Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Uprava PC zdroja

Mam doma stary 350W ATX zdroj. Chcem ho upravit a tahat z neho +25 a -25 V Samozrejme po vymene elektrolitov.Pocul som ze sa to da ale neviem presne ako. Upravit aby daval 12 V neni problem ale chcem trocha viac. Neviete niekto o niecom ?

Mno, našel jsem si sice nějaké schema spínaného zdroje ATX, ale zdaleka mi moje amatérské znalosti nestačí k dešifrování... atxps.html. Čistě laicky bych si tipnul, že v tomhle konkrétním případě by se (mimo jiné) muselo hrábnout i do cívky T3 a upravovat počty závitů - troufneš si?
Znovu podotýkám, že je to laický náhled a předem se omlouvám zkušeným elektromatadorům.

Jakykoli spinany zdroj je zdrojem signalu o ruznych harmonickych frekvencich, takze bys musel velmi dobre filtrovat. Nejjednodussi a zpravidla nejucinnejsi je sehant ( nebo si navinout ) trafo o pozadovanem vystupnim napeti. Zapojeni zbytku je pak velmi jednoduche.

Tak na taku upravu rychlo zabudni. Do toho by som sa bez schemy nepustil ani ja, spinane zdroje su zlozite systemy so spetnou vazbou a bez schemy je to hodne odrzku (musel by si zmenit viac veci, vcetne spetnej vazby, skontrolovat ci 25V vydrzia vsetky pouzite suciastky (diody apod) a hladat to bez schemy na plosaku je problematicke). Univerzalna odpoved typu "zmen odpor R3 a R15" neexistuje, kazdy zdroj moze byt rieseny trochu inac. P.S. ano da sa to, ale nezvladne to laik, ani "poucena osoba" :-)

Jednoduchsie je kupit alebo navinut si trafo (so stredovym vyvodom sekundaru) a potom stacia tusim 4 diody a 2 kondenzatory, ak to nemusi byt stabilizovane.

To je právě to, když by chtěl dovinout trafo tak se další vinutí tam ani nemusí vejít, nebo kdyby ho chtěl převinout tak musí použít zase slabší drát aby se to tam vůbec vešlo, ale to by zas ztrácel na výkonu, nebo může koupit nové tráfko, ale to už si může koupit rovnou trafo a můstek, než kupovat trafo a jiné součástky. Z toho usuzuji, že předělávat ten zdroj je kravina:-)

Jak píše MM..bez schématu jsi víš kde, MOAS našel schéma, ale 200W takže i kdyš to bude stejné provedení tak součástky jsou určitě jiné no a my stejně nevíme jaké. Hledal jsem schéma ale nenašel. Jestli to opravdu chceš na zesík, jak se tu všichni domývají, coš to tak i vypadá, tak by bylo lepší klasika trafo, můstek a filtr(C, LC, RC), u méně zkušených je to lepší volba (méně součástek, mně věcí co se můžou pos***);-)

No ano povodne som chcel zosik. Vidim ale ze neni to take jednoduche a fakt do toho sa nepustim. A neslo by zvysit napatie len na kladnej casti ? Teda z 12 V/15 A dat povedme 24V /7 A ??? To by sa mi hodilo na take to vseobecne napajanie v dielnicke. Je mi luto to vyhodit.

A otazka rocha uplne mimo temu ale nechcem zakladat novu :
Mam IO 4046 klasicky som to zapojil aby mi to spinalo. Mam tam kondik 1 nF a frekvenciu neco od asi 150 do 350 kHz. Kolko mam dat na ten kondik aby som mal od desiatok Hz po par kHz?

samozdřejmě že by to šlo, ale byla by to stejná práce ale jenom o polovinu lehčí musel bys převinout tu půlku trafa kterou chceš zvišovat a vyměnit součástky na sekundáru, aby byly na vyžší napětí, podle katalogu pak hledat. Nebo si sestavit výkonný měnič 12/24.:-) samozdřejmě to nevyhazuj nikdy nevíš kdy se ti hodí, má velký výkon takže ho využiješ skoro všude:-)

No vyhodit tak to ne teda :-) AJ ked pomali neni kde davat te harabardy. Ale no ved prave koli vykonu som to chcel prerobit. A k tomu previnutiu: Asi bude jednoduchsie previnut fakt len +12 V cast. Na -12 V kaslem to nebudem robit. Ale OK tak previnut ten toroid ?? Lebo su tam aj ine trafa. A ktore suciastky asi na zdroji este nahradit? Teda okrem kondenzatorov. Ved ostatne by mali byt dimenzovane na trocha vyssie napatie. A inak prerobil som jeden AT zdroj 200 W na nabijacku. Tam to bolo celkom lahke. V navode autor ale spomina ze ak sa porusi spatna vezba tak napatie vyskoci aj na 30 V. Tak neviem ci take daco funguje aj na ATX ale kyby ze hej tak je to dobre. A inak diky za rady.

u DC/DC menice neni treba trafo. Ale v tomhle pripade by potreboval sakra velkou tlumivku :-) Jenze kdyz to spocitas, zdroj ( se zatizenou jednou vetvi a ne 300W ) ucinnost tak 50%, spinany zdroj ucinnost 80%.. To 60% elektriny dodane spalis na teplo. To je fakt lepsi vzit trafo a jenom si ho ustabilizovat.

Ptám se trošku mimo, ale když už se o tom tady diskutuje: doma mám taky několik zdrojůch z PC a rád bych je taktéž použil v dílně.
Absolutně ale netuším, jak zdroje zapojit? Resp. v PC je spínání zdroje řešeno tlačítkem přes základní desku, ale jak to zapojit "mimo PC"? Existují nějaká ucelená pravidla, jak jsou zdroje zapojené?
V elektronice se moc nevyznám, proto se omlouvám za asi příliš primitivní dotaz. :-[

Tak je to hotové.
Svorky 16 a 17 spínám obyč kolébkovým mikrospínačem (pasuje úplně přesně do díry po svazku napájecích kabelů 8-) ) - pro zapnutí zdroje musí být celou dobu sepnuto, a pomocí třípólového přepínače jsem si ještě udělal přepínání 5/12V. A na výstup jsem dal mezi svorky LEDku, bere si pár mA.

Takže mockrát díky za rady! ;-)