž mají problémy s novými technologiemi a v rámci své zažité praxe nevědomky vytvoří roztomilé boty.
CINK
V tomto zákoně se dále rozumí:… stavebním dozorem odborný dozor nad prováděním stavby svépomocí, vykonávaný osobou, která má vysokoškolské vzdělání stavebního nebo architektonického směru, nebo střední vzdělání stavebního směru s maturitní zkouškou a alespoň 3 roky praxe při provádění staveb
super a kde je něco o razítku ???? Tak má být s razítkem či nikoliv ???
Ze znění zákona je jasné že TDI kulaté razítko mít nemusí. Alespoň u drobných staveb ne.
Na druhou stranu si dovedu představit, že zcela jistě existuje nějaká vyhláška, či interní nařízení vlády, kdy kulaté razítko musí mít TDI dozorující státní zakázky a pod.. Ale to je úplně jiná liga než stavba rodinného domku, či garáže. Pokud ho i tady úředníci vyžadují, pak jde jedině o neznalost zákona, úřednickou zkostnatělost, alibismus a snahu bý papežštější, než papež.
Njn tak budu shánět někoho s razítkem..... Přes paní na stavebním úřadě totiž vlak nejede......
Nezoufejte, jste v ČR, kde když vůl získá funkci a kulatý razítko, tak teprve pak vám ukáže, zač je toho loket ...
To je nejlepší práce, rozdávat razítka za nehorázný peníze. Skvělá práce, která se dá dělat celej život a člověk se nenadře.
1. pokud to chtějí dělat, nezbývá, než se neustále vzdělávat...
2. jako důchodce neprojektuje ani nedozoruje žádné technologicky náročné stavby, ale za pár šprdliků různé lehčí rekonstrukce, přístavby, garáže, technologicky jednodušší RD apod. Kdo chce superstavbu, zajde si do projekční kanceláře - těm důchodci nemohou samozřejmě konkurovat, ale na takové ty domácí úpravy.. )
A aby to nebylo tak jednoduchý- stavbu budeš provádět sám, tzn. jakmile si tam pozveš firmu, už budou na staveništi dva subjekty, a ty budeš muset mít koordinátora bezpečnosti práce, vypracovanej bezpečnostní plán a stavbu nahlášenou na Inspekci práce. Ono si to dneska málo kdo uvědomuje, nicméně je to tak. (309/2006)