Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lednice

Potřebovala bych zjistit, v jaké okolní teplotě může být umístěna lednice. Rádi bychom si jednu dali do technické místnosti, která není vytápěna, takže je možné, že tam v zimě bude mrznout. "Ustojí" to lednice nebo bychom to tam museli trochu vytopit?
Díky za info.

Když tam v zimě bude mrznout, tak lednici vypni, škoda proudu, mráz budeš mít zdarma a nemusíš ho draze vyrábět.
Svět je nelogický: Venku mrzne, v bytě topíme ale dáváme tam lednici, abychom pracně vyráběli v té škatuli mráz, co je o pár metrů venku zdarma :puff:.

Dobrý den,lednička je opakem tepelného čerpadla,výměník potřebuje určitou teplotu a být dostatečně teplý,to znamená,že čím je lednička ve větším chladu,tím více spotřebované energie.

::)::)::)
A já mám mražáky ve sklepě a pochvaluju si, že tam v létě je max. kolem 18-20 (na rozdíl od třeba 28 v kuchyni, kam by mi ovšem stejně nevlezly...), takže na chlazení ušetřím... :-|

Někde ale přece bude hranice, kde se to láme, ne? Zdráhám se uvěřit tomu, že by mražákům bylo v létě nejlépe pod střechou na půdě, kde je klidně přes 40, 45°C. :-|

čím je lednička ve větším chladu,tím více spotřebované energie

Naopak ! Čím je vzduch teplejší musí se vynaložit víc energie. L-Core to dělá naprosto správně, ušetří tím dost peněz a já kdybych měl tu možnost tak to udělám taky. Kdysi za komárů byl v časopise Urob si sám návod jak za ledničku přivést vzduch zvenku a nahoře zase ven. Komínovým efektem se dosahovalo proudění a kondenzátor se lépe chladil aby se šetřila energie.

Já se to ještě s dovolením pokusím trošku rozvést a odůvodnit. V chladicím systému obíhá médium-plyn, který se kompresorem stlačí v kondenzátoru-té hadovité věci za ledničkou.Děj izochorický, objem nádoby stejný, zvyšuje se tlak a tím i teplota. Stlačený plyn se pomocí žeber ochlazuje, předává energii okolnímu prostoru. Potom se vstřikuje do výparníku, čímž se snižuje tlak a tím i teplota. Jelikož ale v kondenzátoru došlo k odevzdání tepla, teplota už není pokojová jako na začátku procesu ale nižší, čímž je dosaženo efektu chlazení. Čím je odvod tepla z kondenzátoru lepší, tím účinnější je chlazení a na dosažení chladu v lednici kompresor nepotřebuje zapínat tak často. Kdyby se lednice resp. kondenzátor naopak zaizolovaly aby neodváděly žádné teplo, lednice by běžela naplno ale uvnitř by byla teplota pokojová, resp. původní před spuštěním kompresoru. Nevím proč výrobci nedoporučují provoz v místnosti pod 15 stupňů, to už ale bude jiná kapitola.

Ono je to možná o maličko míň, je to počítáno v sazbě D25d kde 1kW ve vysokém tarifu je od EONu asi 4,60 kč a na nízký tarif po dobu 8 hodin (1,70 kč) nebyl brán zřetel. Ne že by to ten přístroj neuměl ale nechtělo se mi to tam zadávat.
A to jsme měli puštěný ještě jeden mražák kde byla jen zelenina a takový ty ptákoviny, když si spočítáte co potom ve finále stojí pytlík s mrazeným např. rybízem nebo borůvky.
Ale zas taková mražená jahodová drť večer u televize :-[

Z toho článku ale vůbec nevyplývá, že při vyšší teplotě okolí ledničky se spotřebuje méně energie. Aspoň já to tam nedovedu vyčíst.

Ale budiž, předpokládejme, že tomu tak opravdu je. Jak teda bude mražáku na přetopené půdě, kde je třeba 50°C? Bude tam tedy mrazení výhodnější než když ho mám v 15°C ve sklepě? A co když postavím mražák vedle vysoké pece?

Podle mě je výhodnější mít lednici tam kde je více chladněji přece jen když otevřeš lednici tam kde je více teplo tak se to namražuje a vevnitř ohřívá, a také v zádu máme chladící potrubí.:-)

A co když postavím mražák vedle vysoké pece?

No myslim, že by stačilo jen otevřít a je vymrazeno.:-D

Taky se přidávám na tuto stranu. Přeci když vyrábím v teple kosu, stojí to energii. Větší kosa stojí víc energie. Tudíž, když je lednice v horku, musím použít víc energie na stejnou zimu - musím překonat větší rozdíl teplot. Tepelné čerpadlo jen zmenšuje potřebnou dovávanou energii, nemění však její princip a znaménko. Howgh.

No, mohu-li posoudit tak se rozhodně přikláním k názoru strejdybrabence. Ve vašem případě mám vážné pochybnosti o pochopení základních technických a fyzikálních principů.

A na jakém principu chladničky pracují? Celá činnost chladicího zařízení je založena na zvláštní vlastnosti chladiva: To se musí jednak odpařovat při nízkém tlaku a teplotě a odnímat tak svému okolí teplo a jednak musí kondenzovat (zkapalňovat) při vyšším tlaku a teplotě a tak předávat svému okolí teplo. Odpařování při nízké teplotě je právě jádrem chladicích zařízení, naopak kondenzace při vyšší teplotě je zase podstatou tzv. tepelných čerpadel používaných k vytápění.

V kompresorových chladničkách tedy obíhá chladivo tak, že kompresor (to je "to černé vrčivé" vzadu dole) nasává páry chladiva z výparníku (to je ta "skříňka" uvnitř nahoře, kde potraviny zmrznou), stlačuje je a vhání do kondenzátoru (to je to černé "mřížoví" vzadu), kde zkapalní. Pak se chladivo vrací zpět do výparníku. Tam se chladivo teplem odebíraným potravinám odpařuje které tak ochlazuje. Páry opět nasává kompresor a celý cyklus se opakuje, dokud se vnitřek chladničky neochladí na teplotu nastavenou termostatem (to je ten "čudlík" s čísly uvnitř chladničky).

chladnicka.htm

Co ale moc nechápu, můžete mi objasnit jak funguje chladnička "na plyn"? Takhle asi nevíte moc dobře oč jde. Jedná se na chladničku, kde se používá PB bomba.

Lednice fungovať v nevytopenej miestnosti nebude správne,nakoľko nebude správne spínať termostat a navyše hrozí riziko tzv.rosenia skrine (vonkajšieho plášťa lednice).Malo by to byť uvedené aj v manuále , myslím rozsah teplôt kde má byť lednice umiestnená.A to platí aj o sólo lednici , nielen o kombinovaných alebo o sólo mrazničkách.Lepšie je ju mať v miestnosti , ktorá je ako tak v zime vykúrená na okolitú teplotu aspoň nad nejakých 15 stupňov.Rozhodne v miestnosti , kde v zime bude mrznúť ani poriadne nezopne termostat.

Monoklimatická lednice nebo mrazák lze dát i tam kde občas mrzne, vnitřní termostat nesepne, nevzroste-li teplota vevnitř skříně nad nastavenou. Nebezpečí je jen u kombinací lednice s marazákem s jedním kompresorem. Kompresor se zapíná podle teploty v ledničce a bude-li teplota místnosti pod nastavenou teplotou, nepoběží kompresora mrazák nebude mrazit!!!!!!!!!!!!