Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Venkovní žaluzie jako solární kolektor - existuje něco takového?

V novém bydlení s nadcházejícími parny zjišťuji vážný nedostatek - všechna okna bytu jsou na jihovýchdní stranu, takže do nich do cca 12 hodin ostře pere slunko. Máme sice žaluzie, ale i tak je okenní deska zevnitř rozpálená víc než topení v hlavní topné sezóně. Proto přemýšlím, že dám před okno zvenku ještě jedny stínící žaluzie, abych zabránil zahřívání a v té souvislosti mě napadlo, že by ty venkovní žaluzie mohly sloužit i jako malé solární kolektory.

Neví někdo o něčem takovém, jestli to vůbec existuje? Nic podobného jsem nevygooglil, proto se ptám tady. Díky :beer:

Dobrý den, taky mě to zaujalo, takže tady je něco málo, co se mi podařilo zjistit:

Solární lamely místo žaluzií
Nový systém, který slouží k výrobě elektrické energie bez emisí a současně k poskytování stínu pro budovy, se jmenuje Shadovoltaik.

Oddělení firmy Siemens Anlagetechnik (ANL) v Erlangenu představilo žaluziový systém vyvinutý švýcarskou Colt Solar Technology AG poprvé na Constructec'96 v Hannoveru. Místo běžných vnějších žaluzií jsou použity skleněné lamely jako ochrana před sluncem. Ty jsou vytvořeny jako solární moduly a jsou složeny ze 24 monokrystalických vysoce výkonných solárních článků. Termohydraulické řízení natáčí lamely automaticky podle postavení slunce, čímž se podle Siemense-ANL zvýší oproti pevným solárním fasádám výtěžek až o 30 %. Výkon jedné lamely je 49,3 Wp. Pokrytá plocha fasády 100 m2 má tak výkon až 7,5 kWp.

I při zavřených lamelách stačí difúzní denní světlo osvětlit přirozeně vnitřní prostory. Umělé osvětlení a s tím dodatečné zdroje tepla je možno vyloučit. První zařízení tohoto druhu vystavila firma Siemens pro novostavbu Vyšší odborné školy (Fachhochschule) v Esslingenu.

Energie Spektrum, 1997, č.1, s. 58
-----------------------------------

firma: www.alustyl.cz

(nevím zda jich je víc, ale to se dá zjistit přímo v jakékoli větší firmě zabývající se solárními systémy)

------------------------------------

energie.tzb-info.cz, www.solarniliga.cz

no ani se na to nedívej ......... pohybuju se v oboru elektro a dnes jsou fotovolraické články pořád hodně drahé (návratnost tuším 20let). Pokud by se ty žaluzie daly koupit tak to bude taková pálka že si ji normální člověk nebude moct dovolit :-D.

PS: jestli chceš něco co ti zabrání proniknutí tepla přez sklo do místnosti, existují na tospeciální folie.

Pozor na folie.

Ony nejsou cire a tudiz dochazi ke stmaveni bytu. Za slunicka nic nepoznas, ale v zime, kdyz se seseri ve tri hodiny misto v pet, tak se budes divit. Proste od urcite nizsi intenzity osvetleni uz to nepropusti a ty tam mas tmu. Ale z tepelneho hlediska to pomohlo. Meli jsme to v minule praci a mimochodem jsem se o tom bavil s clovekem, ktery s tema foliema dela a rikal, ze to lidem do bytu moc nedoporucuje, dela hlavne kancly.

Mají ty Lomaxy nějak specielně řešen způsob čištění?

Budu si muset nějaké nové žaluzie opatřit do pracovny, kde jsem měl zatím hliníkové, na které se chytal prach neuvěřitelným způsobem a šly strašně špatně umývat. Při jejich mytí mne manželka chtěla zabít a pracovník firmy objednaný na okna mne sice ponechal na živu, ale to vyčištění odflákl.

Nevím jak Lomaxy, ale to co jsme měli byly v podstatě hliníkové (tuším že to byl Al) lišty zapadající do sebe a když se spustily úplně, tak vytvořily neproniknutelné bednění. Co se čištění týče, šlo to normálně mýt. Po čase se samozřejmě nedalo vyhnout oxidaci, tím víc na tom "hadra drhla", ale víc info bych asi poptával přímo u dodavatele.

Ahoj,

Trochu hluk to vydává když fouká silnější vítr. Když máš zavřená okna, tak v podstatě nejsou slyšet. Při otevřených oknech to ve větru slyšet je, ale není to nic co by mi vadilo. Podle mne se to s roletami nedá srovnávat.

Pepa