Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vyhodnost/nevyhodnost uspornych technologii - zobytneni pudnich prostor

Zdravim vsechny.
Bydlime ve vicegeneracnim dome ve meste ve stare zastavbe ( dum starsi nez 150 let ). V posledni dobe prisla nekolikrat rec na osamostatneni se ;-). Premyslim nad ruznymi variantami a krome vlastniho domu ci bytu ( docela drahe varianty ) me napadlo udelat obyvatelnou pudu a zaridit tam dalsi byt.
Proti koupi bytu ci domu to ma vyhodu, ze investice mohou probihat postupne a nemusi se clovek zadluzovat. Jenze vedet jakou technologii zvolit a do jake miry sahat po uspornych technologiich. Obvykle totiz byvaji dost drazsi nez konvencni zalezitosti. Kdybych alespon vedel, kde zacit. Je toho strasne moc.

Par faktu:
Pudni prostor, neni vsak klasicky jehlan, dum je jako by do tvaru L, kde na te delsi casti je strecha jen na jednu stranu a na druhe strane ( jako by ve stitu rozrizla ) je zed.
Strecha cca 3 roky nova, polovina vcetne tramu, druha polovina pouze late a krytina ( folie samozrejme take ).
Neni zateplena ( predpokladam, ze zobytnenim by rapidne klesly tepelne ztraty domu.
Polovina podlah je na tramech, druha polovna zdena ( cihly )
Vytapeni domu plynovym kotlem do komina

Par otazek:
Provedeni podlah vzhledem k polovine na tramech me napadla prkena podlaha, nebo to cele vybetonovat?
Co steny, take drevene?
Zdenou stenu zateplit ( cely dum nema zatepleni, ono precijen zateplovat 75cm sirku steny.., ale nevim, myslim ze na pude ta zed uz neni tak silna ).
V drevostavbe se musi steny navrhovat pred podlahou, nebo lze udelat jednolitou podlahu a steny stavet az na ni ( takovy modularni system ).
Vyplati se pripadne solarni ohrev vody ( pripadne napojeni do ostatnich bytu )?
Zatizeni tramu ( v pripade zaveseni treba polic do stropu nebo tak ) asi se statikem. Koho vlastne prizvat? Projektanta? Statika? Architekta? Precijen je to dost specificky prostor.

Diky za alespon postrceni smerem, kterym se rozhlizet.

JR

Co steny, take drevene?

Co sádrokarton, klasika českých podkrovních bytů ? Nelíbí se Ti ? Je to rovné, relativně levné, dobře a rychle se s tím pracuje, vytvoříš s tím jakýkoli tvar. Dřevo je pěkné, myslím ale že bude o dost pracnější. Navíc pro sádrokarton je k dostání široký sortiment věcí elektroinstalačních i jiných. A co může být pro starý dům podstatné, je lehký.

Zdenou stenu zateplit ( cely dum nema zatepleni, ono precijen zateplovat 75cm sirku steny

Odbornící tvrdí že takhle silná zeď sice dobře akumuluje, tepelné ztráty má ale stejně. Když už bys na zeď dělal předstěnu z SDK, strčit tam do rastru vatu už nebude žádná velká práce a zatepleno bude s rezervou.

Koho vlastne prizvat? Projektanta? Statika? Architekta?

Určitě bych začal statikem. Od jeho posudku se může odvíjet celý směr vestavby, jestli vůbec a pokud ano, jaké materiály si můžeš dovolit z hlediska hmotnosti.
Co se týče solárního ohřevu, je to určitě skvělá věc ale nevím jak je to s návratností. Když jsem totiž jeden rok úplně vypustil topení plynem a topili jsme jenom krbem s teplovodní vložkou, za plyn jsme dali za celý rok 4000. A to se na něm vaří, i ohřívá voda. Jinak byla běžná roční bilance 20-25 tisíc Kč. Takže z mého laického úsudku vychází že nejvíc se vyplácí šetřit na topení.
Toť moje laické názory k zamyšlení. Špión určitě podá fundovanější odpovědi ale vím že když jsem takhle podobně začínal já, vyslechl jsem si mnoho různých doporučení, kolikrát i kravin ale alespoň jsm věděl o čem přemýšlet.

Sádrokarton - dnes je to asi běžná praxe, že se dělají příčky v bytech ze sádrošu a to nejen v podkroví. V našem baráku udělali sádroš ve všech 88 bytech. Je to levný, rychlý, lehký, čistá práce. Výhodou je taky to, že stěny jsou absolutně rovný. Nevýhody - není to tak pevný, jako cihlová kantka.

Jsem zásadně pro cihly a klasický zdi.
Chcete bydlet v sádro-papírové krabici? Co v létě? Nutností v takovém bytě bude klimatizace a s tím spojené další nemalé náklady. Výhodou by mohlo být, že by se na střechu daly pověsit solární panely.
Já bych do tohoto nešel ani náhodou, ale každému co jeho jest.

Mě se velmi líbí domy chráněné zemí.
Pokud máte možnost lacině koupit vhodný pozemek, vůbec bych neváhal. Fascinuje mě na tom nízko-energetičnost ...
http://kutilska.poradna.net/question/view/677-stavb a-domu-pod-povrchem

Jsem zásadně pro cihly a klasický zdi.

Já taky. Dej sem prosím řešení jak vybudovat podkrovní byt včetně šikmin pomocí cihel Rád se poučím.

Mě se velmi líbí domy chráněné zemí.

To je velmi přínosné pro člověka který má k dispozici půdu ne ve smyslu hlína ale prostor mezi posledním podlažím a střechou.

Podlaha:
Pokud nejsou trámy v rovině, srovnat roštem. Na rošt (nebo přímo na trámy) pak dát osb-desky (osb-desky). Mezi trámy pak skelnou vatu, nebo foukaný drcený papír. Foukanou izolaci z papíru dělá třeba CIUR Brandýs nad Labem a také foukanou, ale drcenou minerální vlnou pak IP Polná (Google poradí). Od drceného papíru ale raději dál, je na něj na netu hodně negativních názorů (http://www.dumabyt.cz/diskuse/detail/1/?thread=60&g oto=3112&id=3112#3112).
Na OSB pak podle libosti. Plovoucí, linoleum, podlahové palubky, parkety (doporučuju se zeptat Paulluse, stává se z něj už parketový odborník ]:))...

Příčky
Na příčky jednoznačně sádrokarton. Stejně si myslím že nic těžšího ti statik nepovolí. Připrav se na to, že musíš použít sádrokarton protipožární, který je trochu dražší. Montují se snad přímo na desky, je dobré poznačit si, kde jsou trámy a montovat příčky na nich. Příčky vycpat skelnou vatou.

Zateplení venkovních stěn
Na tom doporučuji rozhodně nešetřit. Nejenom zima, ale i vedro je svině. Nevím jak je venkovní zeď silná, ale 20 a více cm skelné vaty neuškodí. Fasádu zvenčí asi zateplovat nehodláte (vzhledem k výšce ?).

Začal bych asi statikem, ten určí z čeho a zda vůbec ano.
Málem bych zapomněl:
V jakém stavu jsou dřevěné části? Není to červotočí rajón? Vzhledem k stáří snad ne, preventivně by možná bodla prevence Lignofixem.

Nejsem z oboru, takže moje názory prosím s rezervou.

Jak je uvedeno, strecha je dva roky po rekonstrukci, polovina tramu je nova, polovina je v dobrem stavu.
Ja bych radeji misto tech osb desek prkenou podlahu :-) Drevo je mi prijemnejsi nez lino. A maly persan se na to da polozit taky. Misto sadrose na steny me prave take zajimalo drevo :-). Ja jsem prirodofil.
Diky za nazor

...polovina tramu je nova,...

Právě proto bych pro jistotu důkladně napustil Lignofixem. Je sice drahý jak mrcha (1l/1000Kč) ale hlavně čerstvé dřevo červotoči chutná. Nevím jak dlouho ochrana vydrží.
OSB desky jsou jen na vyrovnání, na ně si můžeš dát i tu prkennou podlahu. Co se týče dřevěného obložení stěn, nevím. Bál bych se při kolaudaci požárníků.