Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stavební dozor - rodiný dům

Jsem ve fázi, že budu podávat ohlášení stavby (projekt mám hotový) na rodinný domek. Když jsem se byl zeptat na stavebním úřadě ohledně všech potřebných podkladů které mám dodat, tak jsem se zeptal i na stavební dozor (stavbu budu dělat svépomocí). Byl jsem v mylném přesvědčení, že to může vykonávat osoba mající stavební vzdělání (průmyslovka či VŠ s praxí). Pracovnice na stavebním úřadě mě však vyvedla z omylu, že to musí být člověk s "razítkem". Kde mám takového člověka hledat netuším (Plzeň a okolí). Prosím o radu.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Stavební dozor, či spíše TDI - Technický Dozor Investora. Byl vždycky povinný, stále je a bude. Způs…
sHpy00n 31.07.2008 22:30
sHpy00n
1. pokud to chtějí dělat, nezbývá, než se neustále vzdělávat... 2. jako důchodce neprojektuje ani ne… poslední
ellienka 12.08.2008 08:14
ellienka

Stavební dozor, či spíše TDI - Technický Dozor Investora. Byl vždycky povinný, stále je a bude. Způsobilost vymezuje § 2, odst.(2) písm. d) Stavebního zákona 183/2006 Sb. (od 1.1.2007 plně nahradil předchozí Zákon č. 50/1976 Sb.)

V tomto zákoně se dále rozumí:… stavebním dozorem odborný dozor nad prováděním stavby svépomocí, vykonávaný osobou, která má vysokoškolské vzdělání stavebního nebo architektonického směru, nebo střední vzdělání stavebního směru s maturitní zkouškou a alespoň 3 roky praxe při provádění staveb

Projetanta bych k tomuto příliš netahal. Často se stane, že je v projektu jedna i povícero kapitálních bot, což projektant v rámci dozorování šikovně zamete, obyčejně s nemalým navýšením nákladů atd. Proti tomu pokud bude TDI provádět osoba nezaujatá, může chyby projektantovi omlátit o hlavu a ten ať potom navýšení uhradí. Projektant si pochopitelně může vyhradit právo Autorského Dozoru. To je jeho právo. Důchodcům bych se také raději vyhýbal. Občas totiž mají problémy s novými technologiemi a v rámci své zažité praxe nevědomky vytvoří roztomilé boty.
CINK

1. pokud to chtějí dělat, nezbývá, než se neustále vzdělávat...
2. jako důchodce neprojektuje ani nedozoruje žádné technologicky náročné stavby, ale za pár šprdliků různé lehčí rekonstrukce, přístavby, garáže, technologicky jednodušší RD apod. Kdo chce superstavbu, zajde si do projekční kanceláře - těm důchodci nemohou samozřejmě konkurovat, ale na takové ty domácí úpravy.. :-))

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru