Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Venkovní žaluzie jako solární kolektor - existuje něco takového?

V novém bydlení s nadcházejícími parny zjišťuji vážný nedostatek - všechna okna bytu jsou na jihovýchdní stranu, takže do nich do cca 12 hodin ostře pere slunko. Máme sice žaluzie, ale i tak je okenní deska zevnitř rozpálená víc než topení v hlavní topné sezóně. Proto přemýšlím, že dám před okno zvenku ještě jedny stínící žaluzie, abych zabránil zahřívání a v té souvislosti mě napadlo, že by ty venkovní žaluzie mohly sloužit i jako malé solární kolektory.

Neví někdo o něčem takovém, jestli to vůbec existuje? Nic podobného jsem nevygooglil, proto se ptám tady. Díky :beer:

Dobrý den, taky mě to zaujalo, takže tady je něco málo, co se mi podařilo zjistit:

Solární lamely místo žaluzií
Nový systém, který slouží k výrobě elektrické energie bez emisí a současně k poskytování stínu pro budovy, se jmenuje Shadovoltaik.

Oddělení firmy Siemens Anlagetechnik (ANL) v Erlangenu představilo žaluziový systém vyvinutý švýcarskou Colt Solar Technology AG poprvé na Constructec'96 v Hannoveru. Místo běžných vnějších žaluzií jsou použity skleněné lamely jako ochrana před sluncem. Ty jsou vytvořeny jako solární moduly a jsou složeny ze 24 monokrystalických vysoce výkonných solárních článků. Termohydraulické řízení natáčí lamely automaticky podle postavení slunce, čímž se podle Siemense-ANL zvýší oproti pevným solárním fasádám výtěžek až o 30 %. Výkon jedné lamely je 49,3 Wp. Pokrytá plocha fasády 100 m2 má tak výkon až 7,5 kWp.

I při zavřených lamelách stačí difúzní denní světlo osvětlit přirozeně vnitřní prostory. Umělé osvětlení a s tím dodatečné zdroje tepla je možno vyloučit. První zařízení tohoto druhu vystavila firma Siemens pro novostavbu Vyšší odborné školy (Fachhochschule) v Esslingenu.

Energie Spektrum, 1997, č.1, s. 58
-----------------------------------

firma: www.alustyl.cz

(nevím zda jich je víc, ale to se dá zjistit přímo v jakékoli větší firmě zabývající se solárními systémy)

------------------------------------

energie.tzb-info.cz, www.solarniliga.cz

no ani se na to nedívej ......... pohybuju se v oboru elektro a dnes jsou fotovolraické články pořád hodně drahé (návratnost tuším 20let). Pokud by se ty žaluzie daly koupit tak to bude taková pálka že si ji normální člověk nebude moct dovolit :-D.

PS: jestli chceš něco co ti zabrání proniknutí tepla přez sklo do místnosti, existují na tospeciální folie.

Pozor na folie.

Ony nejsou cire a tudiz dochazi ke stmaveni bytu. Za slunicka nic nepoznas, ale v zime, kdyz se seseri ve tri hodiny misto v pet, tak se budes divit. Proste od urcite nizsi intenzity osvetleni uz to nepropusti a ty tam mas tmu. Ale z tepelneho hlediska to pomohlo. Meli jsme to v minule praci a mimochodem jsem se o tom bavil s clovekem, ktery s tema foliema dela a rikal, ze to lidem do bytu moc nedoporucuje, dela hlavne kancly.

Ahoj,

Trochu hluk to vydává když fouká silnější vítr. Když máš zavřená okna, tak v podstatě nejsou slyšet. Při otevřených oknech to ve větru slyšet je, ale není to nic co by mi vadilo. Podle mne se to s roletami nedá srovnávat.

Pepa