
Uprava PC zdroja
Mam doma stary 350W ATX zdroj. Chcem ho upravit a tahat z neho +25 a -25 V Samozrejme po vymene elektrolitov.Pocul som ze sa to da ale neviem presne ako. Upravit aby daval 12 V neni problem ale chcem trocha viac. Neviete niekto o niecom ?
No ano povodne som chcel zosik. Vidim ale ze neni to take jednoduche a fakt do toho sa nepustim. A neslo by zvysit napatie len na kladnej casti ? Teda z 12 V/15 A dat povedme 24V /7 A ??? To by sa mi hodilo na take to vseobecne napajanie v dielnicke. Je mi luto to vyhodit.
A otazka rocha uplne mimo temu ale nechcem zakladat novu :
Mam IO 4046 klasicky som to zapojil aby mi to spinalo. Mam tam kondik 1 nF a frekvenciu neco od asi 150 do 350 kHz. Kolko mam dat na ten kondik aby som mal od desiatok Hz po par kHz?
samozdřejmě že by to šlo, ale byla by to stejná práce ale jenom o polovinu lehčí musel bys převinout tu půlku trafa kterou chceš zvišovat a vyměnit součástky na sekundáru, aby byly na vyžší napětí, podle katalogu pak hledat. Nebo si sestavit výkonný měnič 12/24.
samozdřejmě to nevyhazuj nikdy nevíš kdy se ti hodí, má velký výkon takže ho využiješ skoro všude
No vyhodit tak to ne teda
AJ ked pomali neni kde davat te harabardy. Ale no ved prave koli vykonu som to chcel prerobit. A k tomu previnutiu: Asi bude jednoduchsie previnut fakt len +12 V cast. Na -12 V kaslem to nebudem robit. Ale OK tak previnut ten toroid ?? Lebo su tam aj ine trafa. A ktore suciastky asi na zdroji este nahradit? Teda okrem kondenzatorov. Ved ostatne by mali byt dimenzovane na trocha vyssie napatie. A inak prerobil som jeden AT zdroj 200 W na nabijacku. Tam to bolo celkom lahke. V navode autor ale spomina ze ak sa porusi spatna vezba tak napatie vyskoci aj na 30 V. Tak neviem ci take daco funguje aj na ATX ale kyby ze hej tak je to dobre. A inak diky za rady.
Hele teď jsem se trochu v tom zamotal je to vlastně trafo se středním výstupem +12V a -12V se bere přes zem viď tak přece když změříš svorky na + a - tak by tam mělo být přece 24V.
ANo ano presne akurat ze -12 V vetva je na mali prud ani ne na 1 A.
Ale asi fakt na to kaslem. Staci 12 V 15 A
no jo na to jsem zapoměl, no když už zdroj do dílničky tak na +12V dát vyrobený měnič 12/24 s výkonným tranzistorem a přepínačem,a přepínat 12V 15A a 24V 7A, ale to bys musel ten měmič vyrobit
Aha no tak taky menic som este nevyrabal. AKo na to ? 24 V a 7 A je dost slusne si myslim na taku malu krabicku
No jo jenomžě by si zase potřeboval trafo
takže jsme vlastně tam kde jsme začínali
u DC/DC menice neni treba trafo. Ale v tomhle pripade by potreboval sakra velkou tlumivku
Jenze kdyz to spocitas, zdroj ( se zatizenou jednou vetvi a ne 300W ) ucinnost tak 50%, spinany zdroj ucinnost 80%.. To 60% elektriny dodane spalis na teplo. To je fakt lepsi vzit trafo a jenom si ho ustabilizovat.
Hej pravda No OK diki za napady rady Tak diki.Ese porozmyslam ako na to.
ajo
trochu jsem se v tom zamotal
Ptám se trošku mimo, ale když už se o tom tady diskutuje: doma mám taky několik zdrojůch z PC a rád bych je taktéž použil v dílně.
Absolutně ale netuším, jak zdroje zapojit? Resp. v PC je spínání zdroje řešeno tlačítkem přes základní desku, ale jak to zapojit "mimo PC"? Existují nějaká ucelená pravidla, jak jsou zdroje zapojené?
V elektronice se moc nevyznám, proto se omlouvám za asi příliš primitivní dotaz.
To neni problem staci se podivat na zapojeni ATX napajeciho konektoru tady ATX nebo tady ATX a vidime, ze je treba pin 16 ( zeleny ) pripojit na zem a zdroj se nastartuje. Totez vlastne provadi pocitac pri zapnuti. Jak se propojka odenda, zdroj se vypne.
Ještš doplním, že není příliš vhodné spouštět tyto zdroje naprázdno, takže pokud není nic jiného připojené, tak přřipojit alespoň harddisk nebo nějakou CD mechaniku.
To myslím platí u AT zdrojů, ty se daly spolehlivě odstřelit zapnutím na prázdno, myslím, že ATX už se jen tak neodstřelí.
Přiznám, že nevím. Měl jsem za to, že je to u ATX, na AT zroj jsem ani nemyslel. Ten jsem zapojoval naposled před nějakými deseti lety.
Neodstreli, ale taky nemusi dobre stabilizovat - je nutno zatizit 5V vetev, obvykle rikaji ze az na 100mA, ale staci 1k odpor (nebo odpor+led, a indikace vyresena) a beha to
Super, vyzkouším to.
Jinak napadá mě alternativa, jak zdroj ochránit proti odpálení - co paralelně k výstupním svorkám zapojit obyč 12V žárovku?
Jinak díky za radu, večer dám vědět, jak jsem pochodil.
Žárovkou nic nezkazíš, alespoň budeš mít indikaci, že zdroj jede. Použij raději nějakou slabší, tak 2-3W, ať zbytečně nežere moc proudu.
Tak je to hotové.
) - pro zapnutí zdroje musí být celou dobu sepnuto, a pomocí třípólového přepínače jsem si ještě udělal přepínání 5/12V. A na výstup jsem dal mezi svorky LEDku, bere si pár mA.
Svorky 16 a 17 spínám obyč kolébkovým mikrospínačem (pasuje úplně přesně do díry po svazku napájecích kabelů
Takže mockrát díky za rady!
Vorsicht, já se dosud setkal jen s tím, že pinem 16 stačilo jen drbnout vůči GND a zdroj se rozběhl a běžel. Nebylo potřeba tam mít nafurt propojku.
Pokud tedy stačilo tímto pinem pouze škrtnout o GND, tak jak se zdroj vypnul? Opětovným propojením s GND? Díky
Ne, z mych zkusenosti jakmile se propojka odenda, tak se zdroj vypne. Take nemam zkusenosti se znicenim zdroje pri behu na prazdno. Je fakt, ze jsem to vzdy zkousel zapinat jen na par minut.
vypínal se delším impulzem (pár sekund) opět vůči GND. Ale JREwing má evidentně jiné zkušenosti, možná není zdroj jako zdroj, což je divné, ale je to tak
Moje zkušenosti jsou takový, že je tam třeba mít propojku po celou dobu, kdy je zdroj sepnutý.
http://www.chirio.com/switching_power_supply_atx.h tm